Aleja Gwiazd Jagiellonii. Kazimierz Kucharski - przedwojenny multimedalista

(mark)
Kazimierz Kucharski
Kazimierz Kucharski ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Kazimierz Kucharski był jedną z największych gwiazd polskiej lekkoatletyki w dwudziestoleciu międzywojennym. Zdobywając medale i bijąc rekordy na 800 i 1500 metrów rozsławiał Polskę i Jagiellonię na całym świecie.

Kazimierz Kucharski urodził się na Kielecczyźnie, w małej miejscowości Łukawa koło Daleszyc w 1909 roku. Swoją bardzo bogata karierę rozpoczął w Wilnie, gdzie w latach 1928-31 był zawodnikiem tamtejszego Sokoła. A do Białegostoku trafił, wypełniając służbę wojskową, oczywiście w 42. Pułku Piechoty. Wraz z utworzeniem klubu Jagiellonia stał się jej czołowym zawodnikiem. W jej barwach bił rekordy Polski na 400, 800 i 1500 metrów, zostając jednym z najwybitniejszych średniodystansowców Europy, a także i świata. Dzierżył nawet tytuł nieoficjalnego mistrza świata, nadany mu przez prasę sportową wielu krajów. W 1935 roku mając najlepszy wynik w Europie na 800 metrów – 1 min 51. 4 sek. wygrał bowiem z mistrzem USA Robinsonem.
Reprezentując barwy Jagiellonii zajął szóste miejsce w biegu na 800 metrów mistrzostw Europy w Turynie w 1934 roku (1:53,4). Rok później (24 lipca 1935 roku) odniósł wspaniałe zwycięstwo w mityngu w Sztokholmie, bijąc rekord Polski na 800 metrów (1.51,6), który przetrwał aż 16 lat!
- W latach: 1933–1935 zdobył w Mistrzostwach Polski seniorów 6 złotych medali. A były to złote dublety, gdyż za każdym razem jagiellończyk wygrywał w krajowym championacie, zarówno bieg na 800 metrów, jak i na 1500 m. Takiej sytuacji nie było dotąd w polskiej lekkoatletyce - mówi białostocki historyk sportu Jerzy Górko.
Kazimierz Kucharski był wybitnym sportowcem, kto wie czy nie najwybitniejszym w historii Jagiellonii. Na bieżni rywalizował bardzo fair. Podczas mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, rozgrywanych na stadionie białostockiego Zwierzyńca Kucharski mół dołożyć także złoto w biegu na 400 metrów. Na mecie był pierwszy, ale w trakcie biegu nieznacznie przekroczył linię toru. Nie widzieli tego sędziowie. Kucharski sam zgłosił sędziom, że naruszył regulamin. W efekcie czego został przesunięty na ostatnią w finale - 6. lokatę.
Niestety, w tym samym roku, w październiku, lwowska Pogoń zaproponowała Kucharskiemu lepsze warunki treningu i taki opuścił Jagiellonię.
W barwach Pogoni Kucharski reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Berlinie (1936), gdzie w finale biegu na 800 metrów zajął czwarte miejsce. W Igrzyskach XI Olimpiady do zdobycia brązowego medalu w biegu na 800 metrów zabrakło mu dwóch dziesiątych sekundy, a w sztafecie 4x400 metrów odpadł w I przedbiegu.
W 1937 roku Białostocki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki z okazji swojego 10-lecia organizował mityng, zapraszając na niego Kucharskiego.Ten jednak zażądał za swój przyjazd zwrotu kosztów przejazdu i diety (200 zł), co zdenerwowało jednego z redaktorów białostockiego dziennika, mającego zapewne żal do Kucharskiego o przejście do Pogoni Lwów. Oto bowiem pisał tak: "Licząc, że wraz z przyjazdem Kucharskiego będzie poza Lwowem 3 dni, wypada, że ten pan żąda dziennie po 65 zł. To już nie są diety, a po prostu opłata za start, czyli zawodowstwo, które całkowicie winno być ze sportu wyeliminowane. Zawodowstwo musi być tępione w zarodku, tym bardziej, jeżeli go chcą uprawiać ci, którzy dzięki sportowi wyszli na ludzi - a takim jest właśnie Kucharski - grzmiał mój przedwojenny kolega.

Trzej białostoccy muszkieterowie lekkiej atletyki

W latach sowieckiej okupacji Kazimierz Kucharski był zastępcą przewodniczącego i trenerem klubu Spartak Lwów. Powrócił do kraju w 1945 roku, zakładając przy Biurze Odbudowy Stolicy pierwszą sekcję lekkiej atletyki w Warszawie. Był trenerem Ogniwa i Gwardii Warszawa. Od 1952 roku zajął się centralnym szkoleniem w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Odwiedzał wielokrotnie Białystok, gościliśmy go na różnych mityngach organizowanych na stadionie białostockiego Zwierzyńca, gdzie w dwudziestoleciu międzywojennym wielokrotnie zwyciężał. Zmarł 9 kwietnia 1995 roku w Warszawie.

Sylwetka
Kazimierz Kucharski
Średniodystansowiec (174 cm, 64 kg)
Ur.: 13.02.1909 w Łukawie.
Zm.: 9.04.1995 w Warszawie.

Kluby: Sokół Wilno (1928-1931), Jagiellonia Białystok (1932-1935), Pogoń Lwów (1935-1939), BOSWarszawa (1945).
Igrzyska olimpijskie: Berlin 1936. 800 m - zajął czwarte miejsce w finale z czasem 1:53.8 (wygrał J.Y. Woodruff, USA - 1:52.9).
Mistrzostwa Europy: Turyn 1934. 800 m - zajął szóste miejsce w finale z czasem 1:53.4.
Rekordy życiowe:
800 m: 1:51.6
1500 m: 3:54.2
W Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10 najlepszych sportowców Polski Kucharski zajął 2. miejsce w 1935 roku oraz piąte w 1936 i 1937 roku.

Adam Matysek na Gali PKO BP Ekstraklasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie