Już 63 proc. Polaków obawia się coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ten lęk nie jest nieuzasadniony - wynika z danych InterRisk. W III kwartale bieżącego roku ubezpieczyciel odnotował aż 40 procentowy wzrost szkód w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku

Na zlecenie InterRisk, ARC Rynek i Opinia zapytał Polaków o obawy dotyczące zagrożeń dla ich domu oraz mienia. Strach przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi (63 proc.) był wskazywany przez respondentów częściej niż lęk przed pożarem (9 proc.), powodzią (15 proc.), czy włamaniem (16 proc.). 27 proc. ankietowanych zadeklarowało za to, że zagrożenie dla ich majątku nie wzrosło.

Rok 2017 jest bardzo intensywny, jeśli chodzi o zjawiska pogodowe – mieliśmy już do czynienia m. in z nawałnicami, czy orkanami. Eksperci ostrzegają: obawy nie są nieuzasadnione. – Ten rok, a szczególnie sezon letni, jest absolutnie wyjątkowy pod względem zgłoszeń szkód spowodowanych działalnością żywiołów.

Łącznie w okresie od lipca do września odebraliśmy ich aż o 40% więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej. Dodatkowo, na wyobraźnię Polaków oddziałują także wiadomości o niszczycielskich zjawiskach pogodowych na świecie, jak huragany, które spustoszyły Karaiby czy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W dodatku 2017 rok nadal się nie skończył i nie możemy zamknąć jeszcze pogodowego bilansu – zaznacza Anna Olejarczyk, dyrektor Departamentu Taryfowych Ubezpieczeń Majątkowych w InterRisk. Również Polska Izba Ubezpieczeń odnotowała wzrost wartości odszkodowań za szkody spowodowane żywiołami. Według jej danych ich suma w II kw. 2017 r. wyniosła 696,6 mln zł, o 16,8% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.