Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w Białymstoku. Uroczystości przed pomnikiem przy ul. Suraskiej. Hołd ofiarom

OPRAC.: wal
Uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa na Żydach dokonanego przez Niemców w Białymstoku przez spalenie Wielkiej Synagogi wypełnionej wiernymi
Uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa na Żydach dokonanego przez Niemców w Białymstoku przez spalenie Wielkiej Synagogi wypełnionej wiernymi Wojciech Wojtkielewicz
82. rocznica czarnego piątku. 27 czerwca 1941 niemieccy żołnierze zamordowali około 2,5 tys. Żydów. Symbolem ludobójstwa było podpalenie Wielkiej Synagogi wypełnionej wiernymi. To był początek holocaustu, który w Białymstoku swój straszny finał miał wraz z upadkiem powstania w getcie w sierpniu 1943 r.

Upamiętnienie tragedii sprzed 81 lat

W 82. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi białostoczanie zgromadzili się przed pomnikiem przy ulicy Suraskiej. Obecni byli przedstawiciele administracji rządowej, służb mundurowych, samorządowych województwa i miasta, Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

Jesteśmy tutaj, ponieważ pamiętamy. I nigdy nie zapomnimy o dawnych mieszkańcach Białegostoku, którzy tworzyli dzieje naszego miasta. Pamięć o ich dramatycznych losach winniśmy przekazywać młodym pokoleniom - mówił podczas wtorkowych uroczystości prezydent Tadeusz Truskolaski.

W uroczystościach rocznicowych wzięła udział członek zarządu województwa Wiesława Burnos.

– To była straszna tragedia, niewyobrażalna rzeź. Musimy o tej tragedii pamiętać i pielęgnować pamięć o jej ofiarach, ku przestrodze. A w obecnych, bardzo niebezpiecznych czasach ta przestroga powinna wybrzmiewać jeszcze mocniej – podkreślała Wiesława Burnos.

Koncert, prezentacja i spotkanie

Jeśli chodzi o wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy, to:

  • do godz. 17 w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7 prezentowana jest diorama na temat spalonej Wielkiej Synagogi
  • o godz. 18.30 Białostocki Ośrodek Kultury przy ul. Legionowej 5 zaprasza na spotkanie autorskie z Patrycją Dołowy poświęcone książce „Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci”.
  • o godz. 18.30Półtorej godziny później w tym samym miejscu, ale w sali kina Forum wystąpią Karolina Cicha & spółka. Zaprezentują „Jidyszland. Pieśni żydowskie z Podlasia”.
  • o godz. 31.30, na dziedzińcu Białostockiego Teatru Lalek przy ul. Kalinowskiego odbędzie się spoecjalny pokaz multimedialny upamiętniający ofiary sprzed 82 lat. Jego organizatorem jest Galeria Sleńdzińskich

.

Co wydarzyło się 82 lata temu?

Wielka Synagoga, powstała na początku XX wieku przy ulicy Bożniczej (obecnie Suraskiej), była w okresie międzywojennym najokazalszą synagogą białostocką. Niestety, 27 czerwca 1941 r. hitlerowcy spalili ją. Ten dzień to początek zagłady białostockich Żydów, społeczności, która przez wieki współtworzyła historię miasta.

Hitlerowcy zapędzili do budynku Wielkiej Synagogi mężczyzn i chłopców narodowości żydowskiej i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali się bronić lub uciec, strzelali. Szacuje się, że w płomieniach zginęło od 700 nawet do 2,5 tys. osób. Kilkanaście osób uratował polski dozorca, Józef Bartoszko, który otworzył tylne drzwi budynku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny