Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bo płynie w nas życie. Białostoczanie honorowo podzielili się krwią

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W sobotniej akcji udział wzięło 75 osób
W sobotniej akcji udział wzięło 75 osób Wojciech Wojtkielewicz
75 osób, 33,75 l krwi – to finał wspólnej akcji Viking Point, Jama-m, Unikat oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w której partnerami są Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz Kurier Poranny i Gazeta Współczena. W ubiegłą sobotę przeprowadziliśmy już drugą edycję akcji. I wiele wskazuje na to, że nie ostatnią

Pierwsi chętni , by honorowo oddać krew, na plac przy ul. Zwycięstwa przyszli w sobotni poranek. Wypełnili niezbędne ankiety, ogrzali się gorącą herbatą lub kawą przygotowanymi przez pracowników sklepu Jama-m i już za chwilę mogli być przyjęci w jenym z dwóch krwiobusów, których tego dnia użyczyło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Wszyscy mówili to samo: przyszli na akcję, bo chcą pomagać.

Bo płynie w nas życie. Krew to najcenniejszy lek, jaki mamy. Warto się nim dzielić

- Krew oddaję od lat. Pracuję w szpitalu, na oddziale chirurgii, więc doskonale wiem, jakie to potrzebne - mówił Piotr Walczak, jeden z dawców. - Krew ratuje życie, jest potrzebna - podkreślał.

Takich osób jak on w sobotę przyszło w sumie 75. Byli tacy, którzy krew zdawali pierwszy raz – przyszli spontanicznie, widząc krwiobusy. Inni skorzystali z okazji, że krew można oddać w dzień wolny od pracy – bo na co dzień mają zbyt wiele służbowych obowiązków.

Bo płynie w nas życie. W drugiej edycji akcji aż 75 osób honorowo oddało krew

– Oddawanie krwi jest bardzo ważne. Wszyscy wiemy, że nie da się jej wyprodukować. Dlatego, jeśli człowiek jej nie odda, nie otrzyma też tego leku osoba chora, potrzebująca – podkreślał Kamil Więcko, ratownik medyczny, pracownik RCRiK w Białymstoku, który koordynował sobotnią akcję.

Jednak nie tylko RCKiK zaangażowało się w sobotnią akcję. W sklepie Jama-m zorganizowana była poczekalnia dla honorowych krwiodawców. Tego dnia również w tym sklepie oraz w zlokalizowanym po sąsiedzku Unikacie na wszystkich czekały atrakcyjne zniżki. W Jama-m rabat tego dnia wyniósł 60 proc., a w Unikacie obniżka na nową kolekcję – 25 proc. Dodatkowo oba sklepy przygotowały dla uczestników akcji watę cukrową, popcorn, kawę i zimową herbatkę. Specjalne niespodzianki czekały zaś na tych, którzy zdecydowali się tego dnia na honorowe oddanie krwi. Unikat i Jama-m przygotowały bony o wartości 50 zł na zakupy w całej sieci sklepów, a Viking Point – paczkę pełnowartościowych posiłków.

Prof. Piotr Radziwon: Krew to lek, którego nie da się niczym zastąpić

Takie akcje jak „Bo płynie w nas życie” to jednak nie tylko nagrody, ale też – a może przede wszystkim – możliwość pomocy drugiemu człowiekowi. Krew to lek bezcenny, którego nie da się wyprodukować. Jedyną formą jej pozyskania jest więc tylko podzielenie się nią z innym pacjentem.

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest największym odbiorcą krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa w Białymstoku. Trafia do nas 75 proc. krwi pozyskiwanej przez RCKiK. Rocznie szpital potrzebuje około 25 tys. jednostek krwi – mówi prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku. – Ma to związek z tym, że w USK realizowane są najbardziej wysokospecjalistyczne zabiegi i procedury. Transfuzje w USK są przeprowadzane przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Kto może zostać krwiodawcą, a kto nie?

Pierwszy warunek oddania krwi to wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Oprócz tego obowiązują też ogólne warunki, według których dawca: waży nie mniej niż 50 kg, jest zdrowy (dokładne dane zawiera poprzedzająca oddanie krwi ankieta), nie chorował na żółtaczkę, nie przechodził operacji, nie miał wykonanego tatuażu ani nie przekłuł żadnej części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Istnieje także szereg przeciwwskazań do oddawania krwi. Krwiodawcami nie mogą być: kobiety w ciąży oraz panie do 6 miesięcy po porodzie, kobiety przechodzące menstruację (do 3 dni po okresie).
Lista chorób wykluczających z grona krwiodawców jest dość długa, o czym informuje się potencjalnego dawcę w czasie wywiadu medycznego. Do takich schorzeń należą m.in.: choroby układu pokarmowego, oddechowego, immunologicznego, moczowo-płciowego i chorobami nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby metaboliczne i układu endokrynnego, łuszczyca oraz cukrzyca. Do przeciwwskazań należą także częste zmiany partnerów seksualnych oraz narkomania.

Przygotuj się do oddania krwi

Mitem jest, że krew oddaje się na czczo. Przed oddaniem krwi zaleca się zjeść lekki, niskokaloryczny posiłek, np. kanapkę z chudą wędliną. Kilka godzin przed donacją należy unikać spożywania tłustych potraw (smalcu, masła, tłustej wędliny), ponieważ spożycie tych produktów może skutkować krwią lipemiczną (przetłuszczoną), która nie nadaje się do celów zdrowotnych. Ponadto na pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. O alkoholu oczywiście też nie ma mowy! Na dzień przed donacją nie forsuj się. Do centrum krwiodawstwa przyjdź wyspany i wypoczęty - to też jest ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Bo płynie w nas życie. Białostoczanie honorowo podzielili się krwią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny