Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałachowcy: Bitni żołnierze i zalotnicy bez ogłady

Archiwum
Grób Józefa Bułak - Bałachowicza. Dziś niewielu o nim pamięta.
Grób Józefa Bułak - Bałachowicza. Dziś niewielu o nim pamięta. Archiwum
Stanisław Bułak-Bałachowicz z kozaków syberyjskich i dońskich stworzył Ludowo-Ochotniczą Armię (konną), stał się sojusznikiem w 1920 r. wojsk polskich w walce z Armią Czerwoną.

Bałachowcy przeżyli tragedię po zawarciu rozejmu polsko-rosyjskiego. Sami nie byli w stanie wyzwolić ziem białoruskich, w Polsce znaleźli się zrazu w obozach. Dostali jednak obywatelstwo polskie, podejmowali pracę. Byli na Białostocczyźnie, w Białowieży znajduje się grób zamordowanego gen. Jana Bułak-Bałachowicza, brata Stanisława.

Grzegorz J. Pelica opracował i podał do druku tekst Stanisława Lisa-Błońskiego o bałachowcach.

Oto próba zdefiniowania: "Pomiędzy Łęczną, Parczewem, Chełmem, Włodawą a Pińskiem to nazwa zawadiaki, hultaja, nawet rozpustnika, a delikatniej: nieokrzesanego łobuza. Ktoś, kto jest rycerski, dziarski, pewny siebie, ale nie przywiązuje wagi do wyglądu zewnętrznego, konwenansów i etykiety. Pamiętający sanacyjny okres mężczyźni kojarzą bałachowców z rozmaitością umundurowania i uzbrojenia, ułańską fantazją, niewybrednymi manierami i nieprzebierającym w formach wyrazu zainteresowaniem płcią niewieścią. Dobrze wychowane dziewczyny, którym bieg wiosny włosy już posrebrzył, nazywały bałachowcem chłopaka bez ogłady, wzbudzającego jednakże coś na kształt podziwu i zakazanej fascynacji. Im bliżej ziem białoruskich, tym częściej wspomnienia konkretyzują bałachowców z bitnym żołnierzem, wojakiem - swojakiem, tutejszym hajdamaką. Zapytani w Hajnówce i na uroczej Ziemi Podlaskiej przypominają sobie pracowników tartaku, robotników leśnych oraz weteranów. Niektórzy wiedzą o konkretnych żołnierzach gen. Bałachowicza i to świadczy o sile historii potocznej i oralnej".

Na uwagi o książce i jej bohaterach czeka Maciej Bułak-Bałachowicz.

Czytaj też: Bałachowcy w Puszczy Białowieskiej. Historia zamachu na generała

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny