MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ingres metropolity arcybiskupa Józefa Guzdka do białostockiej Archikatedry (zdjęcia)

OPRAC.: wal
Białystok 4.09.2021. Ingres arcybiskupa Józefa Guzdka
Białystok 4.09.2021. Ingres arcybiskupa Józefa Guzdka Wojciech Wojtkielewicz
W katedrze archidiecezjalnej rozpoczął się ingres abp Józef Guzdka. - Nie można pozwolić tym, którzy pragną pomalować świat barwą nienawiści, aby maczali pędzle w sercu moim i twoim - mówił w homilii nowy ordynariusz. To szósty metropolita w dziejach białostockiej archidiecezji.

Liturgię rozpoczęła procesja koncelebransów i kapituł do bazyliki archikatedralnej. Tam arcybiskup został powitany w drzwiach kościoła katedralnego przez bp. Henryka Ciereszkę i proboszcza ks. prał. Henryka Żukowskiego. W świątyni zgromadzili się wierni, samorządowcy, politycy, służby mundurowe, rodzina nowego metropolity, a także duchowieństwo, w tym hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce (m.in. kardynał emerytowany Stanisław Dziwisz, kardynał Kazimierz Nycz, prymas arcybiskup Wojciech Polak, arcybiskup senior diecezji gdańskiej Sławoj Leszek Głódź, białostocki arcybiskup senior Edward Ozorowski).

Przybyli także biskupi innych wyznań: abp Jakub, prawosławny arcybiskup diecezji białostocko-gdańskiej, abp Jerzy – prawosławny ordynariusz wojskowy, bp Maciej Makula – Naczelny Kapelan Ewangelicki oraz przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku.

- Przyjmujemy Cię nasz Drogi Księże Arcybiskupie, jak następcę apostołów, przychodzącego z posługą Słowa Bożego i nauczaniem Kościoła, jako szafarza zbawczych łask, wysłużonych przez Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, jako pasterza dobrego, który będzie nad nami czuwał i nas prowadził ścieżkami zbawienia - mówił bp Ciereszko.

Następnie odczytał bullę papieską o nominacji dotychczasowego biskupa polowego Wojska Polskiego na metropolitę białostockiego.

- Zachęcamy, abyś pasł gorliwie lud Boży i jemu po bratersku służył - zakończył słowa papieża bp Ciereszko.

Następnie Nuncjusz Apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio przekazał nowemu metropolicie pastorał arcybiskupi symbol zwierzchnictwa nad archidiecezją. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli homagium nowemu metropolicie. Następnie rozpoczęła się msza św. inaugurująca posługę abp Józefa Guzdka w archidiecezji.

Swoją homilię nowy metropolita rozpoczął od obrazu drogi jako najczęstszej metafory opisującej życie człowieka.

- Wszyscy jesteśmy wędrowcami przemierzającymi czas i przestrzeń - mówił abp Józef Guzdek.

Wspomniał, że czas podjęcia przez niego pasterskiej posługi w Archidiecezji Białostockiej nie jest przypadkowy. Bo rozpoczyna swoja wędrówkę w roku, który papież Franciszek ogłosił Rokiem świętego Józefa. Przypomniał też, że już po raz drugi, u początku nowego etapu biskupiej posługi, słyszy słowa zapisane na kartach ewangelii św. Mateusza: "Józefie, nie lękaj się". Wspomniał też o trudnych wyzwaniach związanych z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

- - Jestem przekonany, że w życiu najważniejsze jest zaufanie Bogu i ludziom oraz postawa służby. Pojawią się pytania jak wejść w nowe środowisko - zastanawiał się w homilii arcybiskup.

Według niego odpowiedzią się słowa w dzienniku bł. ks. Michała Sopoćki, patrona Białegostoku: "Trzeba poznać najpierw to, co ludzie mają dobrego, to znaczy odkryć i bogactwo, następnie odkryć ich środowisko, w którym się obracają i w konkretny sposób pomóc im żyć w tym środowisku przez dawanie się innym".

Dodał, że na Podlasiu krzyżują się drogi wiernych różnych obrządków i wyznań chrześcijańskich, religii kultur i narodowości.

- Należy to postrzegać nie jako przeszkodę, ale szansę na ubogacenie się i poszerzenie horyzontów - mówił nowy metropolita. - Aby tak się stało nie można pozwolić tym, którzy pragną pomalować świat barwą nienawiści, aby maczali pędzle w sercu moim i twoim.

Na koniec swojej homilii zwrócił się do wiernych z archidiecezji.

- Od dziś staję się jednym z Was. Dla Was jestem z biskupem. Z wami jestem chrześcijaninem. Przychodzę zatem dzisiaj, aby poznać bogactwo dobra, które jest w każdym z Was, by odkryć środowisko, kontekst i okoliczności Waszego życia, by dając się siebie, żyć dla Was i razem z Wami, jako Wasz pasterz i brat - powiedział abp Józef Guzdek.

Na zakończenie mszy św. nuncjusz apostolski złożył życzenia nowemu ordynariuszowi, podziękował jemu poprzednikowi abp Tadeuszowi Wojdzie i bp Ciereszce, który administrował archidiecezją od marca 2021 roku. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister w kancelarii Paweł Szrot.

Życzenie złożył też arcybiskup Jakub, prawosławny ordynariusz białostocko-gdański. Przypomniał, że współpracował z czterema poprzednimi metropolitami.

- Jestem pełen wiary, że nasza współpraca będzie układa się równie bardzo dobrze - mówił abp Jakub, który przekazał abp Guzdkowi ikonę Matki Bożej.

Po innych podziękowań nowy metropolita udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny