Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

BCO: Białostoccy lekarze przeprowadzili profilaktyczną mastektomię. By więcej nie zachorować na raka piersi. Pierwszą opłaconą przez NFZ

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dziś każda młoda pacjentka dotknięta rakiem piersi automatycznie ma wykonywane badanie genetyczne. To bardzo ważna informacja dla lekarza, który na tej podstawie planuje zakres leczenia. Bo  pacjentkom, które mają mutacje genów, nie możemy proponować operacji oszczędzających – mówi dr Leszek Kozłowski.
Dziś każda młoda pacjentka dotknięta rakiem piersi automatycznie ma wykonywane badanie genetyczne. To bardzo ważna informacja dla lekarza, który na tej podstawie planuje zakres leczenia. Bo pacjentkom, które mają mutacje genów, nie możemy proponować operacji oszczędzających – mówi dr Leszek Kozłowski. Wojciech Wojtkielewicz
Mastektomię profilaktyczną przeprowadzili lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. - Nie zastanawiałam się zbyt długo - mówi 35-letnia pacjentka. To pierwszy taki zabieg w naszym regionie opłacony przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Drogie panie, bierzmy się za siebie, badajmy się, dbajmy o swoje zdrowie. Niech każda kobieta w swoim zwykłym codziennym, zabieganym, zapracowanym świecie troszeczkę zwolni, popatrzy na siebie i zadba o własne zdrowie – apeluje Katarzyna Żukiewicz. To 35-letnia mama trójki dzieci. To u niej lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii wykonali pierwszy w naszym województwie zabieg profilaktycznej mastektomii, opłacony przez NFZ. Pierwszy – bo NFZ dopiero w tym roku ten zabieg wpisał na listę refundacji. Wcześniej pacjentki wykonywały go na własny koszt.

Centrum Onkologii z dofinansowaniem z ministerstwa

Taki zabieg przeprowadza się u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. – To pacjentki, u których rodzinnie występuje rak piersi i u których stwierdzamy mutacje genetyczne, predysponujące do zachorowania na raka piersi. To zabiegi, które w istotny sposób zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi – mówi dr n. med. Leszek Kozłowski, kierownik oddziału chirurgii onkologicznej z pododdziałem chirurgii piersi i rekonstrukcji oraz pododdziałem leczenia bólu.
W sumie w BCO lekarze wykonali już dwa takie zabiegi. Pierwszy z nich przeszła właśnie Katarzyna Żukiewicz. Jak mówi – guza wykryła przypadkiem. – Tak naprawdę to znalazł go mój mąż. Położył mi rękę na ramieniu. Guz był nad piersią – opowiada.
Poszła do lekarza.

Białostockie Centrum Onkologii ma pieniądze na rezonans magnetyczny

– Guzek był niewielki, w tkance podskórnej i nie w samym gruczole piersiowym. Byłem skłonny go obserwować. Ale Kasia była zdeterminowana, by tę sprawę wyjaśnić – opowiada o pacjentce dr Leszek Kozłowski.

Wypełnianie zmarszczek na twarzy własnym tłuszczem od 3 000 do 10 000 zł

Ile kosztują zabiegi plastyczne w Białymstoku. Cennik operac...

Przeszła operację – tę oszczędzającą. Ale później, po wynikach badań histopatologicznych, lekarz skierował ją do poradni genetycznej. – Okazało się, że jestem nosicielem genu BRCA2. A to znaczy, że nowotwór może wrócić.

– Pacjentki, które są obciążone mutacją genów BRCA1 i BRCA2, mają bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi, nawet do 80 proc. Dodatkową te raki często są rakami złośliwymi, agresywnymi, dającymi szybko przerzuty. Dlatego tak ważne są te zabiegi profilaktyczne – tłumaczy dr hab. med. Luiza Kańczuga-Koda, patomorfolog.

Oddział psychiatryczny dla dzieci ma powstać za dwa lata

Dlatego gdy lekarze zaproponowali pani Katarzynie tzw. profilaktyczną mastektomię – nie wahała się. Zdecydowała się na operację. – To wbrew pozorom nie była trudna decyzja – zapewnia. – Jestem osobą, która gdy widzi problem, to bardzo prężnie chce go rozwiązać. Dlatego i nad tym rozwiązaniem nie zastanawiałam się zbyt długo. Zdecydowałam się na zabieg obustronny. A lekarze od razu zrekonstruowali mi obie piersi. Jestem więc zdrowa, ale też nie ucierpiałam jako kobieta – uśmiecha się.

Gwiazdy, które poddały się mastektomii profilaktycznie lub w ramach leczenia nowotworu pokazują, że usuwając piersi, wygrały życie. Zobaczcie sami na kolejnych slajdach>>>

Paulina Młynarska poddała się mastektomii. Inne gwiazdy też ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny