Będziemy mogli wcześniej przejść na emeryturę: 2.12.2021. W końcu jest projekt ustawy. Tysiące Polaków czeka na nie już sześć lat

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają.
Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają. Wojciech Gadomski / Polska Press
Udostępnij:
Projekt emerytur stażowych znalazł się 28 padziernika 2021 r. na liście ustaw, które czekają na I czytanie w Sejmie. Niestety, nie oznacza to jeszcze, że obywatelski projekt ustawy znajdzie się w porządku dziennym jednego z najbliższych posiedzeń. O tym, w jakim tempie będzie procedowany projekt ustawy o emeryturach stażowych przygotowany przez NSZZ „Solidarność” zdecyduje bowiem większość rządząca, a stanowisko rządu w tej sprawie nie jest do końca jasne.

Z OSTATNIEJ CHWILI
Na listę projektów ustaw rozpatrywanych przez Sejm wpisany został Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. 28 października 2021 r. skierowano go do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Nie wiadomo jednak na razie kiedy to I czytanie nastąpi. Mamy dzięki temu pełny tekst samago projektu ustawy oraz uzasadnienia.

Jeśli interesuje Cię treść projektu ustawy o emeryturach stażowych, po prostu kliknij w ten tekst!

Jeżeli interesuje Cię uzasadnienie do projektu ustawy o emeryturach stażowych, kliknij w ten tekst!

Emerytury stażowe obiecał w 2015 r. kandydujący wówczas po raz pierwszy na prezydenta Andrzej Duda. Zainteresowane są nimi tysiące Polaków – kobiet i mężczyzn, którzy mimo iż nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego – odpowiednio 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni – mają już przepracowane nawet więcej niż czterdzieści lat.

Osoba w wieku emerytalnym pracująca dalejOsoby, które przekroczyły 65. rok życia mężczyźni, 60. rok życia kobiety do dochodu 9 627,33 zł brutto miesięcznie nie zapłacą PIT, zapłacą tylko 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym krańcowym przypadku składka ta wyniesie 866,46 zł czyli na rękę dostaną 8 760,87 zł.

Nadchodzą zmiany w emeryturach: 7.12.2021. Emerytury bez PIT...

Emerytury stażowe 2021: niespełnione obietnice

Są to Polacy, którzy w zasadniczych szkołach zawodowych już ciężko pracowali w ramach tzw. zajęć warsztatowych, ale nie brakuje osób, które ze względu na sytuację materialną – swoją lub rodziny – zaczynały regularną pracę, zatrudnieni zgodnie z prawem jako tzw. młodociani pracownicy, bezpośrednio po ukończeniu obowiązkowej wówczas tylko szkoły podstawowej.
**Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają.**

[g]15857815[/]

Emerytury stażowe 2021: projekt "Solidarności"

Ponieważ ze swoich obietnic nie wywiązał się prezydent Andrzej Duda, sprawą zajął się związek zawodowy „Solidarność”, który chce sprawę załatwić drogą inicjatywy obywatelskiej. Eksperci związku przygotowali stosowany projekt ustawy. By zgodnie z prawem legislacyjnym mógł on oficjalnie trafić pod prace Sejmu poza ścieżką prezydencką i rządową możliwe były dwie drogi: zebranie podpisów grupy posłów i zgłoszenie go jako projekt poselski, albo jako obywatelski projekt ustawy – do czego potrzebne jest co najmniej 100 tys. podpisów obywateli.

„Solidarność” zebrała ponad 260 tys. podpisów i w ostatnim dniu września złożyła projekt. Po weryfikacji podpisów, projekt ustawy powinien znaleźć się na liści projektów ustaw formalnie zgłoszonych do Sejmu, a powinno się stać to lada moment, bo wiadomo, że zweryfikowano już pierwsze 100 tys. podpisów.

Dla kogo emerytury stażowe

Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach stażowych emerytura przysługiwać ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni), pod warunkiem że urodzili się oni po 31 grudnia 1948 r.
Ponadto po wyliczeniu świadczenia według zasady tzw. zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od minimalnej emerytury (aktualnie 1 250,88 zł brutto).

PILNE, WIADOMOŚCI DNIA!. Kliknij i przeczytaj!

Pandemia sprzyja robotyzacji

Wideo

Materiał oryginalny: Będziemy mogli wcześniej przejść na emeryturę: 2.12.2021. W końcu jest projekt ustawy. Tysiące Polaków czeka na nie już sześć lat - Strefa Biznesu

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł
Duda z Solidarności to pachołek PiS nic nie zrobi
E
Edi
Większość sejmowa ma gdzieś ludzi pracujących
T
Tadek 47 lat pracy
Przestałem wierzyć w państwo, to granie emeryturami stażowymi mnie przeraża, dlaczego muszę 50 lat robić na emeryturę?? Proszę mi powiedzieć ile lat pracy ma przeciętny emeryt( łącznie z mundurówka), odnoszę wrażenie, że około 30 lat. Czyli jestem niewolnikiem, dziękuję politykom za ten przywilej!!!!
T
Tadek47pracy
11 listopada, 15:56, Ludwik:

Gdzie jest Duda i drugi Duda. Dlaczego ludzie musza czekać 6 lat na obiecane projekty zmian.

28 listopada, 17:02, Gość:

Wszędzie w Europie pracuje się do 67 roku życia, tylko w Polsce wydaje sią to za długo. Ten rząd i Solidarność puszczą nas z torbami.

Ile lat masz pracować do emerytury, bo ja 50 .

G
Gość
11 listopada, 15:56, Ludwik:

Gdzie jest Duda i drugi Duda. Dlaczego ludzie musza czekać 6 lat na obiecane projekty zmian.

Wszędzie w Europie pracuje się do 67 roku życia, tylko w Polsce wydaje sią to za długo. Ten rząd i Solidarność puszczą nas z torbami.

A
Andrzej
Zobaczymy czy znowu nas oszukali
R
Ragnarok
Wygląda to na jakiś wewnatrzpisowski rozrachunek
G
Gość
To jest próba. Jeśli PiS nie przywróci stażowych, to znaczy że są megs-oszustami.
A
Anatol
Oszusci Duda jeden i Drugi kupili głosy wyborców i nic nie zrobili
L
Ludwik
Gdzie jest Duda i drugi Duda. Dlaczego ludzie musza czekać 6 lat na obiecane projekty zmian.
G
Gość
"wynoszącego co najmniej 60 Jat " - BŁĄD ZAPISU W USTAWIE !!!!!!!
G
Gość
O, już 15 odgrzanie kotleta od mojego poprzedniego wpisu. Wierszówka jak rozumiem też codziennie wpada na nowo do ewidencji :-))
G
Gerard
6 lat ludzie czekają na obietnice wyborcze. Teraz do Sejmu i będzie tam leżeć kolejne lata. Ot co znaczą obietnice Dudy jednego i drugiego z S i ich porozumienie szumnie podpisane w świetle kamer.
1958
Już ochłonęłem po wielu latach obietnic i mam nadzieję, że dożyję emerytury. Zostało mi jeszcze 19 miesięcy i będę miał przepracowanych ok. 49 lat.
P
Polak1960
Mój komentarz nie ukazał się widzę że ochrona post-"S" działa.
Dodaj ogłoszenie