MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Choinka dla życia". Białostoccy krwiodawcy otrzymali świąteczne drzewka

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Do białostockich krwiodawców trafiły naturalne świąteczne drzewka. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa po raz trzeci zorganizowały akcję "Choinka dla życia".

To już trzeci rok Lasy Państwowe wspólnie z centrami krwiodawstwa w całej Polsce wspólnie promują ideę honorowego krwiodawstwa. Okazją do przypominania, jak cennym darem jest krew, jest akcja "Choinka dla życia".

W czwartek (14 grudnia) od rana, na oddających krew bądź jej składniki w centrach krwiodawstwa w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Bielsku, czekało mnóstwo naturalnych drzewek świątecznych.

- Choinki to taki prezent za ten największy dar, który może dać prawie każdy z nas - mówi Dawid Iwaniuk, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

W Białymstoku przygotowano około 200 choinek z plantacji w Nadleśnictwie Białowieża. To 7-8-letnie drzewka różnych rozmiarów.

- Cel jest piękny. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć w tym udział. Oddając krew, ratuję przecież czyjeś życie - mówi Iwona Fleiszer, krwiodawca.

Akcja odbywa się łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce.

- To piękna akcja, która bardzo dobrze wpisuje się w okres Bożego Narodzenia. To dzień, w którym dawca, dając dar innemu, sam też otrzymuje w darze coś, co przy wigilijnym stole będzie przypominało mu, że jest bohaterem - podkreśla Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Drzewka z Lasów Państwowych, które trafiają do krwiodawców, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

Kto może oddawać krew?

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jak wygląda cały proces?

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny