Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rządowe środki dla przygranicznych samorządów. Pieniądz trafią do gmin z pięciu podlaskich powiatów

OPRAC.: red
Znaczący napływ uchodźców z Ukrainy do Polski spowodował obniżenie jakości i dostępności usług publicznych – tłumaczył wiceminister Jacek Protas, potrzebę stworzenia programu dla tych jednostek samorządu, które ucierpiały najmocniej.
Znaczący napływ uchodźców z Ukrainy do Polski spowodował obniżenie jakości i dostępności usług publicznych – tłumaczył wiceminister Jacek Protas, potrzebę stworzenia programu dla tych jednostek samorządu, które ucierpiały najmocniej. Krzysztof Zdanuczyk/PUW
To pieniądze na lokalne drogi, rozwój terenów zielonych czy inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ich źródłem będzie „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”. W województwie podlaskim skorzystają z niego gminy z pięciu powiatów przy granicy polsko-białoruskiej. W piątek (1.03) z przedstawicielami samorządów rozmawiali na ten temat m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas oraz wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

- Agresja rosyjska na Ukrainę oraz wojna hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej przyczyniły się do pogorszenia sytuacji społeczno-gospodarczej terenów przygranicznych. Obniżyła się ich atrakcyjność turystyczna, spadła dynamika handlu oraz pojawiły się utrudnienia w komunikacji transgranicznej - stwierdził wiceminister.

Zaznaczył, że znaczący napływ uchodźców z Ukrainy do Polski spowodował obniżenie jakości i dostępności usług publicznych.

Zwłaszcza zdrowia oraz edukacji i usług społecznych – dodał Jacek Protas, tłumacząc potrzebę stworzenia programu dla tych jednostek samorządu, które ucierpiały najmocniej

.

Kto otrzyma wsparcie przy granicy?

Program obejmuje samorządy z powiatów szczególnie dotkniętych sytuacją za wschodnią granicą z czterech województw (podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie). W naszym regionie są to gminy z powiatów:

  • augustowskiego,
  • sokólskiego,
  • białostockiego,
  • hajnowskiego
  • siemiatyckiego

.

Jakie inwestycje przy granicy?

W ramach Programu Rozwoju Północno-Wschodnich Obszarów Przygranicznych do samorządów trafi w najbliższych latach po 125 mln złotych na dofinansowanie samorządowych inwestycji. Wspierane będą m.in.

  • infrastruktura drogowa,
  • budowa i modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnych,
  • inwestycje w turystykę, szkoły, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej.

Źródłem finansowania realizacji programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych. Każdy samorząd może złożyć do dwóch projektów i na każdy z nich otrzymać do 2 mln złotych dofinansowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rządowe środki dla przygranicznych samorządów. Pieniądz trafią do gmin z pięciu podlaskich powiatów - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny