Nasza Loteria

Andrzej Duda, Jarosław Pinkas i... nasza profesor Elżbieta Krajewska-Kułak. Statuetka Hygei trafiła w ręce białostoczanki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Statuetka Hygei z okazji Jubileuszu 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego trafiła do rąk prof. Krajewskiej-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Statuetka Hygei z okazji Jubileuszu 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego trafiła do rąk prof. Krajewskiej-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Statuetka Hygei z okazji Jubileuszu 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego trafiła do rąk prof. Krajewskiej-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dwie inne otrzymali: prezydent Andrzej Duda i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

To była taka niespodzianka! - prof. Elżbieta Krajewska-Kułak, kierownik Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej UMB, opowiada, że zupełnie nie spodziewała się wyróżnienia.

W poniedziałek rano przyszła na uczelnię na obronę pracy doktorskiej. Profesor Krajewska-Kułak była promotorem, a recenzentem pracy był prof. Jerzy Marcinkowski, były wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

- Razem z nim przyjechała obecna pani prezes Aneta Klimberg. I tak przy okazji wręczyła mi statuetkę - uśmiecha się prof. Krajewska-Kułak.

To pamiątkowa statuetka wydana z okazji 120-lecia Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

Nasza pani profesor została doceniona przede wszystkim za organizację dorocznej konferencji "Życiodajna śmierć", gdzie przedstawiciele z przeróżnych dziedzin i sztuki opowiadają o odchodzeniu, poruszają trudne tematy związane z interdyscyplinarnymi wyzwaniami opieki paliatywnej i tanatoedukacji, ze śmiercią i umieraniem. Konferencja to okazja do dialogu nie tylko o śmierci oraz umieraniu, ale także do wymiany poglądów na temat rozlicznych dylematów etycznych, prawnych i społecznych pracowników ochrony zdrowia, będących przedmiotem gorących sporów nie tylko w środowisku medycznym, ale w całym społeczeństwie, w tym dotyczących postrzegania metody in vitro, aborcji, donacji, transplantacji, eutanazji, uporczywej terapii, terapii marihuaną.

Ale współpracowała też z PTH. Jest współautorką wielu książek o tym, jak dobrze traktować pacjenta, np. "Problemy wielokulturowości w medycynie", "Opieka paliatywna", "Pacjent INNY wyzwaniem opieki medycznej".

Współprowadzi też stowarzyszenie Pro Salute, które pomaga dzieciom chorym na dystrofię mięśniową.

- A teraz powiedzieli mi, że po prostu zasługuję. A mi zrobiło się bardzo sympatycznie, że dostałam jedną z pierwszych statuetek, od razu po prezydencie i głównym inspektorze sanitarnym - mówi Elżbieta Krajewska-Kułak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny