Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica akcji "Burza" w okręgu Białystok. Uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku

OPRAC.: wal
1 lipca 2023 roku Białystok. Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę akcji "Burza" w okręgu Białystok Armii Krajowej
1 lipca 2023 roku Białystok. Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę akcji "Burza" w okręgu Białystok Armii Krajowej Wojciech Wojtkielewicz
Kombatanci, służby mundurowe, przedstawiciele władz państwowych upamiętnili żołnierski zryw Armii Krajowej w ramach akcji "Burza". W okręgu białostockim rozpoczęła się w lipcu 1944 roku. W rocznicę wydarzeń sprzed 79 lat złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku. Wieniec i kwiaty złożyły też władze Białegostoku.

To nasz obowiązek być tutaj - podkreślał podczas sobotnich (1.07.2023) uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski

.

Od stycznia do września 1944 r. w poszczególnych regionach Polski odbywała się akcja „Burza”. Taki kryptonim nosiły działania AK polegające na atakowaniu wycofujących się Niemców. W Okręgu Białostockim AK akcja „Burza” rozpoczęła się 1 lipca 1944 r. Przeprowadzono tu ponad 200 różnego rodzaju działań bojowych z udziałem blisko 7 tysięcy żołnierzy. Kierował Komendant Okręgu Białystok AK ppłk Władysław Liniarski "Mścisław".

od 16 lat

Jednym z celów akcji "Burza" było uświadomienie władzom radzieckim, że na wyzwolonych z okupacji niemieckiej terenach Polski gospodarzami są Polacy, uznający władzę Rządu Emigracyjnego, który był jedynym legalnym kontynuatorem struktur władzy państwa polskiego sprzed 1939 roku.

- Byliśmy pełni nadziei - wspominał podczas sobotnich uroczystości mjr Czesław Chociej, prezes białostockiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W sumie w akcji wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy. Ok. 20-30 tys. osób zostało wywiezionych w głąb ZSRR, z czego większość nigdy nie wróciła do kraju. Na skutek działań NKWD uwięziono ok. 50 tys. żołnierzy AK uczestniczących w akcji "Burza", głównie za odmowę wstąpienia do armii Berlinga. Reperkusje akcji odczuła także ludność cywilna, zwłaszcza na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny