Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla mężczyzn w kierunku nowotworów. Zaprasza BCO

oprac. agsa
Bezpłatne badania w ramach akcji odbędą się w listopadowe soboty (11, 18, 25 listopada) w godz. 10-15 oraz czwartki (16 i 23 listopada) w godz. 15-18.
Bezpłatne badania w ramach akcji odbędą się w listopadowe soboty (11, 18, 25 listopada) w godz. 10-15 oraz czwartki (16 i 23 listopada) w godz. 15-18. podlaskie.eu
Białostockie Centrum Onkologii (BCO) wraz ze Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem zaprasza panów do zadbania o swoje zdrowie. W ramach akcji przeprowadzonych zostanie kilkaset badań profilaktycznych dotyczących tzw. męskich nowotworów.

Listopad na całym świecie jest miesiącem świadomości męskich nowotworów: gruczołu krokowego i jąder. O szczegółach akcji w Białymstoku poinformowano podczas konferencji prasowej.

–Zachęcam wszystkich panów, aby wzięli udział w akcji „Męski Listopad” i poszli się zbadać. Nie ma się czego wstydzić, tu chodzi o nasze zdrowie. Ja badanie mam już za sobą – zachęcał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. – Profilaktyka w walce z nowotworami jest niezwykle istotna. Im wcześniej o to zadbamy i im wcześniej ewentualny nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na uratowanie zdrowia, a nawet życia– powiedział marszałek.

O przełamanie wstydu apelowała też Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

– Musimy przełamać tabu, musimy otwarcie mówić o intymności mężczyzn. Skoro, my – kobiety mówimy o swoich piersiach i dla nas jest to naturalne, to mężczyźni powinni również mówić o swojej męskości. Jako kobiety musimy dbać o siebie, ale musimy również zachęcać do tego naszych mężczyzn, synów – podkreśliła.

Rak jąder i rak prostaty. Tu ważna jest profilaktyka

„Męski Listopad” ma uświadamiać, jak istotne są regularne badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie nowotworu jąder i prostaty daje większe szanse wyleczenia. Do udziału w akcji zaproszeni zostali mężczyźni powyżej 40. roku życia. Panowie skorzystają z bezpłatnego przesiewowego badania PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego. W przypadku nieprawidłowości, pacjent zostanie objęty dalszą diagnostyką i leczeniem.

– Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest rozpoznanie wczesnego stadium choroby, w znaczący sposób wzrastają szanse na wyleczenie. Wiemy, jak ważne jest, aby zachęcać panów do zgłaszania się na nie jak najwcześniej. Dlatego jak w latach ubiegłych przygotowaliśmy akcję „Męski Listopad ”– mówiła dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w BCO, zapraszając wszystkich panów do badań profilaktycznych nie tylko w listopadzie.

Rak gruczołu krokowego i jąder stanowi bardzo duży problem społeczny, ponieważ panowie na takie badania zgłaszają się zbyt późno. W Polsce corocznie na ten nowotwór choruje ok. 19 tys. nowych pacjentów, a 50 panów słyszy codziennie taką diagnozę.

Jak mówił dr n. med. Leszek Kozłowski, koordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej BCO, najważniejsze jest wykrycie choroby w jej wczesnym stadium.

– Na początku choroba nie daje specyficznych objawów. Trzeba się badać, to daje szanse wykrycia choroby w początkowym stadium – podkreślił ordynator.

Jarosław Kazberuk namawiał, by zrobić „Przegląd techniczny”

Do udziału w badaniach w ramach akcji namawiał również jej ambasador Jarosław Kazberuk, kierowca, pilot rajdowy, sportowiec.

– Czasami dbamy bardziej o swój samochód niż o swoje zdrowie. Zmieńmy to. Panowie, znajdźmy czas na swój „przegląd techniczny”. Namawiajmy też do tego innych – zaznaczył.

Zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch” do listopadowej akcji przyłączyło się Białostockie Centrum Treningowe N50 (ul. Nowosielska 50), które zaprasza w listopadowe niedziele (12, 19, 26 listopada) na męskie zajęcia siłowe.

– Zapraszamy panów do wzięcia udziału we wspólnych treningach. W planie m.in. trening z odważnikami w kształcie kuli – zapowiedział Adam Zacharczuk.

Bezpłatne badania profilaktyczne

Bezpłatne badania w ramach akcji odbędą się w listopadowe

  • soboty (11, 18, 25 listopada) w godz. 10-15
  • oraz czwartki (16 i 23 listopada) w godz. 15-18.

Wcześniej należy zapisać się, dzwoniąc pod numer infolinii: 856646888. Badanie PSA z krwi nie wymaga żadnego przygotowania. Panowie, którzy wezmą udział w badaniach, otrzymają również instrukcję samobadania jądra oraz gadżety przygotowane przez BCO. W przypadku nieprawidłowości w badaniach pacjent zostanie objęty dalszą diagnostyką i leczeniem.

W trakcie konferencji w salonie fryzjerskim eM Studio, kilku mężczyzn trafiło w ręce profesjonalnych barberów, którzy ogolili bądź przystrzygli ich brody, pozostawiając wąsy będące symbolem akcji. Akcja, która na cały świecie jest organizowana od 2003 r. (w Polsce od 2014) pod nazwą Movember (termin powstał w wyniku połączenia dwóch słów: moustache – wąsy oraz november – listopad) polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji o chorobach nowotworowych układu moczowo-płciowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny