Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Augustów. Polsko-białoruska grupa robocza ds. turystyki

Redakcja
Augustów. Polsko-białoruska grupa robocza ds. turystyki
Augustów. Polsko-białoruska grupa robocza ds. turystyki
W ramach II Polsko-Białoruskiego Forum Turystycznego, które odbyło się w Augustowie w dniach 20-21 maja, obradowali też polscy i białoruscy ministrowie ds. sportu i turystyki. Jednym z najważniejszych tematów rozmów była zmiana statusu przejścia wodnego na Kanale Augustowskim na pieszo-rowerowe.

W dniach 20 – 22 maja 2016 r. w Augustowie odbyła się konferencja pt.: „Kanał Augustowski – szlak turystyczny łączący Wschód z Zachodem. Rozwój i promocja transgranicznego produktu turystycznego". W tym roku IX edycja konferencji towarzyszyła II Polsko-Białoruskiemu Forum Turystycznemu. Dodatkowo 20 maja 2016 r. pod wspólnym przewodnictwem Dawida Laska, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Michaila Portnoy, wiceministra sportu i turystyki Republiki Białorusi odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Białoruskiej grupy roboczej ds. turystyki.

W obradach wziął udział również członek zarządu województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

Po części merytorycznej uczestnicy spotkania – przedstawiciele ministerstw obu krajów, samorządów Województwa Podlaskiego i Obwodu Grodzieńskiego, ambasad i konsulatów Polski i Białorusi oraz licznie reprezentowana branża turystyczna z całej Polski i Białorusi osobiście poznawali uroki i potencjał tego wyjątkowego transgranicznego szlaku turystycznego podczas wizyty studyjnej na Kanale Augustowskim.

Uczestnicy mogli wybrać formę aktywności – spływ kajakowy lub wycieczkę rowerową. Ta druga mogła się odbyć dzięki pozwoleniu Komendanta Głównego Straży Granicznej ze względu na status przejścia tylko rzecznego w tym miejscu. 21 maja Br. uczestnicy wizyty studyjnej w kajaku lub na rowerze z miejscowości Rudawka przy śluzie Kurzyniec przepłynęli lub przejechali ok. 10 km do śluzy Dąbrówka, gdzie odbyła się druga część warsztatów polsko-białoruskich w zakresie turystyki. Strona białoruska przygotowała również z tej okazji festyn pn.: „Kanał Augustowski zaprasza przyjaciół”. Po udanych rozmowach i gościnnym przyjęciu z powrotem do Polski uczestnicy pokonali tę samą trasę kajakiem lub rowerem.

Konferencja umożliwiła nawiązanie i umocnienie międzynarodowych kontaktów gospodarczych i rozwijanie turystyki oraz dynamizację rozwoju wyjątkowego transgranicznego produktu turystycznego jakim jest „Kanał Augustowski”.

Podczas konferencji prelegenci zaprezentowali ciekawe prezentacje i wystąpienia.

Dawid Lasek z Ministerstwa Sportu i Turystyki przyznał, że atmosfera współpracy polsko-białoruskiej jest bardzo dobra. Dodał też, że destynację, jaką jest Kanał Augustowski, warto promować na szerszą skalę. – Potencjał trzeba przekształcić w produkt turystyczny – podkreślił. Dzięki przychylności białoruskiego rządu, który pomysł popiera, współpraca turystyczna po obu stronach granicy stanie się faktem już w trzecim kwartale lipca, jak zapewniał Viktor Liskovicz, Zastępca Gubernatora Obwodu Grodzieńskiego.

Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego liczy na to, że turystyczny ruch bezwizowy na Kanale Augustowskim zostanie wprowadzony jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. – Wkrótce wrota śluzy otworzą się na oścież – zaznaczył. Przedstawiciel Zarządu wyraził również nadzieję połączenia ścieżek rowerowych Green Velo z Białorusią i dalej z Druskiennikami.

Niewątpliwie organizacja konferencji i forum a także spotkanie polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. turystyki, wspólna dyskusja, wymiana poglądów i doświadczeń przyczyniły się do tego, że już wkrótce białoruskie przejście graniczne Rudawka – Lesnaja będzie można przekraczać nie tylko kajakiem, ale również pieszo i rowerem a dodatkowo bez wizy, tylko z paszportem.

Dla przedstawicieli branży turystycznej z Polski i Białorusi był to również weekend poświęcony pracy. Dwustronne spotkania branżowe odbywały się w formie warsztatów – rozmów stolikowych w Polsce i plenerowych na Białorusi.

Konferencja i forum zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia:

Polska Izba Turystyki  (Oddział Podlaski)

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Polska Organizacja Turystyczna

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Grodzieński Obwodowy Komitet Wykonawczy – Wydział Sportu i Turystyki

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym:

Witolda Bańki – Ministra Sportu i Turystyki

Jerzego Leszczyńskiego – Marszałka Województwa Podlaskiego

Wojciecha Fedyka – Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

Źródło: Za: wrotapodlasia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny