Chorwaci pokonali Austrię 1:0

Redakcja
Rywale Polaków stworzyli ciekawe widowisko, w którym lepsi okazali się Chorwaci.
Chorwaci pokonali Austrię 1:0. Gola z rzutu karnego strzelił na początku spotkania Luka Modric.

Współgospodarze mistrzostw przystąpili do meczu bardzo zdenerwowani i szybko popełnili błąd, który zadecydował o ich porażce. Już w 3. minucie napastnik Chorwacji Ivica Olic przedarł się lewą stroną i został sfaulowany przez Emanuela Pogatetza w polu karnym.

Arbiter nie miał wątpliwości i podyktował "jedenastkę", którą na bramkę zamienił Modric.

Po stracie gola Austriacy z wielkim animuszem zabrali się do odrabiania strat, ale jedyne zagrożenie, jakie zdołali stworzyć, to strzały z dystansu, które nie zagrażały Stipie Pletikosie.

Austriacy ośmieszani

Chorwaci w pierwszej połowie często ośmieszali przeciwników, którzy musieli ratować się faulami. Po jednym z nich, już w 29. minucie, Pogatetz powinien zostać usunięty z boiska. Obrońca Middlesbrough po raz kolejny w tym meczu został minięty przez Olica, ale tym razem sędzia go oszczędził, nie pokazując czerwonej kartki.

Potem Austriacy zaatakowali śmielej, ale najpierw Martin Harnik, a później Joachim Standfest nie potrafili wykończyć akcji.

Po przerwie gospodarze postawili na jedną kartę i prawie nie schodzili z połowy Chorwatów. Brakowało jednak tego decydującego podania, otwierającego drogę do bramki. Goście skupili się na grze z kontry, ale ich poczynania nie były już takie groźne, jak w pierwszej odsłonie.

Weteran był blisko

Ostatni kwadrans to oblężenie bramki Pletikosy. Bardzo widoczny był rezerwowy 39-letni weteran Ivica Vastic, który był bliski szczęścia w 79. minucie. Jego uderzenie zdołał odbić golkiper gości, a nie było nikogo, by dobić piłkę.

Chorwaci wyglądali, jakby nie mieli już sił, natomiast gospodarzy niósł doping ponad 50 tysięcy widzów, którzy zasiedli na stadionie Ernsta Happela w Wiedniu. Mimo wysiłków nie udało się pokonać bramkarza gości i to Chorwaci mogli cieszyć się z bardzo ważnych trzech punktów.

Austria - Chorwacja 0:1 (0:1). Bramka: 0:1 - Modric (4-karny). Żółte kartki: Pogatetz, Saumel, Proedl - R. Kovac. Sędziował: Pieter Vink (Holandia). Widzów: 53 tys.
Austria: Macho - Pogatetz, Saumel (61. Vastic), Stranzl, Aufhauser, Proedl, Gercaliu (69. Korkmaz), Ivanschitz, Standfest, Linz (72. Kienast), Harnik.
Chorwacja: Pletikosa - Corluka, R. Kovac, Simunic, Pranjic, Srna, N. Kovac, Modric, Kranjcar (62. Knezevic), Petric (72. Budan), Olic (82. Vukojevic).