Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ma kaczka do koziołka

Janka Werpachowska [email protected] tel. 85 748 95 44
Żeby spotkać taką kaczą parkę wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto. Wystarczy podczas spaceru przyjść nad rzekę Białą.
Żeby spotkać taką kaczą parkę wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto. Wystarczy podczas spaceru przyjść nad rzekę Białą. Piotr Tałałaj
Oczywiście kaczka z koziołkiem ma niewiele wspólnego. Ale i ptaki, i ssaki zamieszkujące lasy w pobliżu Białegostoku już nie mogą się doczekać wiosny. I wiele ich zachowań wskazuje na to, że i w tym roku wiosna nas nie zawiedzie i przyjdzie jak zwykle.
Koziołek – samiec sarny zrzuca swoje poroże jesienią. Nakładanie nowych porośniętych scypułem parostków rozpoczyna się w styczniu.
Koziołek – samiec sarny zrzuca swoje poroże jesienią. Nakładanie nowych porośniętych scypułem parostków rozpoczyna się w styczniu.

Koziołek - samiec sarny zrzuca swoje poroże jesienią. Nakładanie nowych porośniętych scypułem parostków rozpoczyna się w styczniu.

Kolejne zdjęcia wykonane w ostatnich dniach przez Piotra Tałałaja z Biebrzańskiego Parku Narodowego - i kolejne dowody na to, że wiosna już puka do drzwi.

Kaczki krzyżówki już wiele lat temu zadomowiły się w Białymstoku na dobre. Mają tu świetne warunki do przetrwania nawet najbardziej srogich zim. Białostoczanie bowiem polubili te sympatyczne ptaki, dokarmiają je regularnie. W ostateczności kaczki wiedzą, że mogą polecieć na teren Akcentu Zoo, gdzie zawsze znajdą coś do jedzenia.

Najwięcej ich jest na rzece Białej i na Dolistówce. Zachowują się niemal jak udomowiony drób - na widok zbliżającego się człowieka, biegną niezdarnie po śniegu, bo spodziewają się, że zaraz dostaną coś pysznego. I zazwyczaj mają rację.

Jednak kiedy przychodzi wiosna, kacze stadko zaczyna się dzielić na pary. Samotne, przeważnie bardzo młode kaczorki, próbują nieraz namówić kaczuszkę na mały skok w bok, ale biada im, kiedy takie gierki zauważy kaczor-małżonek. Obrywa taki intruz solidne lanie, podczas którego traci kilka opalizujących piórek.
Żeby spotkać się oko w oko z sarną, trzeba wybrać się do lasu i zachowywać się w nim odpowiednio cicho i ostrożnie. Tylko wtedy jest szansa, że uda nam się wypatrzyć jakieś dziko żyjące zwierzę.

Koziołki, czyli samce sarny, akurat teraz mają bardzo malowniczo wyglądające parostki (tak nazywają się rogi koziołka). Są one jeszcze obciągnięte zamszowym scypułem. W scypule znajdują się naczynia krwionośne odżywiające budowane poroże. W kwietniu scypuł zaczyna wysychać, a wtedy zwierzę zaczyna go ścierać.

Wtedy ukażą się lśniące nowe parostki, które będą ozdobą koziołka aż do jesieni.
Jesienią koziołki gubią swoje poroże. Nowe zaczyna im rosnąć w styczniu.
Odwrotnie się dzieje u jeleni. One właśnie teraz zaczynają zrzucać poroże. Podczas pieszej wędrówki przez las może się komuś uda znaleźć takie trofeum. Powodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny