Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej cudzoziemców otwiera swoje firmy na Podlasiu

Magdalena Szymańska-Smarżewska [email protected] tel. 85-748-95-42
Podlasie jest obszarem bardzo atrakcyjnym do inwestowania - mówia prezesi firm z kapitałem zagranicznym
Podlasie jest obszarem bardzo atrakcyjnym do inwestowania - mówia prezesi firm z kapitałem zagranicznym
W ciągu pięciu lat w naszym województwie powstały 82 firmy, których właścicielami lub współwłaścicielami są cudzoziemcy. Cenią oni nasz region głównie za potencjał gospodarczy, intensywny rozwój i niskie koszty prowadzenia firmy.

Podlasie to obszar bardzo atrakcyjny do inwestowania, ciągle się rozwija i ma duży potencjał gospodarczy – mówią prezesi firm z kapitałem zagranicznym, działających w województwie podlaskim w branży elektrycznej, budowlanej i paliwowej. – W porównaniu do innych miast są tutaj też o wiele niższe koszty pracy, np. zatrudnienia pracowników, a także podatki i opłaty. Jednak przedsiębiorczy cudzoziemcy napotykają też na przeszkody. Największą z nich okazuje się bariera językowa i biurokracja.

W województwie podlaskim znajdują się nie tylko wielkie korporacje czy przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym, lecz też małe firmy, prowadzone przez cudzoziemców.

Zobacz także. Praca. Oferty dla pań lubiących sex. I niezależność finansową.

W pierwszej połowie tego roku działalność zarejestrowało u nas siedmiu cudzoziemców, w tym cztery osoby z Białorusi, dwie z Rosji i jedna z Łotwy – mówi Bożena Gałan, kierownik referatu obsługi przedsiębiorców Urzędu Miejskiego w Białymstoku. – Trzy osoby założyły działalność w dziedzinie transportu i handlu samochodami oraz częściami samochodowymi, dwie zostały pośrednikami handlowymi, jedna krawcem, a jedna zajmuje się usługami budowlanymi. Obcokrajowiec pochodzący z państw Unii Europejskiej oraz ten, który otrzymał zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Polski, zgodę na pobyt tolerowany, ma status uchodźcy lub korzysta z ochrony czasowej, zakłada firmę na takich samych zasadach jak Polacy. Inni mogą podejmować działalność gospodarczą tylko w formie spółki.

Cudzoziemcy, którzy decydują się na otwarcie swojej firmy właśnie u nas, odpowiednio do tego się przygotowują. Przede wszystkim badają rynek. Wielu z obawy przed barierą językową i „papierkową” decyduje się na pomoc fachowca. – Kiedy zakładałem działalność gospodarczą, skorzystałem z pomocy prawnika, który odwiedzał ze mną różne urzędy, tłumaczył i wyjaśniał, co powinienem wypełnić i gdzie się udać – wspomina Grek Dimitrios Chatzimpeis, który razem z dwoma swoimi rodakami otworzył w Białymstoku bar szybkiej obsługi – Greckie Suvlaki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny