MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Bo płynie w nas życie". W ostatni weekend czerwca białostoczanie będą mogli podzielić się bezcennym darem krwi

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
fot. Wojciech Wojtkielewicz
Już 29 czerwca na parkingu przy ulicy Zwycięstwa będzie można spełnić dobry uczynek. Krwiodawcom tego dnia odwdzięczą się sklepy Unikat i Jama-m oraz Viking Point.

Podlascy krwiodawcy mają się czym chwalić. Ubiegły rok był bowiem dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku rekordowy pod względem ilości oddanej krwi i jej składników. W 2023 r. odbyło się tu aż 79940 donacji krwi i jej składników. RCKiK jest również nadal ogólnopolskim liderem w ilości donacji na 1000 mieszkańców. W ubiegłym roku były to ponad 52 donacje na 1000 mieszkańców, przy średniej krajowej poniżej 40 donacji na 1000 mieszkańców.

- Krew jest zawsze potrzebna. Szczególnie, że nie możemy zmagazynować jej na długo, bo tylko na 42 dni. Wizyty krwiodawców są więc dla nas wielką przyjemnością, a dla innych wielkim ratunkiem. Czasami kilka godzin poświęcone na oddanie krwi, dla wielu osób oznacza całe życie - podkreśla prof. Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku.

To codzienne zaangażowanie krwiodawców w pomoc drugiemu człowiekowi sprawia, że nie ma się co dziwić, że wielkim zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju akcje, podczas których krew oddawana jest "w terenie". Tego typu wydarzenie to przykładowo "Bo płynie w nas życie", akcja firm Viking Point, Unikat Outlet oraz JAMA-m Wszystko, objęta patronatem medialnym "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".

Za akcję "Bo płynie w nas życie", 14 czerwca tego roku, podczas podlaskich obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy, do firm Viking Point, Unikat Outlet oraz JAMA-m Wszystko, trafiło specjalne wyróżnienie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Kryształowy Dyplom.

Już 29 czerwca na parkingu przed lokalem (ul. Zwycięstwa 10), w godz. 9.00-13.30, odbędzie się trzecia odsłona akcji.

- Lubimy pomagać i motywować do tej pomocy innych. I serducho się raduje, gdy dzięki nam pojawiają się osoby, które decydują się oddać krew po raz pierwszy. Dlatego czekamy na kolejną edycję akcji z niecierpliwością - - podkreśla Katarzyna Dudel, pełnomocnik firmy Unikat Outlet i JAMA-m Wszystko.

Krwiodawcy, którzy tego dnia oddadzą krew w ustawionym przed lokalami organizatorów akcji ambulansie, otrzymają:

  • paczkę pełnowartościowych posiłków na cały dzień od Viking Point
  • l bon o wartości 50 zł do sklepu Unikat Outlet
  • l bon o wartości 50 zł do slepu JAMA-m wszystko

W planach organizatorów jest również słodki poczęstunek: wata cukrowa, popcorn, lemoniada oraz kawa. Do tego ci, który zdecydują się przy okazji skorzystać z oferty organizatorów akcji, w sklepie JAMA-m Wszystko będą mogli skorzystać z atrakcyjnego rabatu -60 proc. Z kolei Unikat Outlet specjalnie na tę okazję przygotuje nową kolekcję.

Jak wygląda proces oddawania krwi?

Cała procedura składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest rejestracja i wypełnienie ankiety. Pamiętaj, by mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

- Twoje dane zostaną wpisane do systemu elektronicznego. Trafi tam również numer donacji – będzie mu odpowiadał kod kreskowy, który pojawi się na wszystkich próbkach i pojemnikach z twoją krwią - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Następnie dochodzi do pobrania krwi i badania poziomu hemoglobiny – w tym czasie dawca zwykle przebywa w gabinecie lekarskim, gdzie odbywa się wywiad dotyczący stanu zdrowia. Jeśli nie będziesz mógł oddać krwi, lekarz wyjaśni ci dlaczego. Pamiętaj też, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze pytaj lekarza lub pielęgniarkę w centrum. W ten sposób uzyskasz pewne i wyczerpujące informacje.

Ministerstwo podpowiada, by zadbać o swój komfort. Przed oddawaniem krwi możesz wybrać rękę, z której chcesz oddawać krew. Usiądź wygodnie w fotelu w sali pobrań, odpręż się. Teraz dzieli cię już tylko chwila od zostania krwiodawcą!
Pielęgniarka założy Ci wkłucie, a krew samoczynnie zacznie napełniać pojemnik. Samo pobranie krwi trwa około 6 - 10 minut w przypadku oddawania krwi pełnej. Inaczej jest, gdy oddajemy jej składniki (osocze, płytki krwi, krwinki czerwone lub białe). Wówczas pobranie może potrwać od 30 do 90 minut.

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu. Nie ma ryzyka zakażenia się jakąkolwiek chorobą, stosowany jest tylko jednorazowy sprzęt!

Kiedy jest już po wszystkim: odpocznij. Daj sobie 10-15 minut. Następnie odbierz posiłek regeneracyjny - będą to czekolady, soczki lub wafelki. Taki ekwiwalent liczy 4500 kcal. Dzięki niemu uzupełnisz ubytek energetyczny, do jakiego doszło w trakcie donacji.

Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badana: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Jeśli tylko zgłosisz w rejestracji chęć uzyskania do wglądu wyników badań, dostaniesz je.

Kto może zostać krwiodawcą, a kto nie?

Pierwszy warunek oddania krwi to wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Oprócz tego obowiązują też ogólne warunki, według których dawca: waży nie mniej niż 50 kg, jest zdrowy (dokładne dane zawiera poprzedzająca oddanie krwi ankieta), nie chorował na żółtaczkę, nie przechodził operacji, nie miał wykonanego tatuażu ani nie przekłuł żadnej części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Istnieje także szereg przeciwwskazań do oddawania krwi. Krwiodawcami nie mogą być: kobiety w ciąży oraz panie do 6 miesięcy po porodzie, kobiety przechodzące menstruację (do 3 dni po okresie).

Lista chorób wykluczających z grona krwiodawców jest dość długa, o czym informuje się potencjalnego dawcę w czasie wywiadu medycznego. Do takich schorzeń należą m.in.: choroby układu pokarmowego, oddechowego, immunologicznego, moczowo-płciowego i chorobami nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby metaboliczne i układu endokrynnego, łuszczyca oraz cukrzyca. Do przeciwwskazań należą także częste zmiany partnerów seksualnych oraz narkomania.

Zobacz też:

Akcja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny