MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy menopauza to tabu? Eksperci: menopauza wciąż jest najbardziej wstydliwym tematem. Chętniej rozmawiamy o seksie, zarobkach i polityce

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Temat menopauzy wciąż stanowi tabu. O menopauzie niechętnie rozmawiamy nawet wśród przyjaciół. „To najbardziej wstydliwy temat” – twierdzą eksperci. Czy w okresie menopauzy trzeba brać hormony? Sprawdź, jakie są objawy menopauzy i poznaj 9 dolegliwości perimenopauzalnych.

Spis treści

Od jakiego wieku zaczyna się menopauza?

Pierwsze objawy menopauzy, czyli przekwitania u kobiet zwykle występują po 45. roku życia, ale mogą się pojawić wcześniej, nawet przed czterdziestką.

– Zależy to predyspozycji genetycznych niektórych chorób, na przykład autoimmunologicznych, jak też od stylu życia i narażenia na szkodliwe substancje środowiskowe – powiedziała dr n. med. Małgorzata Bińkowska z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Smutna dojrzała kobieta przy oknie
Leczenie hormonalne, jeśli nie ma przeciwwskazań, należy rozpoczynać jak najwcześniej. Maria Korneeva/Getty Images

Zdaniem specjalistki ważne jest, by rozpocząć odpowiednie leczenie jak najwcześniej, jak tylko pojawią się pierwsze jednoznaczne oznaki niedoboru estrogenów – niezależnie od tego, czy nadal występuje miesiączka. Opóźnienie terapii to niepotrzebne cierpienia, jak też narażenie na różne schorzenia, głównie choroby sercowo-naczyniowe, na które umiera co druga kobieta.

Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza zwykle kojarzona jest z takimi dolegliwościami, jak uderzenie gorąca i pocenie się.

Objawy menopauzy to także:

 • zaburzenia snu (polegające najczęściej na wybudzaniu się w nocy),
 • wahania nastroju,
 • napady lęku,
 • kłopoty z pamięcią,
 • bóle stawów i mięśni,
 • suchość pochwy,
 • zapalenie dróg moczowych,
 • spadek libido.

Najczęściej występują one po 45. roku życia.

Objawy menopauzy mogą być zwiastunem poważnych chorób. Uderzenia gorąca, nocne poty i wahania nastroju – to niekoniecznie klimakterium

Jakie są objawy okresu przedmenopauzalnego? 9 dolegliwości perimenopauzalnych

Dr Małgorzata Bińkowska zwróciła uwagę na mniej charakterystyczne wcześniej pojawiające objawy, które są rzadziej kojarzone z menopauzą. Świadczą one o tzw. okresie perimenopauzalnym (przedmenopauzalnym), a zdarzają się, gdy nadal utrzymują się mniej lub bardziej regularne miesiączki.

Zobacz także: Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca? Nie pauzuj po 50.

– Wystarczy, że wystąpią trzy spośród dziewięciu takich objawów, by można było mówić o fazie perimenopauzalnej – ostrzegł dr Bińkowska.

9 niepokojących dolegliwości przedmenopauzalnych to:

 1. wyraźna zmiana obfitości i czasu trwania miesiączek,
 2. krótsze cykle (poniżej 25 dni),
 3. okresowa tkliwość i obrzmienie piersi,
 4. budzenie się nocą (choć wcześniej sen był prawidłowy),
 5. skurcze mięśni,
 6. nocne pocenie się (zwłaszcza przed miesiączką, co świadczy o osłabieniu czynności jajników),
 7. pojawienie się lub nasilenie migren,
 8. nowe lub nasilone wahania nastroju,
 9. wzrost masy ciała i obwodu tali (bez zmian diety i aktywności fizycznej).

W razie wystąpienia niektórych z tych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem i poddać odpowiedniemu leczeniu, najlepiej hormonalnej terapii menopauzy (dawniej nazywanej hormonalną terapią zastępczą), jeśli może być ona stosowana. Taka terapia ma potwierdzoną skuteczność, poprawia samopoczucie, likwiduje dolegliwości i zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, przede wszystkim chorób sercowo-naczyniowych. Jednak musi być ona dobierana indywidualnie, w porozumieniu lekarza z pacjentką.

Czy w okresie menopauzy trzeba brać hormony?

Według dr Bińkowskiej leczenie hormonalne, jeśli nie ma przeciwwskazań, należy rozpoczynać jak najwcześniej.

– Najlepiej do sześciu lat od menopauzy, by osiągnąć korzyści naczyniowe, których nie obserwuje się, gdy HTM zaczyna się po ponad 10 latach od ostatniej miesiączki – zaznacza.

Jak dodaje, terapia taka powinna być częścią działań prozdrowotnych wśród kobiet w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Oprócz niej zalecana jest dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja z palenia tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu.

Menopauza bez tabu

Kłopot polega na tym, że choć menopauza nie jest już tematem tabu, to wciąż niechętnie rozmawiamy o niej nawet wśród przyjaciół, to najbardziej wstydliwy temat. Wskazują na to oblikowane w 2022 r. badania „Global views on menopause” przeprowadzone w 33 krajach, w tym również w Polsce. Przytoczono je podczas spotkania z dziennikarzami, zorganizowanego pod hasłem „Wyprzedzić menopauzę”.

Na pytanie: „jak komfortowo się czujesz, rozmawiając z przyjaciółmi na następujące tematy, jeśli w ogóle je podejmujesz”, menopauza znalazła się na ostatnim miejscu. Chętniej rozmawiamy na temat wieku, religii, rasy i etniczności, a nawet o seksie, polityce i sytuacji finansowej.

O menopauzie mniej chętnie rozmawiają Polacy w porównaniu do Brytyjczyków (pierwsze miejsce w sondażu), a nawet Hindusów (drugie miejsce) czy Tajlandczyków (trzecie). Wśród 33 badanych krajów Polska znalazła się na 22. miejscu. 52 proc. naszych rodaków oświadczyło, że nie ma problemów, żeby rozmawiać o menopauzie, a 23 proc. przyznało, że w tym temacie nie czuje się komfortowo. 53 proc. twierdziło, że ma jakąkolwiek wiedzę na temat menopauzy, a 36 proc. oświadczyło, że nie ma żadnej. Dotyczy to głównie mężczyzn – prawie połowa z nich (48 proc.) przyznała, że nie ma żadnej wiedzy na ten temat.

Kochaj bezpiecznie

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy menopauza to tabu? Eksperci: menopauza wciąż jest najbardziej wstydliwym tematem. Chętniej rozmawiamy o seksie, zarobkach i polityce - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny