Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CynkoMet. Na tegoroczne trudności – dywersyfikacja produkcji i większy eksport

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Jedną z usług, które oferuje CynkoMet jest cięcia laserem 2D stali o różnej grubości i różnych kształtach. Firmowi specjaliści wycinają blachy, rury, profile i detale przestrzenne ze stali konstrukcyjnej. Precyzyjne cięcie laserowe sprawia, że gotowe elementy są powtarzalne i w większości nie wymagają dalszej obróbki.
Jedną z usług, które oferuje CynkoMet jest cięcia laserem 2D stali o różnej grubości i różnych kształtach. Firmowi specjaliści wycinają blachy, rury, profile i detale przestrzenne ze stali konstrukcyjnej. Precyzyjne cięcie laserowe sprawia, że gotowe elementy są powtarzalne i w większości nie wymagają dalszej obróbki. Cynkomet/mat.prasowe
Zarówno dla CynkoMetu, jak i branży maszyn rolniczych rok 2023 był bardzo trudny. W tym roku przedsiębiorstwo z Czarnej Białostockiej stawia na dalszą dywersyfikację produkcji i usług, liczy na stabilizację cen surowców i energii oraz na rynki zagraniczne.

Rozchwiany rynek maszyn rolniczych w Polsce i w Europie, spowodowany wieloma czynnikami sprawił, że zarząd Cynkometu nie zalicza minionego roku do udanych.

- Borykaliśmy się z wyzwaniami, takimi jak wzrost kosztów produkcji i znaczne zmniejszenie się, a wręcz tąpnięcie, jeśli chodzi o krajowy i zagraniczny popyt na maszyny rolnicze. W tym segmencie doświadczyliśmy bardzo dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych, co wymagało elastyczności i działań, nie zawsze zgodnych z naszą wieloletnią strategią – mówi prezes spółki z Czarnej Białostockiej Mariusz Dąbrowski i dodaje: - Dzięki temu jednak udało się nam zminimalizować w 2023 roku straty zarówno finansowe, jak i ludzkie. Nie musieliśmy doprowadzać do uszczuplenia zespołu, który przez wiele lat budowaliśmy, bazując na najlepszych specjalistach w poszczególnych branżach.

Czytaj również:

Ratunek w nowych produktach, cynkowniach i eksporcie

Optymalizacja procesów produkcyjnych i skupienie się na innowacyjności pozwoliło firmie zminimalizować wpływ niekorzystnych rynkowych czynników na jej działalność. Z pozytywnym odbiorem rynku spotkało się m.in. rozszerzenie oferty o nowe, specjalistyczne przyczepy ponadnormatywne, podobnie jak działania w zakresie usług cynkowania ogniowego konstrukcji stalowych, co w efekcie pozwoliło na utrzymanie pozycji firmy w tym segmencie.

- Jeśli chodzi o eksport, odnotowaliśmy wzrost zainteresowania naszymi produktami, zwłaszcza na rynkach Czech, Austrii czy Niemcy, co jest dla nas powodem do umiarkowanego optymizmu – dodaje prezes CynkoMetu.

Plany na rok 2024

W tym roku spółka planuje dalszy rozwój swojej oferty maszyn rolniczych, w tym wprowadzenie nowych modeli, które będą odpowiadać potrzebom rynku oraz zwiększą gamę już produkowanych maszyn. Pozytywny prognostyk na przyszłość stanowią też stabilizujące się ceny gazu, prądu i cynku - kluczowe czynniki kosztowe w branży produkcyjnej i usługowej.

Co czeka branże metalową w 2023 roku? CynkoMet liczy na eksp...

- Utrzymanie się tych trendów w najbliższej przyszłości z pewnością wpłynie na wycenę naszych usług i maszyn, co powinno spotkać się z przychylnością i zadowoleniem naszych klientów. Planujemy także zwiększyć naszą obecność na rynkach zagranicznych, szczególnie w Europie zachodniej oraz południowej, gdzie widzimy duży potencjał wzrostu – wyjaśnia Mariusz Dąbrowski.

W najbliższych planach jest też ponowne uruchomienie wynajmu maszyn CynkoMetu: przyczep i rozrzutników, na które rośnie popyt wraz z nadejściem wiosny.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny