MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacje podróżnicze zbierają i sprzedają twoje dane osobowe. Które z nich najwięcej i dlaczego? Zobacz badanie

Kacper Derwisz
Opracowanie:
Zobacz, jakie dane są zbierane przed aplikacje podróżnicze oraz jak są wykorzystywane przez korporacje.
Zobacz, jakie dane są zbierane przed aplikacje podróżnicze oraz jak są wykorzystywane przez korporacje. Getty Images
Aplikacje podróżnicze są obecnie podstawą planowania przyszłych podróży. Z ich pomocą znajdziemy nocleg i atrakcje, a przy okazji pomogą nam w zwiedzaniu. Jak pokazuje badanie, wiele najpopularniejszych apek zbiera i sprzedaje twoje dane firmom trzecim, choć niekoniecznie musi to robić. Zobacz, dlaczego to robią i które z nich kolekcjonują najwięcej danych.

Spis treści

Dane zbierane przez aplikacje podróżnicze

Aplikacje podróżnicze są niemal niezbędne w obecnych czasach do zaplanowania podróży. Pozwalają nie tylko wyszukać odpowiednie loty i hotele, ale też znaleźć drogę czy wynająć samochód. Dzięki temu każdy może samodzielnie zorganizować wymarzoną przygodę bez konieczności wynajmowania do tego celu biura podróży. Większość z nich jest bezpłatna, a jak mówi nieśmiertelna zasada: jeśli coś jest za darmo, to ty jesteś produktem.

Tym, na czym najbardziej zależy firmom stojącym za tymi aplikacjami, są twoje dane osobowe. Jak wykazują badania, często tego typu aplikacje proszą o znacznie więcej informacji, niż jest to wymagane do prawidłowego ich działania. Prawdopodobnie nie jesteś świadomy tego, że twoje dane mogą być przekazywane brokerom, a następnie sprzedawane dalej, m.in. do:

  • firm ubezpieczeniowych,

  • funduszy inwestycyjnych,

  • reklamodawców,

  • czy nawet organom administracji publicznej.

Aplikacje podróżnicze sprzedają twoje dane

Najnowsze badanie firmy Incogni miało na celu sprawdzenie, co aplikacje podróżnicze zbierają i co udostępniają firmom trzecim. Przeanalizowane zostały zadeklarowane przez deweloperów cele zbierania danych i fakt, czy są one dobrowolne, czy obowiązkowe. Na cel zostało wziętych 14 najlepszych aplikacji podróżniczych do wyszukiwania i rezerwowania podróży. Oto najważniejsze wnioski z analizy:

  • 13/14 aplikacji (z wyjątkiem Culture Trip) gromadzi dane takie jak: imię, adres email, numer telefonu i informację o płatności, a 12/14 zbiera również loginy i adresy użytkowników;

  • Airbnb zbiera największą liczbą danych – aż 22, w tym informację o orientacji seksualnej;

  • HotelTonight przekazuje do firm trzecich najwięcej danych (19), m.in. historię zakupów, zdjęcia, pliki i dokumenty;

  • Trzecia najbardziej chłonna danych aplikacja, booking.com, przekazuje firmom trzecim pliki i dokumenty, zdjęcia, nagrania i dane z kalendarza;

  • 5/14 badanych aplikacji zbiera informację na temat lokalizacji, 7/14 zbiera dokładną lokalizację, z czego dwie aplikacje, HotelTonight i priceline.com, przekazują tę informację dalej;

  • 70% zbieranych danych jest obowiązkowa, co oznacza, że użytkownicy muszą je podać, jeśli chcą korzystać z aplikacji.

Gromadzenie różnych danych oznacza, że twórcy aplikacji wiedzą, gdzie ich użytkownicy mieszkają oraz znają inne miejsca, które regularnie odwiedzają. Dodatkowo w niektórych wyżej wymienionych przypadkach potrafią też określić rasę i orientację seksualną użytkownika, a także zbierać zdjęcia i filmy z pamięci urządzenia.

Jak widać na wykresie, Airbnb i HotelTonight są najbardziej nastawione na kolekcjonowanie i sprzedaż danych osobowych swoich użytkowników.
Jak widać na wykresie, Airbnb i HotelTonight są najbardziej nastawione na kolekcjonowanie i sprzedaż danych osobowych swoich użytkowników. Incogni

– Planowanie wakacji powinno się kojarzyć z beztroską, jednak niewiele osób wie, że za korzystanie z różnych aplikacji płacimy naszymi danymi. Oczywiście, wiele z tych informacji w naturalny sposób powiązanych jest z głównym celem tych aplikacji, jednak niektóre dane, jak zdjęcia, nagrania z telefonu lub zapiski z kalendarza, wydają się być zbędne do ich funkcjonowania. Jeszcze bardziej problematyczne jest, gdy takie dane są przekazywane firmom trzecim do dalszego przetwarzania, zostaną skradzione lub wyciekną. W ten sposób użytkownicy mogą stać się ofiarami zwiększonego spamu, a nawet cyberprzestępstw – podkreśla Emilia Jasińska-Dias, rzeczniczka prasowa firmy Incogni.

Według danych podawanych przez Incogni wszystkie rzeczy są udostępniane w celu działania aplikacji, jednak nadal są to nieco niepokojące informacje. Polecam więc zrewidować programy do planowania podróży zainstalowane na smartfonie oraz starać się nie korzystać z tych, które zbierają i sprzedają zbyt wiele naszych danych,by nie stać się towarem w rękach wielkich korporacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aplikacje podróżnicze zbierają i sprzedają twoje dane osobowe. Które z nich najwięcej i dlaczego? Zobacz badanie - GRA.PL

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny