Czym obecnie zachwyca Polska wschodnia? Zobacz, jakie zmiany zaszły w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Renesansowa starówka w Zamościu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Renesansowa starówka w Zamościu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Polska wschodnia od lat przyciąga uwagę tym, w jaki sposób się zmienia. Podlasie, Lubelszczyzna i Podkarpacie zaskakują swoim rozwojem. Zmiany infrastrukturalne, inwestycje w turystykę oraz rozwój sektora technologicznego sprawiają, że Polska wschodnia staje się miejscem nie tylko pięknym, ale i innowacyjnym. Zobacz, co sprawia, że te obszary zyskują na atrakcyjności.

Polska wschodnia – jej największe zalety

Wschodni region Polski to unikatowe połączenie wielokulturowości, ekologii i innowacji. Podlasie, oprócz Polaków, zamieszkiwany jest przez wiele mniejszości narodowych, w tym między innymi: białoruską, litewską czy tatarską. To właśnie tutaj znajdziemy też największe polskie wspólnoty prawosławne czy muzułmańskie.

Województwo posiada cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Wigierski i Narwiański.
Rozwija się też pod względem innowacji. Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie otrzymała 35,8 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na opracowanie innowacyjnego mleka UHT. Poprawiła się jakość lokalnych produktów i powstały nowe miejsca pracy. Modernizacja linii kolejowej nr 32, łączącej Białystok z Bielskiem Podlaskim, oraz budowa drogi ekspresowej S61 poprawiły komunikację.

Region Lubelszczyzny słynie z atrakcji turystycznych, takich jak renesansowa starówka w Zamościu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dwa parki narodowe – Roztoczański i Poleski. Lubelskie staje się też ważnym ośrodkiem innowacji. Fundusz SciTech sp. z o.o. otrzymał 40 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na inwestycje kapitałowe i wsparcie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stał się centrum technologicznych innowacji, oferując dostęp do infrastruktury badawczej i partnerów branżowych. Inwestycje w infrastrukturę dotyczą modernizacji linii kolejowej nr 7 na trasie Otwock-Lublin oraz budowy drogi ekspresowej S17.

Regionem graniczącym ze Słowacją i Ukrainą jest Podkarpacie. Uważane za centrum przemysłu lotniczego dzięki Dolinie Lotniczej skupiającej blisko 180 firm i zatrudniającej około 30 tysięcy pracowników. Unia Europejska wspiera rozwój tego sektora; budowa zakładu nowych produktów branży lotniczej została dofinansowana kwotą 51 mln zł. Największa farma wiatrowa w gminie Rymanów, z dofinansowaniem 40 mln zł, zyskała energetyczną niezależność. Droga S19, czyli Via Carpatia, z dofinansowaniem UE w wysokości 1,7 mld zł, połączyła kraje bałtyckie z południem Unii Europejskiej. Wszystkie te zmiany wpłynęły na codzienne życie mieszkańców, podnosząc standard życia.

Co warto zobaczyć na wschodzie Polski?

Polska wschodnia kryje w sobie wiele skarbów. Białowieski Park Narodowy to dom wielu chronionych gatunków – dzięki modernizacjom infrastruktury turystycznej jest jeszcze bardziej przyjazny. Biebrzański Park Narodowy przyciąga miłośników ptaków z całego świata. Wigierski Park Narodowy, z jeziorami i ścieżkami rowerowymi, oferuje świetne warunki do aktywnego wypoczynku. Narwiański Park Narodowy, znany jako „Polska Amazonia”, zachwyca meandrującymi rzekami i torfowiskami.

Będąc w województwie lubelskim warto zwiedzić Zamość, prawdziwą perłę renesansu. W ostatnich latach przeprowadzono tu szeroko zakrojone prace renowacyjne, dzięki czemu starówka odzyskała swój dawny blask.

Małe miasta, wielki rozwój

Dzięki przemyślanym inwestycjom i wsparciu funduszy unijnych, małe miasta stają się centrami innowacji i rozwoju gospodarczego. 60-tysięczna Łomża to ważny ośrodek przetwórstwa rolno-spożywczego. Dzięki unijnym funduszom miasto inwestuje w infrastrukturę drogową, modernizuje drogi lokalne i buduje obwodnice. Znaczących zmian doświadcza też Krosno: budowa obwodnicy Sanoka, dofinansowana kwotą prawie 144 mln zł z funduszy UE, przeniosła ruch tranzytowy poza miasto. Inwestycja skróciła czas podróży w Bieszczady. Połączenie gazowe między Polską a Słowacją w Strachocinie, z dofinansowaniem ponad 400 mln zł, zwiększyło bezpieczeństwo energetyczne regionu i stworzyło nowe miejsca pracy. Inkubator Przedsiębiorczości, dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości 21,5 mln zł, stał się centrum wsparcia dla młodych firm. W Puławach kompleksowa rewitalizacja zdegradowanych terenów miejskich, dofinansowana kwotą 1,8 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przywróciła tym obszarom ich funkcje ekologiczne, edukacyjne, rekreacyjno-wypoczynkowe i turystyczne.

Europa Experience – dowiedz się więcej o Europie

Aby lepiej zrozumieć, jak działa Unia Europejska, warto odwiedzić nowoczesne centrum multimedialne Europa Experience. Tu w przystępny i atrakcyjny sposób można dowiedzieć się, jak funkcjonuje Parlament Europejski, Komisja Europejska czy Rada Unii Europejskiej, jak ważna jest wspólnota wartości i praw, które kształtują nasze codzienne życie. Warszawskie centrum Europa Experience mieści się przy ulicy Jasnej 14/16a, w samym centrum stolicy. Można je zwiedzać w godzinach 9-18 od poniedziałku do piątku oraz 9-15 w soboty.

Zobacz również:

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czym obecnie zachwyca Polska wschodnia? Zobacz, jakie zmiany zaszły w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny