https://poranny.pl
reklama

Białostocki oddział GDDKIA ogłosił przetarg na budowę S19:Sokółka-Czarna Białostocka. Wkrótce kolejne, w tym na płn. obwodnicę Białegostoku

oprac. wal
Droga krajowa 19 od strony Czarnej Białostockiej w kierunku Sokółki. GDDKIA ogłosiła przetarg na jej budowę jako odcinka ekspresowego
Droga krajowa 19 od strony Czarnej Białostockiej w kierunku Sokółki. GDDKIA ogłosiła przetarg na jej budowę jako odcinka ekspresowego fot. Archiwum
Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przesłał do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej dokumenty dotyczące przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 pomiędzy węzłami Sokółka Północ i Czarna Białostocka. Jest to pierwszy z planowanych przetargów łączących realizowane już odcinki S19 po północnej stronie Białegostoku.

Spis treści

Zamówienie na projekt i budowę obejmuje fragment rozpoczynający się od budowanej drogi S19 Kuźnica – Sokółka a kończący w rejonie miejscowości Czarna Białostocka. Odcinek o długości 24,1 km umożliwi, poprzez obwodnice, wyprowadzenie ruchu drogowego z takich miejscowości jak:

  • Sokółka,
  • Geniusze,
  • Straż,
  • Czarna Białostocka

Jednocześnie, miejscowości te zostaną podłączone do drogi S19 poprzez planowane do wykonania cztery węzły drogowe:

  • Sokółka Zachód,
  • Geniusze, Straż
  • Czarna Białostocka

.

quiz

Kto to powiedział? Będziesz zaskoczony! QUIZ

1/11

"Stereotypowe wyobrażenie o kobietach po menopauzie jest... nieprawdziwe. To fantastyczny czas, doskonały na świadome, piękne przeżywanie. Jesteśmy wolne od zobowiązań, mamy odchowane dzieci, mąż w piachu."


S19 Sokółka-Czarna Białostocka. Powstaną 22 obiekty mostowe

Droga S19 zostanie wykonana jako droga o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym. Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca. Droga zostanie wykonana uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś.
Powstaną 22 obiekty mostowe, dziewięć z nich będzie pełniło funkcje przejść dla zwierząt, a dwa będą obiektami nad linią kolejową nr 6 i nr 57 oraz linią kolejową wąskotorową. Wykonanych zostanie także siedem przepustów umożliwiających migrację zwierząt małych i płazów.

- Wykonawca wykona także budki lęgowe dla ptaków, czatownie dla orlika krzykliwego, budki rozrodcze dla nietoperzy, siedliska dla trzmieli i zapylaczy oraz nasadzenia zieleni. Na odcinku nie przewidziano żadnych Miejsc Obsługi Podróżnych - czytamy na stronie internetowej GDDKIA.

Dalsza część materiału pod wideo
od 16 lat

Prawie 40 miesięcy na powstanie S19 Sokółka-Czarna Białostocka

Otwarcie ofert planowane jest 9 sierpnia 2023 r. Po przeprowadzeniu postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 39 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi S19 na odcinku od węzła Sokółka Północ do węzła Czarna Białostocka.

Kolejne odcinki w przetargu jeszcze w wakacje. W tym na północną obwodnicę Białegostoku

Jeszcze w lipcu br. planowane jest ogłoszenie przetargów, na kolejne odcinki drogi S19 po północnej stronie Białegostoku. Są to odcinki od węzła Czarna Białostocka do węzła Białystok Północ (dawniej Sochonie) i od węzła Białystok Północ do węzła Dobrzyniewo.

W węźle Dobrzyniewo planowane odcinki połączą się z realizowanym odcinkiem drogi S19 Krynice – Białystok Zachód.

Po podpisaniu umów na ogłoszone odcinki w realizacji będzie cały przebieg drogi S19 po północnej stronie Białegostoku od granicy w Kuźnicy do węzła Białystok Zachód. Realizacja tych odcinków umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Alei 1000-lecia Państwa Polskiego od granic Białegostoku do ronda Putry pod trasą generalską. (źródło:GDDKiA)

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KohnEfka
Jaja jak berety, ekspresówka do Sokółki bo przecież nie do Kuźnicy bo przejście będzie zamknięte do końca świata.

Choć już wiem o co chodzi, o pielgrzymki. Wszystko się wyjaśniło.
g
gość
2 lipca, 06:51, Piter:

Dla kogo i dokąd ta ekspresówka?

smerf maruda pyta ?

H
Hmm
Super że droga powstanie. To rozwój Podlasia, Białegostoku i wschodniej części Polski.
p
pol
Jest co najmniej kilkanaście bardziej potrzebnych dróg, ale co tam propaganda trwa. Oczywiście wiadomo, że wyjdzie z tego jedna wielka chryja.
P
Piter
Dla kogo i dokąd ta ekspresówka?
z
zxc
Strategicznym priorytetem jest zrobienie 2 pasmowej S8, a nie budować autostradę do Łukaszanki, żeby wagnerowcy rajdy sobie robili.
Polecane oferty
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny