Białystok. Hala mięsna kością niezgody. Mieszkańcy mają tego dość

Tomasz Mikulicz
Hala mięsna stoi na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. Zgodnie z obecnie obowiązującym planem może być rozbudowana. Nie zgadza się na to gmina żydowska.
Hala mięsna stoi na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. Zgodnie z obecnie obowiązującym planem może być rozbudowana. Nie zgadza się na to gmina żydowska. Andrzej Zgiet
Wysłali pismo do władz miasta i radnych. Proszą o jak najszybsze uchwalenie planu okolic Młynowej. Sprawa rozbija się o zakaz rozbudowy hali mięsnej. Trzeba byłoby naruszyć cmentarz żydowski

To z pewnością nie jest miła korespondencja. W apelu jest mowa o potrzebie ochrony interesów zwykłych obywateli, niweczeniu ośmiu lat pracy nad projektem planu i o tym, czy słuchanie obywateli jest tylko sloganem wyborczym.

- Ten plan powinien być uchwalony już dawno temu. Mieszkańcy nie mogą dłużej czekać. Jesteśmy w zawieszeniu - mówi Bartłomiej Zawistowski, jedna z osób podpisanych pod apelem.

Mieszkańcom chodzi o przygotowywany przez miejskich urbanistów projekt planu miejscowego okolic ul. Młynowej i Wyszyńskiego. Sprawa rozbija się o budynek dawnej hali mięsnej. Kupił ją od PSS Społem prywatny właściciel. Chce ją rozbudować. Hala stoi jednak na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, a gmina wyznaniowa nie zgadza się na ekshumację. W razie uchwalenia planu z zakazem rozbudowy, właściciel hali wystąpi do miasta o odszkodowanie.

- Białegostoku na to nie stać - mówi Konrad Zieleniecki z PiS, przewodniczący komisji zagospodarowania przestrzennego.

Impas trwa. Na ostatnim posiedzeniu wspomnianej komisji radni i miejscy urbaniści zgodzili się na propozycję zawartą w liście od mieszkańców. Chodzi o wyłączenie hali z projektu planu. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to nowy projekt planu, już bez hali, trafi na najbliższą sesję rady miasta. Jednak jeśli nawet uda się uchwalić plan dla pozostałego terenu, nie rozwiąże to problemu hali. - Dlatego apeluję do prezydenta o zorganizowanie spotkania właściciela hali z planistami i gminą żydowską celem wypracowania kompromisowych rozwiązań - mówi Konrad Zieleniecki.

Podczas komisji radni zainteresowali się terenem u zbiegu ulic Wyszyńskiego, Angielskiej i Młynowej. Miasto sprzedało tu ziemię. W obecnie obowiązującym planie teren ten oznaczony jest jako usługowy. Natomiast w projekcie nowego planu jest zmiana na mieszkaniówkę, co oznacza wzrost wartości ziemi. Komisja wysłała do władz miasta pismo, w którym chce wiedzieć, dlaczego gmina sprzedała ziemię przed uchwaleniem planu.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 20.05.2016 o 07:33, gość napisał:

ŻYDZI maja rację ,że nie pozwalaja na budowę blokowisk na cmentarzu to chyba logiczne! niech na cmentarzu katolickim ktoś postawi blok. i co wtedy? jełop-y

Gdyby nie te miejsca po cmentarzach, to chyba już nie byłoby żadnego skrawka zieleni w centrum - patrząc po aktualnym budownictwie w tym miejscu ( Waszyngtona, Wesoła, Kaczorowskiego, Kijowska, Młynowa ).

A
ARCHEOLOG prof.
W dniu 20.05.2016 o 07:33, gość napisał:

ŻYDZI maja rację ,że nie pozwalaja na budowę blokowisk na cmentarzu to chyba logiczne! niech na cmentarzu katolickim ktoś postawi blok. i co wtedy? jełop-y

TU NIE MA  ŻADNEGO CMENTARZA - on tu kiedyś był.

g
gość

ŻYDZI maja rację ,że nie pozwalaja na budowę blokowisk na cmentarzu

 

to chyba logiczne!

 

niech na cmentarzu katolickim ktoś postawi blok. i co wtedy? jełop-y

s
smutna prawda

A może gmina żydowska łaskawie zgodzi się na ekshumację kości z terenów byłych cmentarzy / z miejsc które przez dziesięciolecia były użytkowane w inny sposób czyt. kości były zbezczeszczone/ i pochowane w godnym spokojnym miejscu na cmentarzu, zaś tereny w centrum miasta przeznaczone dla żyjących mieszkańców.Sienny Rynek - aż się prosi o parking , skąd samochody na razie są parkowane w miejscu po Markecie ABC. A przy okazji w miejscu po Markecie ABC miał być wybudowany  market - galeria ale tradycyjnie deweloper wyczuł kasę i zamiast sklepów powstanie kolejny wieżowiec ku rozpaczy mieszkańców.Osiedle Piaski jest dużym skupiskiem ludzi w ok. 70% starszych , którym brak sklepu typu Market ABC bądź np. Biedronka, Lidl czy też Kaufland / nie ma w Białymstoku/ byłby  wybawieniem i ulgą bo w najbliższej okolicy nie ma takich sklepów.Nie każdy ma samochód aby jeździć po innych osiedlach na zakupy.Ale cóż czy władza ma chęć pomocy ludziom wszak liczy się kasa.

G
Gość

KTO RZĄDZI ?  - Czy gmina żydowska? i co to za władza, kto ich wybrał - gdzie jest demokracja i co robi KOD ?

A
Adam
W dniu 19.05.2016 o 15:25, ted napisał:

Skate park na byłym cmentarzu przy kościele św. ROCHA jest i ma się dobrze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Opera też stoi na cmentarzu i też za bardzo nie przeszkadza!!!!!!!!!Komu nie pasuje rozbudowa centrum miasta????????????????

żydom.

t
ted

Skate park na byłym cmentarzu przy kościele św. ROCHA jest i ma się dobrze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Opera też stoi na cmentarzu i też za bardzo nie przeszkadza!!!!!!!!!

Komu nie pasuje rozbudowa centrum miasta????????????????

W
Walk

"Komisja wysłała do władz miasta pismo, w którym chce wiedzieć, dlaczego gmina sprzedała ziemię przed uchwaleniem planu."

I równie ważne pytanie: KTO JEST NABYWCĄ tego terenu??? Jak otrzymamy odpowiedź na to pytanie to może się wiele "wyjaśnić"...

o
o.rydz
"...Mieszkancy mają tego dość. " Dziwne! Obok hali jest ZUS, KMP i tzw. rzemieślnik, a gdzie mieszkancy? Trzeba powiedzieć wprost - nowy właściciel hali! Jak kupował, to nie wiedział, że to teren byłego cmentarza. Szacunek należy wszystkim zmarłym i tym innej wiary! Nie tylko są wyznawcy katolicyzmu, towarzysto pisowskie!
m
miras

jak to jest:

- tereny potrzebne pod ulice zajmowane są w majestacie prawa, ale bez uczciwej zapłaty przez wiele lat,

- teren mogący służyć mieszkańcom jest poza ich zasięgiem.

białostocka kultura stoi na dawno zapomnianych kościach mieszkańców tych terenów (btl, opera)

 

w
www
"Komisja wysłała do władz miasta pismo, w którym chce wiedzieć, dlaczego gmina sprzedała ziemię przed uchwaleniem planu."
Zapewne "tak wyszło" przez zupełny "przypadek" ;)
3850

Miasto i Zarząd Województwa sprzedają regularnie bez planu i z zamiarem zmiany planu (ul. Zycięstwa, ul. Antoniuk Fabryczny, PKS ul. Jurowiecka, PKS dworzec) więc o co ten aj-waj? Niechże Pan Zieleniecki dobrze poszuka

.

.

Dodaj ogłoszenie