Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Albert Litwinowicz: Powiększenie parku. Społeczeństwo musi mieć prawo do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie

(jd)
Rząd musi pokazać, że nie lekceważy potrzeb mieszkańców, a tym samym odzyskać zaufanie obywateli oraz samorządów, nadszarpnięte przy poprzednim powiększeniu parku - mówi Albert Litwinowicz

Kurier Hajnowski: Powrócił temat poszerzenia parku. Jakie są nastroje mieszkańców?

Albert Litwinowicz, wójt Białowieży: Myślę, że jak zwykle zdania są podzielone. Część mieszkańców popiera pomysł powiększenia parku, a część jest przeciwna. Zdecydowanie jednak przeważają głosy negatywne. Największe obawy mają oczywiście leśnicy, którzy boją się utraty pracy.

A czy Pan jest zwolennikiem poszerzenia parku narodowego?

- Park przecież istnieje i bardzo dobrze. Jest to niewątpliwie wielka atrakcja turystyczna przyciągająca turystów. Jednak inną sprawą jest objęcie całej Puszczy Białowieskiej formą ochrony przyrody jaką jest park narodowy. Decyzja taka nie może być podjęta bez zagwarantowania mieszkańcom poszanowania ich praw oraz rozwoju społeczno-ekonomicznego. W obecnym stanie prawnym gwarancji takich nie ma.

Oczywistym jest, że bez zgody samorządu poszerzenia nie będzie, jakie zadania powinien podjąć rząd aby przekonać samorząd?

- Nie da się streścić tego w kilku zdaniach. Powiem tylko, że jest to cały ogrom problemów, poczynając od zasad korzystania z puszczy a kończąc na sprawach podatkowych. Z pewnością jest to też kwestia lat, a nie miesięcy. Rząd musi pokazać, że nie lekceważy potrzeb mieszkańców, a tym samym odzyskać zaufanie obywateli oraz samorządów, nadszarpnięte przy poprzednim powiększeniu parku

Jak ocenia Pan pierwsze spotkanie z ministrem środowiska, Maciejem Nowickim?

- Sam fakt zainteresowania ministra naszymi problemami oceniam pozytywnie. Obiecano nam pomoc i wsparcie w ubieganiu się o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu i innych źródeł. Niestety nie wchodzą tu w grę środki z budżetu państwa z uwagi na panujący kryzys i cięcia budżetowe. Oczywiście jeszcze jest za wcześnie aby mówić o konkretach.

Czy po przedstawieniu przez ministerstwo już jakiś skonkretyzowanych propozycji, samorząd będzie prowadził konsultacje społeczne?

- Społeczeństwo musi mieć prawo do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie.

W przypadku poszerzenia parku bardzo ważny jest plan zagospodarowania przestrzennego, prace nad nim toczą się już od dłuższego czasu. Teraz okazuje się, że obecne studium warunków zabudowania nie jest zgodne z prawem, które w między czasie zostało zmienione . Jak wójt zamierza wyjść z tej sytuacji? Wiedział Pan o zmieniających się przepisach, dlaczego więc nie ustosunkował się pan do nich?

- Owszem, o tym że prawo się zmienia wiedzieliśmy. Jednak, że w tym przypadku prawo zadziała wstecz - nie wiedzieliśmy. Zasadą przecież jest, że w przypadku prowadzenia jakiegokolwiek postępowania prowadzi się je do końca według starych przepisów, nawet gdy zostaną zmienione ustawy. Nowe prawo dotyczy nowych postępowań. Problem powstał z tego powodu, że ten jak i wszystkie poprzednie rządy nie zdołały dostosować w porę ustawy o ochronie przyrody do wymogów prawa unijnego. Ta ostatnia zmiana ( z 15 listopada 2008 r.) temu właśnie służyła, dlatego też nie było przepisów przejściowych regulujących sytuacje takie w jakiej znalazła się nasza gmina. Gdyby ustawa była zmieniona w normalnym trybie, zawarty w niej byłby przepis który by stwierdził, że rozpoczęte postępowanie w sprawie uchwalenia studium kierunków zagospodarowania przestrzennego będzie prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów. Niestety za tę sytuację zapłaci pewnie gmina, a tym samym mieszkańcy. Dziwi mnie jedynie satysfakcja i radość niektórych, że znowu udało się dokopać miejscowym i urzędnikom. Przecież oni też chcą uchodzić za mieszkańców naszej gminy.

Dziękuje za rozmowę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny