Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogowie ściągają tłumy i łączą pokolenia

Jerzy Doroszkiewicz
Tomasz Kot absolutnie panuje nad widzem i z przekonaniem wręcz staje się lekarzem owładniętym misją
Tomasz Kot absolutnie panuje nad widzem i z przekonaniem wręcz staje się lekarzem owładniętym misją Mat. dystrybutora
Mówi się, że na leczeniu zna się każdy Polak. Aż dziw bierze, że dopiero teraz Łukasz Palkowski poważył się nakręcić film o lekarzu. Biografię, która nikogo nie pozostawia obojętnym.

Dziś problem transplantacji wydaje się być oczywistym. Jeśli tylko nie grzebią przy nim politycy, przeszczepy nerek, czy serca należą do zabiegów, które wpisane są w zawód chirurgów specjalistów. A jednak to w ciągu ostatniego ćwierćwiecza polscy kardiochirurdzy przeprowadzili tylko i aż 1000 operacji wymiany serca u pacjentów. A tym, który poważył się przełamać stereotypy, od zera stworzyć najnowocześniejszą klinikę w kraju komuny i planowej gospodarki był docent Religa, Zbyszek.

Reżyser wraz z Tomaszem Kotem kreuje postać absolutnie charyzmatycznego lidera, jaki do tej pory pojawiał się tylko w kinie amerykańskim. Nawet filmy o wielkich przywódcach, czy nawiązujące do polskiej historii, nie miały tak wyrazistego bohatera, nie wyłączając wajdowskiego "Wałęsy". Ta sztuka udała się Palkowskiemu. Wraz ze scenarzystą Krzysztofem Rakiem wyraźnymi kreskami szkicują postać Religi. Człowieka bezwzględnie oddanego ratowaniu życia. Działającego ryzykownie, ale w pełni przekonanemu o potrzebie ratowania ludzkiego życia za cenę najwyższego nawet ryzyka. Zdeterminowanego paktować z każdym, nawet z komuną i jej najważniejszymi czynownikami, ale też zdecydowanego ratować życie każdemu - i dyrektorowi i ofierze ulicznej bójki. Będącemu wzorem lekarza z misją i pasją.

Scenarzysta z reżyserem pokazali, że realizowanie wizji, czy nawet praca z pasją nie pozostają bez wpływu na psychikę i ciało. Religa Kota, jak w rzeczywistości, żyje oddalony od rodziny, nie rozstaje się z papierosami, jest porywczy, klęski topi w alkoholu. I jest prawdziwy. To bohater z krwi i kości i wielka rola Tomasza Kota.

"Bogowie" to także film, który uczy patriotyzmu. Pokazuje, że mimo kuszących propozycji z Zachodu, zagranicznych staży, byli w Polsce ludzie, którzy chcieli ratować życie rodaków, unowocześniać medycynę, zrobić coś dla ogółu, nie po to by błyszczeć w telewizji. Chylmy przed nimi czoła, bo wszyscy jesteśmy ich dłużnikami. A sam film może być też wskazówką dla młodych ludzi, jaką w życiu warto obrać drogę.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny