MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz płacić mniej za prąd? Masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego wniosku. Wkrótce mija termin

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z Tarczy Solidarnościowej skorzysta w tym roku blisko 8 milionów gospodarstw domowych, które podlegają ochronie i płacą rachunki za prąd po ubiegłorocznych cenach.
Z Tarczy Solidarnościowej skorzysta w tym roku blisko 8 milionów gospodarstw domowych, które podlegają ochronie i płacą rachunki za prąd po ubiegłorocznych cenach. 123RF
W ramach działania Tarczy Solidarnościowej zamrożone zostały ceny netto energii elektrycznej. Jednak trzeba zmieścić się w limicie na poziomie 2 tys. Są również wyższe limity. Aby z nich skorzystać należy złożyć odpowiedni wniosek. Nie zostało na to zbyt wiele czasu – ostateczny termin na złożenia wniosku mija z końcem miesiąca . W tekście przypominamy zasady działania Tarczy Solidarnościowej oraz obowiązujące zasady.

Spis treści

Tarcza solidarnościowa. Ile można zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Z Tarczy Solidarnościowej skorzysta w tym roku blisko 8 milionów gospodarstw domowych, które podlegają ochronie i płacą rachunki za prąd po ubiegłorocznych cenach. Jak wynika z wyliczeń, mechanizm Tarczy pozwala zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną w tym roku od 2 tys. zł do prawie 3 tys. zł, w zależności od gospodarstwa domowego. Właśnie o tyle mniej zapłacą za prąd gospodarstwa domowe, mieszczące się w limitach zużycia.

Ze wspomnianego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy odbiorcy indywidualni w Polsce, korzystający z najpopularniejszych taryf G11 i G12, zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wszystkie gospodarstwa domowe mają zamrożone stawki za energię elektryczną do 2 000 kWh, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności.

Wniosek o wyższy limit zużycia. Zostały ostatnie dni

Jak przypomina Polski Komitet Energii Elektrycznej, jeśli w danym gospodarstwie mamy osobę z niepełnosprawnością, wówczas limit zużycia energii po preferencyjnej cenie wynosi 2 600 kWh. W przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny, ten limit to 3 000 kWh.

W tych przypadkach konieczne jest złożenie do sprzedawcy energii odpowiedniego oświadczenia, by powiększyć limit zużycia i nadal korzystać z obniżonych cen. Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych. Ostateczny termin składania takich wniosków mija 30 czerwca, a więc już za kilka tygodni.

Tyle wyniosą rachunki za prąd po przekroczeniu limitu

Gospodarstwa domowe, których roczne zużycie prądu przekroczy przysługujący im limit, skorzystają z innego rozwiązania wprowadzonego w Tarczy Solidarnościowej. Powyżej limitów obowiązuje mechanizm cen maksymalnych, co oznacza, że wszystkie gospodarstwa, które je przekroczą, zapłacą nie więcej niż 69 groszy za 1 kWh.

Dodatkowe premie za oszczędzanie energii elektrycznej. Dla kogo?

Tarcza Solidarnościowa premiuje dodatkowo tych konsumentów, którzy zredukują zużycie energii. Gospodarstwa domowe, które w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – czyli przez 14 miesięcy – zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają dodatkowy upust. Będzie to 10-procentowa obniżka całego, rocznego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 roku.

Większość gospodarstw domowych w Polsce bez trudu zmieści się w limicie określonym na poziomie od 2000 do 3000 kWh. Jednak warto wiedzieć, jak optymalizować zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Pozna...

Zużycie energii elektrycznej. Rośnie nasza świadomość w tym zakresie

Jak wynika z badania na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, niemal wszyscy respondenci (96 proc.) twierdzą, że zdecydowanie (56 proc.) lub raczej (40 proc.) zwracają uwagę na kwestie dotyczące oszczędzania prądu, a 92 proc. z nich za przykład takiego działania wskazało gaszenie niepotrzebnie włączonego światła. Blisko co piąty (18 proc.) ankietowany rozpoczął oszczędzanie energii w trakcie ostatniego roku.

Jako główny powód podejmowania takich działań, 82 proc. Polaków wskazuje możliwość oszczędzenia w ten sposób pieniędzy.

Zmiany w prawie energetycznym. Pojawią się nowe narzędzia dla odbiorców

W drugiej połowie kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej poświęconych energetyce.

Jednym z wprowadzanych rozwiązań jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Jak wyjaśnia radca prawny Sylwia Werpachowska, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, od 2026 r. będzie można technicznie zmienić sprzedawcę energii elektrycznej w 24 godziny.

– Zmiana ta uwzględnia powstanie w Polsce centralnego systemu informacji rynku energii, w skrócie „CSIRE”. Po wdrożeniu CSIRE zgłoszenie takiej zmiany nie będzie wysyłane przez odbiorcę do operatora systemu dystrybucyjnego i operatora systemu przesyłowego, a bezpośrednio do systemu CSIRE i tam nastąpi automatyczna weryfikacja zgłoszenia. W związku z tym, czas trwania procesu zmiany zostanie znacznie skrócony – wyjaśnia.

Ponadto nowe rozwiązania przewidują, że odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikro przedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. – Zostanie w tym celu utworzona przez URE specjalna porównywarka wszystkich dostępnych na rynku ofert sprzedaży energii elektrycznej – wyjaśnia i dodaje, że jest to także obowiązek sprzedawców energii, którzy będą musieli udostępniać swoje oferty na potrzeby tworzenia porównywarki, w przeciwnym wypadku narażą się na sankcje.

Jak podaje Werpachowska, w projektowanej ustawie wprowadzono definicję umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej, z minimalną częstotliwością rozliczeń co 15 min.

– Chodzi o umowę sprzedaży energii między sprzedawcą, a odbiorcą końcowym, która odzwierciedla wahania cen na rynkach transakcji natychmiastowych, w tym na rynkach dnia bieżącego i następnego. Oferować takie umowy mają sprzedawcy, obsługujący powyżej 200 tys. odbiorców końcowych. Warunek — odbiorca końcowy będzie musiał mieć licznik zdalnego odczytu – wyjaśnia.

– Wydaje się, że nowe przepisy ułatwią konsumentom zarządzanie tym, kto i za ile będzie dostarczał im energię elektryczną, a w konsekwencji umożliwią aktywne uczestnictwo w rynku energii – tłumaczy Werpachowska. – Z drugiej strony mogą przyczynić się do usprawnienia polskiej energetyki i rozpocząć jej stopniową digitalizację – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz płacić mniej za prąd? Masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego wniosku. Wkrótce mija termin - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny