Białystok. Nie ma możliwości uniknięcia podatku od nieruchomości w parku naukowo-technologicznym

Maryla Pawlak-Żalikowska
Prawo pozwalało, żeby w roku 2014 (rok oddania do użytku Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego) jego lokatorzy nie płacili podatku od nieruchomości. Teraz nie jest to możliwe.

Taki wniosek wynika z wyjaśnienia, jakie otrzymaliśmy dziś z BPN-T. Poprosiliśmy o nie w związku z komentarzem jednego z internautów, jaki pojawił się na naszym portalu po opublikowaniu tekstu: "Najbardziej bezrobotna stolica Polski Wschodniej to Białystok". Internauta Zenon napisał: (...) jestem lokatorem Parku Naukowo Technologicznego! Niedawno wszyscy wynajmujący dowiedzieli się że poza czynszem muszą opłacać podatek od nieruchomości!

- Już w ubiegłym roku, wspólnie z lokatorami BPN-T (wówczas było to 21 firm) wystąpiliśmy do Urzędu Miasta Białegostoku o dokonanie analizy prawnej możliwości zwolnienia nieruchomości, na której działalność prowadzi nasz park z podatku od nieruchomości - wyjaśnia nam tę sytuację Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T. -  Zarówno dyrekcja BPN-T jak i lokatorzy - sygnatariusze - otrzymali oficjalną, pisemną odpowiedź, z której wynikało, że takie zwolnienie nie jest, niestety, na mocy obowiązującego w Polsce prawa podatkowego możliwe.

Jak się dalej dowiadujemy, pomimo obopólnych chęci udzielenia takiej pomocy młodym firmom, obecne przepisy prawa uniemożliwiają wprowadzenie uchwałą Rady Miasta Białystok zwolnienia z podatku od nieruchomości o charakterze podmiotowym. Chodzi tu o zawężenie możliwości skorzystania z preferencji (zwolnienia z podatku) dla określonej grupy podatników - w tym przypadku lokatorów Parku.

Jednakże, w tym samym piśmie, lokatorzy otrzymali też dodatkową informację. Prezydent Miasta, będąc organem podatkowym w zakresie podatków i opłat lokalnych uprawniony jest do stosowania ulg podatkowych w postaci umorzeń, rozkładania na raty i odraczania terminów płatności podatków i zaległości podatkowych. Z wnioskiem o takiego rodzaju wsparcie wystąpić może sam podatnik (czyli w naszym przypadku lokator BPN-T).

- Dodać należy - informuje dalej dyrektor Daszuta-Zalewska -  iż z informacji uzyskanych wówczas w Urzędzie Miasta Białegostoku wynika, że

za rok 2014 żaden z lokatorów BPN-T nie zostanie obciążony podatkiem od nieruchomości, ponieważ prawo pozwala na to, aby w roku, w którym inwestycja została oddana do użytku (a obiekt BPN-T został oddany do użytku właśnie w roku 2014) nie nakładać na lokatorów takiego podatku. Prezydent Białegostoku skorzystał z tego prawa i takiego podatku na lokatorów BPN-T za rok 2014 nie nałożył.

 

Zapytalismy yakże dyrekcje Parku o to, jak dużym obciążeniem dla firm ulokowanych w Parku jest podatek od nieruchomości. Z wyjaśnienia, jakie otrzymaliśmy wynika, że "Wysokość rocznej stawki podatku od nieruchomości reguluje Uchwała numer XXXIV/383/12 Rady Miasta Białystok z dnia 5 listopada 2012 roku. Zgodnie z nią, roczna stawka podatku od nieruchomości od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosi 22,36 zł za m2 powierzchni użytkowej."

- Biorąc pod uwagę znaczne obniżki w czynszu, jakich  Białystok udziela startupowcom - lokatorom BPN-T w ramach tzw. pomocy de minimis, a jest to 80% obniżki czynszu w pierwszym roku działalności, oraz kolejno 50% i 30% w drugim i trzecim roku funkcjonowania w Parku, obowiązek odprowadzenia podatku od nieruchomości przez naszych lokatorów nie wydaje się być dotkliwym obciążeniem - komentuje dyrekcja Parku. I dodaje: W każdej umowie najmu, którą podpisują z nami lokatorzy jest następująca informacja: "wszelkie kwoty należności określone w niniejszej umowie nie obejmują wymaganego podatku i zostaną powiększone o należny podatek VAT (według stawki obowiązującej na dzień wystawienia faktury) oraz inne obowiązkowe podatki". A takim obowiązkowym podatkiem jest podatek od nieruchomości.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie