Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla bogatych i cierpliwych

(ab)
Inwestowanie w nieruchomości to dobry pomysł, ale nie dla wszystkich

Inwestycja w kupno nieruchomości jest zawsze opłacalna. Jest to jednak propozycja dla najbogatszych: wymaga zaangażowania dużego kapitału, przy czym płynność inwestycji jest bardzo niewielka.

Nieruchomości tradycyjnie postrzegane są jako atrakcyjna i pewna lokata kapitału. Wcześniej czy później wartość każdej nieruchomości wzrasta. Ryzyko straty w tym przypadku jest naprawdę niewielkie - musiałby nastąpić naprawdę wyjątkowy krach na rynku. Ale rynek nieruchomości jest bardzo specyficznym i niełatwym miejscem inwestowania oszczędności.

Niezbędne duże pieniądze
Inwestowanie w nieruchomości nie jest propozycją na każdą kieszeń. Przede wszystkim należy dysponować dość dużym kapitałem, co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tymczasem inne formy inwestowania wymagają o wiele mniejszego kapitału - w banku czy na kupno obligacji wystarczy dosłownie kilkaset złotych.
Ktoś, kto liczy na szybki zwrot pieniędzy zainwestowanych w nieruchomości może się zawieść - płynność tego rodzaju inwestycji jest bardzo niska. O wiele łatwiej jest zlikwidować lokatę w banku, czy umorzyć jednostkę uczestnictwa w funduszu, aniżeli na przykład sprzedać działkę czy mieszkanie. Można oczywiście przyspieszyć sprzedaż nieruchomości, ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że nie uda się odzyskać wszystkich zainwestowanych pieniędzy, bo najczęściej trzeba wówczas obniżyć cenę poniżej rynkowej.
Transakcje na rynku nieruchomości nie są łatwe nie tylko z powodu konieczności inwestowania dużych sum. Trzeba mieć także po prostu przysłowiowego "nosa" - czy na pewno wartość kupionej ziemi wzrośnie za kilka lat? Należy sprawdzić wszelkie uwarunkowania, czy nieruchomość nie jest zastawiona, kto jest jej prawowitym właścicielem itd. Jeśli tego nie dopilnujemy, mogą nas spotkać przykre niespodzianki, może np. okazać się, że hipoteka nieruchomości jest obciążona i będziemy musieli spłacać długi poprzedniego właściciela.
Umowę kupna - sprzedaży sporządza się w formie aktu notarialnego.

Niezły interes na ziemi
Wyjątkowość tego rodzaju inwestycji polega też na tym, że każda oferta jest tu niepowtarzalna - każda nieruchomość różni się od pozostałych (położenie, powierzchnia, standardu itp.), co czyni każdą transakcję wyjątkową.
A jeśli już ktoś zdecyduje się na ulokowanie oszczędności w nieruchomościach ma do wyboru: kupno działki, domu, mieszkania lub lokalu użytkowego. Na tych ostatnich można dodatkowo zarabiać, wynajmując je.
Innym sposobem inwestycji na rynku nieruchomości jest budowa lub kupno budynku z mieszkaniami lub biurami na wynajem.
Sporadycznie klienci decydują się na zakup nieruchomości przemysłowych, aby później zarabiać, np. wynajmując firmom chociażby powierzchnie magazynowe.
Najczęściej jednak inwestujący w nieruchomości wybierają kupno ziemi. Przy czym najbardziej opłacalny jest zakup gruntów rolnych, których cena jest zazwyczaj niska. Po przekształceniu takiej ziemi w budowlaną można dobrze zarobić sprzedając działki pod budowę domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny