Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COVID-19 i ciąża. Niepokojące wyniki badań naukowców. Co na to podlascy lekarze?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Wyniki badań naukowców nie są optymistyczne, dlatego kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o siebie.
Wyniki badań naukowców nie są optymistyczne, dlatego kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o siebie. Pixabay
Kobiety w ciąży z zakażeniem SARS-CoV-2 są bardziej narażone na ciężką chorobę w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży – to wnioski płynące z raportów opublikowanych przez amerykańską agencję CDC. Wśród kobiet zakażonych koronawirusem częściej raportowano przedwczesny poród i utratę ciąży. Ciężarne zakażone Sars-CoV-2 częściej też trafiały na OIT, wymagały podłączenia do respiratora i zastosowania ECMO. Jak te wyniki mają się do doświadczeń naszych podlaskich lekarzy?

Niepokojące badania

Dane na temat kobiet w ciąży, które chorowały na COVID-19 zostały przedstawione w raportach Centers for Disease Control and Prevention, agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodzącej w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.

Według danych CDC, spośród 3912 niemowląt urodzonych przez kobiety z zakażeniem SARS-CoV-2, 12,9% było wcześniakami (<37 tygodni). Częstość porodów przedwczesnych nie różniła się w zależności od ciężkości objawów u matki. Odsetek żywych urodzeń przedwczesnych był wyższy w porównaniu do wyniku w populacji ogólnej w 2019 r., który wyniósł 10,2%. Wyniki te sugerują, że kobiety w ciąży zakażone koronawirusem mogą być zagrożone przedwczesnym porodem.

Zakażone kobiety w ciąży były też znacznie częściej przyjmowane na oddział intensywnej terapii (OIT) niż kobiety niebędące w ciąży (10,5 w porównaniu z 3,9 na 1000 przypadków), częściej wymagały wentylacji mechanicznej (2,9 wobec 1,1 na 1000 przypadków), częściej otrzymywały pozaustrojowe natlenianie (ECMO) (0,7 wobec 0,3 na 1000) i niestety – częściej umierały (1,5 wobec 1,2 na 1000 przypadków).

Naukowcy podkreślają jednak, że nie wiemy jeszcze wszystkiego na temat wpływu, jaki ma zakażenie Sars-CoV-2 na ciążę i potrzebne będą dalsze badania w tym kierunku.

Doświadczenia podlaskich lekarzy

W województwie podlaskim kobiety w ciąży zakażone koronawirusem leczą się i rodzą w Wojewódzkim Szpitalu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łomży. Do tej pory szpital przyjął 70 takich pacjentek, z których 50 przyjęto w terminie porodu, a 20 musiało być leczonych z powodu komplikacji ciążowych.

- Pacjentki hospitalizowane u nas miały objawy o stopniu nasilenia od 0 do 3, czyli były albo bezobjawowe lub ich stan dochodził do średniociężkiego – informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji w szpitalu w Łomży. - Duża część z nich wymagała tlenoterapii, ale żadna z dotychczas leczonych pacjentek musiała być leczona przy użyciu respiratora, a tym bardziej systemu ECMO.

Jak mówi Jolanta Gryc, lekarze nie zaobserwowali związku między wiekiem pacjentek w ciąży a ciężkością przebiegu choroby. Nie stwierdzili też zwiększonej ilości porodów przedwczesnych w grupie pacjentek chorych na COVID-19.

Łomżyńscy ginekolodzy podkreślają jednak, że opieka nad pacjentką ciężarną zakażoną koronawirusem jest o wiele trudniejsza niż nad zdrową - wymaga monitorowania stanu kobiety i dziecka.

- Należy starannie rozważać sposób leczenia matki, tak aby stosować leki w jak najmniejszy sposób wpływające na płód i przebieg ciąży – zauważa Jolanta Gryc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: COVID-19 i ciąża. Niepokojące wyniki badań naukowców. Co na to podlascy lekarze? - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny