Białystok. Manifestacja "Młodzi solidarnie z Protestem Medyków" na Rynku Kościuszki (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Manifestacja "Młodzi solidarnie z Protestem Medyków" na Rynku Kościuszki (10.10.2021 r.).
Manifestacja "Młodzi solidarnie z Protestem Medyków" na Rynku Kościuszki (10.10.2021 r.). Wojciech Wojtkielewicz
Studenci kierunków medycznych i młodzi medycy wyszli na ulice Białegostoku, by zamanifestować wsparcie dla protestujących w Warszawie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i innych przedstawicieli zawodów związanych z ochroną zdrowia. Manifestacja odbyła się w niedzielę (10.10) na Rynku Kościuszki.

W ten weekend w 10 miastach w całej Polsce zorganizowano manifestacje poparcia dla medyków protestujących w Białym Miasteczku. Jednym z takich miast był Białystok. Tu manifestacja odbyła się w niedzielę (10.10.2021 r.) na Rynku Kościuszki.

Przypomnijmy, że prawie miesiąc temu w Warszawie powstało Białe Miasteczko 2.0, gdzie w namiotach czuwają medycy walczący o lepsze jutro dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia.

- Jesteśmy tu, by pokazać, że chcemy działającego systemu, dobrego leczenia pacjentów i godnej pracy dla medyków - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji na Rynku Kościuszki. - Jesteśmy tu nie tylko jako pracownicy, ale też jako pacjenci. Jako pokolenie, które dopiero zaczyna swoją drogę, pokażmy, że zależy nam na normalnych warunkach pracy, na środkach do rzetelnego badania i leczenia pacjentów i na ludziach, by poświęcać czas im, a nie papierom.

Przeczytaj też:

W manifestacji wzięły udział przede wszystkim osoby młode - studenci kierunków medycznych i osoby, które dopiero rozpoczęły pracę w ochronie zdrowia. Na Rynku Kościuszki zgromadziło się ok. 50 osób. Wśród nich był też prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.

- Ten protest trwa już miesiąc i wydawało się, że zostanie zakończony po kolejnych rozmowach z przedstawicielami ministra zdrowia. Jak na razie, efektów nie ma żadnych - mówił Henryk Grzesiak, prezes OIL w Białymstoku. - Dlatego to poparcie dla kolegów, którzy dzień i noc przebywają w Białym Miasteczku jest tak bardzo istotne.

Medycy wystosowali postulaty do rządu, które w ich opinii pozwolą na naprawę systemu opieki zdrowotnej. Są to:

  1. Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw,
  2. Realny wzrost wyceny świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30%, dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 pazdziernika 2021 roku oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
  3. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
  4. Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
  5. Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
  6. Rezygnacja z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.
  7. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
  8. Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Przeczytaj też:

PSL chce restrykcji dla niezaszczepionych

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Lekarze to najbardziej bezduszni rodzice na świecie. Mają najcięższą pracę a wysyłają swoje dzieci na studia medyczne po których skończeniu one od razu strajkują bo to tragiczny zawód. Powinien być zakaz studiowania medycyny przez dzieci lekarzy. Chrońmy ich przed rodzicami.
A
AB
To teraz ktoś coś leczy poza "srovidem"?
w
wypiergalać
Niech te strajkujące konowały zabierają się za leczenie ludzi bezpośrednio a nie udzielając "konsultacji" telefonicznej jak umrzeć a nie jak się leczyć i TO Z ŻADANIEM 3 RAZY WIĘKSZEJ KASY. ZŁODZIEJE NIE MEDYCY - CHCĄ OKRAŚĆ Polskę !!!
Dodaj ogłoszenie