Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta warzywno-owocowa. Dr Ewa Dąbrowska opowiada o jej zbawiennym wpływie na nasze zdrowie. "Tak, to jest bezpieczne" - uważa

Edyta Niewińska
Wykład dr Ewy Dąbrowskiej zgromadził tłumy na Uniwersytecie w Białymstoku
Wykład dr Ewy Dąbrowskiej zgromadził tłumy na Uniwersytecie w Białymstoku Gosia Żuk
To nie jest tak, że eksperymentujemy z jakimś nieznanym lekiem. To jest po prostu skromny styl żywienia, który nie jest szkodliwy - opowiada dr Ewa Dąbrowska. Jej nazwiskiem nazywana jest jedna z najpopularniejszych w Polsce diet. Opiera się ona na warzywach i owocach. Dr Ewa Dąbrowska prowadziła też wykład o swojej diecie na Uniwersytecie w Białymstoku. Sala pękała w szwach.

W dzisiejszych czasach dieta to przede wszystkim sposób na odchudzanie i dążenie do wymarzonej sylwetki. Jednak dieta, jaką Pani, proponuje ma być pewnego rodzaju leczeniem. Na czym właściwie polega dieta warzywno-owocowa?

Od jutra się odchudzasz? Po kilku dniach diety chcesz widzieć efekty? Kto z nas tak nie miał, niech pierwszy rzuci kamieniem. Zobacz najlepsze memy o diecie!

Od jutra dieta? Ty też chcesz schudnąć w nowym roku? Zobacz ...

Dr Ewa Dąbrowska, twórczyni jednej z najlepiej znanych diet: Przede wszystkim jest to post, a więc uzyskalibyśmy podobne efekty, gdybyśmy pili samą wodę albo np. same soki. W diecie warzywno-owocowej mamy warzywa, które są niskoskrobiowe, czyli eliminujemy ziemniaki czy fasolki oraz spożywamy owoce niskocukrowe, takie jak jagody czy jabłka. Większość jednak stanowią warzywa i stąd nazywa się to dieta warzywno-owocowa.

CZY PIZZA JEST ZDROWA? FAKTY I MITY O POTRAWIE, KTÓRĄ POKOCHAŁ ŚWIAT

Co ona nam daje?

Dr Ewa Dąbrowska: Przede wszystkim organizm zawsze się adaptuje, dostraja. Na przykład, jeżeli wcześniej jedliśmy bardzo kalorycznie, tłusto, dużo białka, dużo cukru - to chorujemy. Możemy mieć otyłość, miażdżycę...

Ale otyłość bywa też genetyczna.

Oczywiście genetyczna podatność decyduje, że jeden ma taką lub inną chorobę, ale jeżeli mamy już tę chorobę i zmieniamy żywienie na tak skromny post, nasz organizm potrafi cudownie się dostroić i spalić wszelkie nadmiary, np. nadmiar tłuszczu, ale też białka. A dalej - redukcja tłuszczu, zwłaszcza brzusznego będzie wiązała się z ustąpieniem bardzo wielu chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, miażdżyca, zakrzepica. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz trzewny produkuje bardzo dużą ilość czynników hormonalnych, które są odpowiedzialne za te choroby. A my tymczasem zamiast się odchudzić, leczymy się tabletkami.

Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem - Hipokrates IV w. p. n.e.

Ile powinien trwać taki post, żeby zadziałał?

W najcięższych przypadkach robimy post przez sześć tygodni z trzytygodniową przerwą i znowu sześć tygodni. Ale generalnie wystarczą dwa tygodnie, aby wyleczyć wiele chorób. Można też robić post przerywany, czyli raz w tygodniu, np. w piątek jeść tylko warzywa.

A jak powinniśmy odżywiać się w pozostałe dni, kiedy nie pościmy?

Należy odżywiać się prozdrowotnie. Mięso i nabiał powodują wiele chorób, więc nie są zalecane. Należy również wykluczyć różne nietolerancje pokarmowe poprzez testy z krwi. Bo często ludzie jedzą to, czego ich organizm nie rozumie. Organizm wtedy atakuje takimi przeciwciałami te niewłaściwe dla nas pokarmy.

Dr Ewa Dąbrowska specjalnie dla naszych czytelniczek: Moja dieta to rodzaj postu

Czy powinniśmy jakoś przygotować się do takiego postu?

Dieta warzywno-owocowa, którą nazwałam od mojego nazwiska, to nie jest tylko post. Ona ma aż cztery fazy i zaczyna się od przygotowania, gdzie należy wykluczać produkty, np. kawę, mięso. Później jest faza postu właściwego, której musi towarzyszyć aktywność fizyczna i to jest też bardzo dobra harmonia - taka psychiczno-duchowa. To jest bardzo ważne i właśnie wtedy dochodzi do prawdziwego uzdrowienia. Później mamy fazę wyjścia, czyli przejście do żywienia pełnowartościowego. I to należy zrobić bardzo płynnie. Czwarta faza to jest to pełnowartościowe żywienie, głównie na bazie roślin, ale muszą być wstawki postu i do niego należy cały czas wracać.

W jakiej postaci spożywać warzywa i owoce podczas postu?

Najlepiej, jeżeli będą to warzywa surowe, ale można również spożywać je w postaci zup czy lecza. Surówki jednak powinny stanowić większość.

Czy samodzielne wprowadzenie diety warzywno-owocowej jest bezpieczne?

To jest zupełnie bezpieczna dieta. Wyobraźmy sobie kogoś ubogiego, który ma tylko ogródek. I to jest jego jedyne źródło pożywienia. Przecież człowiek może się zaadoptować nawet do jedzenia samych warzyw. To nie jest tak, że eksperymentujemy z jakimś nieznanym lekiem. To jest po prostu skromny styl żywienia, który nie jest szkodliwy.

Trwa głosowanie...

Czy kiedykolwiek stosowałaś dietę?

Ewa Dąbrowska to nestorka diety warzywno-owocowej

  • wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, w której pracowała do 1999 roku na stanowisku adiunkta w Klinice Chorób Wewnętrznych
  • prowadziła działalność: lekarską, dydaktyczną i naukową
  • zajmowała się badaniami z dziedziny immunologii, uzyskując w 1978 roku tytuł doktora nauk medycznych
  • od lat dziewięćdziesiątych XX wieku rozwija dietę warzywno-owocową, jako metodę wspomagającą leczenie

Zobacz koniecznie: Białystok. Restauracja Dwa Światy food & wine już otwarta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny