MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Gwiazd Jagiellonii. Bracia Bogdan i Tadeusz Bieluczykowie to historia białostockich szachów. Znakomici szachiści i wychowawcy

(mark)
Bracia Tadeusz i Bogdan Bieluczykowie są ikoną białostockich szachów. Byli znakomitymi zawodnikami królewskiej gry, ale także wychowawcami wiele pokoleń wspaniałych zawodników, na czele z arcymistrzem Piotrem Bobrasem.

W Polsce szkoła braci Bieluczyków była doskonale znana i doceniana. Jagiellończycy, którzy wyszli spod ręki braci Tadeusza i Bogdana Bieluczyków odnieśli i odnoszą wiele sukcesów nie tylko na arenie krajowej.

Bracia urodzili się w przedwojennym Białymstoku. Los nie był dla nich łaskawy, obaj zmagali się bowiem z nieuleczalną chorobą zaniku mięśni i już w wieku 20 lat musieli korzystać z inwalidzkich wózków.

Tadeusz urodził się w styczniu 1936 i był trzy lata młodszy od Bogdana. Najpierw grał w białostockim Ognisku, a później przez wiele lat w Jagiellonii oraz Starcie. W 1956 roku wygrał turniej półfinałowy mistrzostw Polski juniorów. W finale poszło mu gorzej, w Zakopanem zajął 6. miejsce. W 1960 roku zagrał w półfinale mistrzostw Polski, ale mimo zaciętych pojedynków z czołówką polskich szachistów zajął odlegle miejsce. W latach siedemdziesiątych grał w drużynie Jagiellonii występującej w II lidze. Trzykrotnie wygrywał mistrzostwo województwa białostockiego. Był znakomitym szachistą korespondencyjnym, walnie przyczyniając się do pięciu tytułów drużynowych mistrzostw Polski dla Białegostoku. W 1979 roku uzyskał szachowy tytuł kandydata na mistrza.

Tadeusz Bieluczyk, mimo swoich ruchowych ograniczeń, był także doskonałym organizatorem. To m.in. dzięki jego staraniom powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachistów Niepełnosprawnych IPCA, członka FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej). W 2002 na Kongresie IPCA został jednogłośnie wybrany prezydentem tej organizacji.

Był jednym z najwybitniejszych niepełnosprawnych szachistów na świecie. W 2004 roku wziął udział w XXXVI Olimpiadzie Szachowej w Calvii na Majorce w 2004, w barwach międzynarodowej drużyny IPCA. Był grającym kapitanem drużyny IPCA w tym najważniejszym i najbardziej prestiżowym turnieju szachowym na świecie.

Aleja Gwiazd Jagiellonii: Kazimierz Kucharski

Bogdan był trzy lata starszy od Tadeusza. Był najbardziej utytułowanym niepełnosprawnym szachistą w Polsce i jednym z najlepszych na świecie. Miał na swoim koncie m.in. tytuły mistrza świata (Hrabyne 2000) oraz Europy (Wisła 2001). W latach 1992, 1998 i 1999 trzykrotnie zdobył złote medale na Olimpiadach IPCA. Był również srebrnym medalistą mistrzostw świata (Hrabyne 2002) i Europy (Wisła 2005).

W latach 2002, 2004 i 2006 trzykrotnie wystąpił w drużynie IPCA na światowych olimpiadach szachowych.

Aleja Gwiazd Jagiellonii: Edward Luckhaus

Historia szachów w Jagiellonii przez wiele lat była utożsamiana z Bogdanem i Tadeuszem Bieluczykami. Jagiellończycy od 1970 roku zaczęli występować w II lidze seniorów; na kolejne lata zyskali sobie status najlepszej sekcji szachowej w regionie. W ciągu kolejnych 12 sezonów ich grającym trenerem był Bogdan Bieluczyk. Dzięki niemu i przede wszystkim takim zawodnikom, jak mistrz Zbigniew Cylwik, czy utalentowany Dariusz Klimasze-wski, białostoczanie stanowili w latach 70-tych bardzo mocną drużynę w II-ligowej stawce. W 1976 roku byli oni o włos od awansu do ekstraklasy.

Od 1998 roku posiadał tytuł mistrza międzynarodowego.

Bogdan Bieluczyk zmarł w 2008 roku i spoczął w grobie na cmentarzu miejskim obok swego młodszego brata Tadeusza, który zmarł 3 lata wcześniej.
Dla uczczenia pamięci Bogdana i Tadeusza Bieluczyków w Białymstoku rozgrywany jest memoriał ich Pamięci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny