MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awaria sprzętu AGD i RTV. Co zrobić? Naprawiać czy kupić nowy?

Katarzyna Dębek
Naprawa uszkodzonego sprzętu może kosztować bardzo dużo, czasami jest to na granicy opłacalności.
Naprawa uszkodzonego sprzętu może kosztować bardzo dużo, czasami jest to na granicy opłacalności. ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ POLSKAPRESS

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pralki czy zmywarki, a wiele osób również i bez telewizora. Nowoczesne sprzęty AGD nie tylko oszczędzają nasz czas, ale także wodę i prąd. Ich awaria to bardzo duży kłopot. Nie tylko dlatego, że będziemy mieli więcej pracy, ale i musimy podjąć trudną decyzję...czy naprawić nasz stary sprzęt, czy kupić nowy?

Trwałość nowoczesnych urządzeń domowych

Nie da się nie zauważyć, że nowoczesne urządzenia psują się szybciej niż kiedyś. A ich naprawa jest na pograniczu opłacalności. Samodzielna modernizacja raczej także nie wchodzi w grę ze względu na to, że producenci tak zabudowują części, że dostanie się do ich środka, w warunkach domowych graniczy z cudem. Nic dziwnego, że fachowców i serwisantów jest coraz więcej i żaden z nich nie narzeka na brak pracy.

Ten bardziej uczciwy po informacjach np. co to za pralka, ile ma lat i jaki błąd się pokazuje na wyświetlaczu, od razu postawi diagnozę. Wówczas uzyskamy informację, ile będzie kosztowała naprawa, czy da się zrobić od ręki, czy należy kupić nowy sprzęt.

1 października Komisja Europejska zatwierdziła pakiet przepisów dotyczących sprzętu RTV i AGD. To oznacza, że producenci będą zmuszeni dostarczyć konsumentom produkty trwalsze i łatwiejsze do naprawy. Ma to zmniejszyć produkcję elektrośmieci. Przepisy mają wejść w życie w 2021 roku.

Naprawa czy raczej zakup nowego sprzętu ?

To rzeczywiście bardzo trudne pytanie… oczywiście wszystko zależy od usterki. Jeżeli możemy sami zdiagnozować, co się stało (zazwyczaj na wyświetlaczu pokazuje się nam błąd, który bez problemu możemy rozszyfrować dzięki wyszukiwarce w Internecie), to oceńmy, mniej więcej skalę awarii. Wówczas zobaczmy, czy możemy sami rozwiązać problem lub ewentualnie oszacować koszty naprawy. Problemu nie ma, gdy nasz sprzęt jest jeszcze na gwarancji. Niestety często psuje się on tuż po jej zakończeniu. Warto więc zastanowić się, czy przy zakupie nowej pralki, lodówki, zmywarki czy telewizora nie wydłużyć gwarancji za dodatkową opłatą.

Obecnie produkowane urządzenia psują się szybciej niż te sprzed 20-30 lat. Ponieważ często nie opłaca się ich naprawiać, to trzeba kupować nowe i w ten sposób średnio co 5-7 lat wymieniamy domowe urządzenia.

Zanim jednak zdecydujemy się kupić nowy sprzęt RTV lub AGD warto zadzwonić do osoby, która zna się na rzeczy. Jak wspomnieliśmy, wcześniej obecnie możemy wybierać wśród fachowców. Taka osoba przyjedzie, zdiagnozuje problem i omówi z nami skalę napraw oraz oczywiście kwotę do zapłaty. Jeżeli koszt naprawy będzie zdecydowanie za wysoki i nie zdecydujemy się na tę usługę, zapłacimy jedynie za dojazd.

Trwa głosowanie...

Za jakim rozwiązaniem jesteś:

Jeżeli zdecydujemy się naprawiać, to w większości drobnych awarii jest ona usuwana od ręki w naszych domach. Jeżeli jakaś część wymaga wymiany, to serwisant zamawia ją i wraca do nas z nowym elementem i go wymienia.

Gdzie oddać zużyty sprzęt AGD?

Gdy naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa, decyzja o zakupie nowego sprzętu jest oczywista. Jednak co zrobić ze starym? Opcji jest kilka:

  • przy zakupie nowej pralki czy lodówki sklepy stacjonarne, jak i te internetowe zobowiązane są do zabrania starego sprzętu
  • warto się zapytać naszego fachowca czy przypadkiem nie jest zainteresowany zabraniem lub kupnem naszego urządzenia
  • drobne sprzęty można oddać w każdym sklepie. Nieważne czy dokonaliśmy tam zakupu, czy nie. Sklepy powyżej 400 m² mają obowiązek odbierania takich produktów (pod warunkiem, że ich największy wymiar nie przekracza 25 cm).
  • zadzwonić do firmy, która zajmuje się odbiorem elektrośmieci
  • raz na jakiś czas firma wywożąca śmieci organizuje odbiór gabarytów i tego typu produktów. Wystarczy to sprawdzić i wystawić je w odpowiednim terminie w wyznaczonym miejscu.
  • w każdej gminie działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wystarczy zorganizować transport i zawieźć im niepotrzebny lub zepsuty sprzęt.

Jeżeli nie zależy nam na szybkim pozbyciu się wadliwego AGD i RTV, zawsze możemy spróbować go sprzedać w Internecie. Jest wiele serwisów i grup sprzedażowych, na których możemy zamieścić ofertę sprzedaży. Inną możliwością zarobku na naszym starym sprzęcie jest zawiezienie go do skupu złomu. Jednak tam na zbyt duże pieniądze nie ma co liczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błędy przy aranżacji salonu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny