Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło zostaje na miejscu

Fot. Rockwool
Żeby ogrzewać budynki skutecznie i tanio, należy przede wszystkim zminimalizować straty ciepła przez przegrody zewnętrzne.
Żeby ogrzewać budynki skutecznie i tanio, należy przede wszystkim zminimalizować straty ciepła przez przegrody zewnętrzne. Fot. Rockwool
Co oznacza prawidłowa izolacja domu? Mniejsze wydatki na energię potrzebną do jego ogrzania. A także komfortowe warunki życia dla jego mieszkańców.

Wypada w tym miejscu spytać, którędy ciepło ucieka z budynku i jak je zatrzymać? Otóż energia w postaci ciepła (albo latem chłodu), którą zużywamy do ogrzewania (albo chłodzenia) budynku nie "znika" tylko przenika na zewnątrz przez ściany, dach, stropy piwnic, okna oraz wyprowadzana jest z powietrzem wentylacyjnym.

Izolacja i wentylacja

Aby zmniejszyć straty cieplne wypada więc przede wszystkim zadbać o dobrą izolację termiczną ścian zewnętrznych, stropów, dachów, piwnic. Warto też zainwestować w dobrej jakości okna (i dopilnować ich prawidłowego wstawienia). Ciepło można też odzyskać z wentylacji (przy pomocy rekuperatora).
Zachowanie dobrej wentylacji jest nieodzowne przy dociepleniach. Nie tylko w przypadku superenergooszczędnych domów pasywnych. Jeśli jej zabraknie, cała wilgoć będzie spływać po ścianach (jeden człowiek "produkuje" podczas snu bądź odpoczynku 50 g pary wodnej w ciągu godziny. Podczas lekkiej pracy wytwarza jej aż 90 g/godz.).

Od fundamentów aż po dach

Oszczędzanie energii będzie łatwiejsze, jeśli ociepli się ściany zewnętrzne, począwszy od fundamentów. Nie można też zapomnieć, że mostek termiczny może powstać w miejscu połączenia ścian domu z podłogą na gruncie. Uwagi wymagają także zarówno połączenia tarasu, jak i schodów z budynkiem.

- Ciepło ucieka też przez połączenia wspornikowych płyt balkonowych ze stropem żelbetowym - wyjaśnia Grzegorz Ślizga, doradca techniczny z firmy Rockwool. - Dlatego układa się izolację cieplną na dolnej i na górnej powierzchni płyty balkonowej lub stosuje specjalne łączniki między stropem a płytą. Podobne straty ciepła mogą powstawać przez wieńce, których sposób ocieplenia powinien być dopasowany do rodzaju konstrukcji ścian zewnętrznych.
Na bilans energetyczny budynku wpływają powierzchnia i kształt dachu.

- Mimo że izoluje się jego połacie, ciepło częściowo ucieka przez okna dachowe - dodaje specjalista. - Na poddaszu mostki termiczne mogą też powstawać w źle ocieplonych słupach ścianek kolankowych oraz w miejscach ich połączeń z dachem, czyli w okolicy murłaty. Należy zadbać o ciągłość izolacji poddasza z izolacją ścian.

Równo, gładko, z przesunięciem

Użyte materiały izolacyjne muszą być prawidłowo dobrane. A także zamontowane zgodnie z technologią producenta i regułami sztuki budowlanej.
- Mostkiem cieplnym może być brak izolacji albo szczeliny w warstwie ocieplenia - mówi Tomasz Kwiatkowski, także z firmy Rockwool. - Jeśli izolacja nie jest ciągła albo nie przylega szczelnie do powierzchni ograniczających bądź styka się z materiałem o gorszej przewodności cieplnej. Aby unikać takich błędów należy właściwie docinać i zachować równe i gładkie krawędzie cięcia.

Następnie należy szczelnie układać płyty - w kolejnych warstwach z przesunięciem. Tak aby łączenia płyt nie pokrywały się. Mostki termiczne powodują obniżenie temperatury ścian wewnętrznych. Często wtedy w tych miejscach wykrapla się para wodna.

- Termowizja najlepiej i najtaniej wykryje mostki cieplne - radzi Tomasz Kwiatkowski. - Kamery termowizyjne potrafią zarejestrować minimalne różnice temperatur fotografowanej powierzchni. Widzimy głownie spadek temperatury na skutek strat ciepła przez przegrody, gdzie niestarannie prowadzono prace budowlane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny