MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda, Jarosław Pinkas i... nasza profesor Elżbieta Krajewska-Kułak. Statuetka Hygei trafiła w ręce białostoczanki

Agata Sawczenko
Statuetka Hygei z okazji Jubileuszu 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego trafiła do rąk prof. Krajewskiej-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Statuetka Hygei z okazji Jubileuszu 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego trafiła do rąk prof. Krajewskiej-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Statuetka Hygei z okazji Jubileuszu 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego trafiła do rąk prof. Krajewskiej-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dwie inne otrzymali: prezydent Andrzej Duda i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

To była taka niespodzianka! - prof. Elżbieta Krajewska-Kułak, kierownik Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej UMB, opowiada, że zupełnie nie spodziewała się wyróżnienia.

W poniedziałek rano przyszła na uczelnię na obronę pracy doktorskiej. Profesor Krajewska-Kułak była promotorem, a recenzentem pracy był prof. Jerzy Marcinkowski, były wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

- Razem z nim przyjechała obecna pani prezes Aneta Klimberg. I tak przy okazji wręczyła mi statuetkę - uśmiecha się prof. Krajewska-Kułak.

To pamiątkowa statuetka wydana z okazji 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

Nasza pani profesor została doceniona przede wszystkim za organizację dorocznej konferencji "Życiodajna śmierć", gdzie przedstawiciele z przeróżnych dziedzin i sztuki opowiadają o odchodzeniu, poruszają trudne tematy związane z interdyscyplinarnymi wyzwaniami opieki paliatywnej i tanatoedukacji, ze śmiercią i umieraniem. Konferencja to okazja do dialogu nie tylko o śmierci oraz umieraniu, ale także do wymiany poglądów na temat rozlicznych dylematów etycznych, prawnych i społecznych pracowników ochrony zdrowia, będących przedmiotem gorących sporów nie tylko w środowisku medycznym, ale w całym społeczeństwie, w tym dotyczących postrzegania metody in vitro, aborcji, donacji, transplantacji, eutanazji, uporczywej terapii, terapii marihuaną.

Ale współpracowała też z PTH. Jest współautorką wielu książek o tym, jak dobrze traktować pacjenta, np. "Problemy wielokulturowości w medycynie", "Opieka paliatywna", "Pacjent INNY wyzwaniem opieki medycznej".

Współprowadzi też stowarzyszenie Pro Salute, które pomaga dzieciom chorym na dystrofię mięśniową.

- A teraz powiedzieli mi, że po prostu zasługuję. A mi zrobiło się bardzo sympatycznie, że dostałam jedną z pierwszych statuetek, od razu po prezydencie i głównym inspektorze sanitarnym - mówi Elżbieta Krajewska-Kułak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny