Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 19godz.
  • 51min.
Odwiedź serwis wyborczy 

75 lat temu Sowieci zaatakowali Polskę

Anna Kopeć
b To historyczne zdjęcie ze spotkania z 1939 roku dowódcy armii niemieckiej z wyższymi oficerami radzieckimi w gmachu dawnego urzędu wojewódzkiego (obecnie Pałac Branickich) w Białymstoku w celu ustalenia stref wpływów obu stron
b To historyczne zdjęcie ze spotkania z 1939 roku dowódcy armii niemieckiej z wyższymi oficerami radzieckimi w gmachu dawnego urzędu wojewódzkiego (obecnie Pałac Branickich) w Białymstoku w celu ustalenia stref wpływów obu stron Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 2-
17 września to szczególna data w historii II wojny światowej - nad ranem Sowieci rozpoczęli agresję na Polskę. Tę rocznicę upamiętnią w środę białostoczanie.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę, co było konsekwencją sowiecko- niemieckiego porozumienia zawartego w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Rosjanie wprowadzili do Polski prawie 2 miliony żołnierzy. Granic Polski mogło bronić około 300 tysięcy żołnierzy - mówi Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku. - Rząd i dowództwo polskie zostali zaskoczeni agresją wojsk sowieckich. Polska została pozbawiona obszaru, na którym mogła dawać dalszy odpór wojskom niemieckim. Do sowieckiej niewoli dostało się wielu polskich żołnierzy i oficerów zamordowanych później m.in. w Katyniu. Nastąpiły masowe deportacje ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego Opinia publiczna w Europie nie zaprotestowała wobec tego aktu agresji.

W środę, 17 września w Białymstoku obchodzony będzie Dzień Sybiraka. Włodarze o godz. 10 złożą kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim, 20 minut później - przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. O godz. 12 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada odbędą się główne uroczystości. Będzie hymn, modlitwy, apel pamięci, salwa honorowa, kwiaty. W samo południe syreny alarmowe zawyją na trzy minuty.

O godz. 16.30 na białostockim Przystanku Historia (ul. Warszawska 48) dr Łukasz Lubicz-Łapiński z IPN w Białymstoku wygłosi wykład "Represje sowieckie wobec ziemian na przykładzie województwa białostockiego". Będzie także projekcja filmu "Msza za miasto Grodno". Wstęp wolny.

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
ciekawski
W dniu 18.09.2014 o 09:42, kleo napisał:

Zarówno tytuł artykułu , jak i część wypowiedzi nosi wszelkie znamiona polskiego szowinizmu.Miłująca pokój i sprawiedliwość społeczną  Rosja Radziecka, we wrześniu  1939 r. tylko broniła się przed wspólnym wrogiem, tzn. Polską i Niemcami. To ich knowania doprowadziły do takiego kroku ze strony ZSRRTak  piszą  w roku 2014 rosyjskie media. Tylko po co? Rosjanie jako naród są o tym przekonani, część naszego społeczeństwa także. Widać to po Forum.

co rozumiesz pod pojęciem którego używasz: polski szowinizm, a co pod pojęciem radziecki szowinizm i niemiecki szowinizm?

k
kleo

Zarówno tytuł artykułu , jak i część wypowiedzi nosi wszelkie znamiona polskiego szowinizmu.

Miłująca pokój i sprawiedliwość społeczną  Rosja Radziecka, we wrześniu  1939 r. tylko broniła się przed wspólnym wrogiem, tzn. Polską i Niemcami. To ich knowania doprowadziły do takiego kroku ze strony ZSRR

Tak  piszą  w roku 2014 rosyjskie media. Tylko po co? Rosjanie jako naród są o tym przekonani, część naszego społeczeństwa także. Widać to po Forum.

c
ciekawski

Kiedy Rosja zachowa się jak cywilizowane i odpowiedzialne państwo i zapłaci nam za zniszczenia wojenne i powojenne jakich dokonali na terenie Polski? Zwłaszcza za zamordowanie polskiej elity.

 

Dług Rosji wobec Polski jest ogromny, a odsetki rosną.

m
marek
W dniu 17.09.2014 o 11:23, zły napisał:

Nie rozumiem co niby stracił.... wschód Polski przedwojennej czyli tereny dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy zawsze były zdominowane przez kościół prawosławny a nie przez rzymskokatolicki.Piszesz jak obłąkany.

Nie dziwię się że nie rozumiesz.

W 1939 w Grodnie i w Breslau były diecezje. W 1945 pozostała ta w Breslau tyle, że jako Wrocławska.

Podobnie z pozostałymi.

Nie martw się, że nie rozumiesz, całe pokolenie JPII tak ma.

c
ciemniak
W dniu 17.09.2014 o 11:49, Gość napisał:

Zbrodnie Niemców są przemilczane, jeśli już to pisze się i mówi : "naziści", Niemcy jakby nie uczestniczyli w bestialstwie II wojny światowej. Ale taki mamy klimat ... polityczny. Za to Rosjanom trzeba dokładać, chociaż powinno się pisać bolszewicy . Rosjanie sami padli ofiarą doświadczenia zw. komunizmem , wierchuszką komuszą dziwnym trafem byli przedstawiciele przede wszystkim jednej narodowości i to nie rosyjskiej.

Łazar Mojsiejewicz Kaganowicz

G
Gość

Zbrodnie Niemców są przemilczane, jeśli już to pisze się i mówi : "naziści", Niemcy jakby nie uczestniczyli w bestialstwie II wojny światowej.

 

Ale taki mamy klimat ... polityczny.

 

Za to Rosjanom trzeba dokładać, chociaż powinno się pisać bolszewicy . Rosjanie sami padli ofiarą doświadczenia zw. komunizmem , wierchuszką komuszą dziwnym trafem byli przedstawiciele przede wszystkim jednej narodowości i to nie rosyjskiej.

z
zły
W dniu 17.09.2014 o 08:49, marek napisał:

 Watykan na zachodzie Polski a wschodzie Niemiec nic nie zyskał nic nie stracił.Stracił na wschodzie Polski. Stąd to wszystko. Stąd porównywanie ZSRR do Niemiec.

Nie rozumiem co niby stracił.... wschód Polski przedwojennej czyli tereny dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy zawsze były zdominowane przez kościół prawosławny a nie przez rzymskokatolicki.

Piszesz jak obłąkany.

G
Gość
W dniu 17.09.2014 o 11:17, AK 47 napisał:

Co prawda w oczy kole?? 

Są trzy prawdy: prawda, gazeta prawda i twoja . prawda sługusie jeden. Pao to nie moja bajka, ale i twoja watykańsko-wolska tymbardziej.

A
AK 47
W dniu 17.09.2014 o 10:53, Gość napisał:

... jak but z lewej nogi. Niedługo będzie rządził twój Watykan z Rydzykiem na czele, poczekaj.

Co prawda w oczy kole?? 

k
ktoś
W dniu 17.09.2014 o 08:49, marek napisał:

Tyle, że watykańczycy nie są w stanie podać choćby jednego przykładu gdy ZSRR bombardował jakieś polskie miasto tak jak robili to z upodobaniem Niemcy.Do tego trzeba dodać, że pod okupacją niemiecką Polacy nie umierali, mieli szkoły, opiekę zdrowotną. Było nawet i tak, że bezrobotni wyjeżdżali do Niemiec do pracy, niesłusznie nazywanej robotami , było fajnie.Żyło się jak w niebie.

 

Bombardowany Białystok i okolice przez wojska ZSRR w 1944 roku. Odłamkiem raniona jest moja babcia, dziadek załadował ją na furmankę i objechał wszystkie szpitale w Białymstoku wszędzie usłyszał "Nicht fur Polen". Babcię opatrzyła sanitariuszka z AK.... 

Skończ oglądać Czterech pancernych i popatrz trzeźwo na rzeczywistość.. Rosjanie mają nam za złe to że tylko Polacy zdobyli Moskwę.....

G
Gość
W dniu 17.09.2014 o 10:49, AK 47 napisał:

~Marek, równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że wyjazd za Ural także był dobrowolny i było fajnie... Natomiast Polską nie rządzą namaszczeni przez Watykan czy kościół, u władzy są potomkowie żydo-komunistów, weź listę osób będących przy okrągłym stole i porównaj ją z listą dzisiejszych polityków. Weź listę działaczy Solidarnościowych z lat 70-80 i porównaj z listą dzisiejszych polityków.... Weź listę osób które skazywały działaczy AK w latach powojennych i porównaj z listą wyznaniową i jakie mają emerytury.... I odpowiedz mi dlaczego Polska wypłaca odszkodowania Izraelczykom za to że przeżyli Holokaust, czyżby Polacy byli temu winni???

... jak but z lewej nogi. Niedługo będzie rządził twój Watykan z Rydzykiem na czele, poczekaj.

A
AK 47

~Marek, równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że wyjazd za Ural także był dobrowolny i było fajnie... Natomiast Polską nie rządzą namaszczeni przez Watykan czy kościół, u władzy są potomkowie żydo-komunistów, weź listę osób będących przy okrągłym stole i porównaj ją z listą dzisiejszych polityków. Weź listę działaczy Solidarnościowych z lat 70-80 i porównaj z listą dzisiejszych polityków.... Weź listę osób które skazywały działaczy AK w latach powojennych i porównaj z listą wyznaniową i jakie mają emerytury.... I odpowiedz mi dlaczego Polska wypłaca odszkodowania Izraelczykom za to że przeżyli Holokaust, czyżby Polacy byli temu winni???

r
regionalny

1 września jest wciąż bardziej nagłośniony i uroczystości mają większy rozmach niż te z 17 września. W tym roku 1 września znów w południe zawyły syreny. Byłem akurat w centrum przystanąłem, a oprócz mnie nie zauważyłem nikogo kto to zrobił. Wątpię by 17 września sytuacja wyglądała inaczej. Większość nawet nie kojarzy tej daty.

Daty początku wycieczek krajoznawczych na Sybir i do Kazachstanu, zagubienia w bezkresnym kraju tysięcy polskich oficerów, zwalczania zabobonu religijnego i wiele innych wspaniałości które przyniosło nam wkroczenie krasnoarmiejców. Preludium do kolejnych 45 lat w sojuszu z państwem, gdzie nawet sprowadzenie pomarańczy urastało do problemu nie do przeskoczenia.

m
marek
W dniu 17.09.2014 o 07:15, kazimierz napisał:

O wymordowaniu ponad 5, 5 milionach Polaków przez nazistowskie Niemcy w obecnych czasach się nawet jednym słowem nie wspomina. 

To prawda. Prosta do wytłumaczenia.

Polską rządzą ludzie namaszczeni przez kościół katolicki. Dla kościoła katolickiego nie ma większego wroga niż "rusek".

Też z prostego powodu.  Watykan na zachodzie Polski a wschodzie Niemiec nic nie zyskał nic nie stracił.

Stracił na wschodzie Polski. Stąd to wszystko. Stąd porównywanie ZSRR do Niemiec.

Tyle, że watykańczycy nie są w stanie podać choćby jednego przykładu gdy ZSRR bombardował jakieś polskie miasto tak jak robili to z upodobaniem Niemcy.

Do tego trzeba dodać, że pod okupacją niemiecką Polacy nie umierali, mieli szkoły, opiekę zdrowotną. Było nawet i tak, że bezrobotni wyjeżdżali do Niemiec do pracy, niesłusznie nazywanej robotami , było fajnie.

Żyło się jak w niebie.

k
kazimierz

O wymordowaniu ponad 5, 5 milionach Polaków przez nazistowskie Niemcy w obecnych czasach się nawet jednym słowem nie wspomina.Niedawno w Obiektywie mówiono o walkach o Zambrów, w relacji nie powiedziano, że po walkach Niemcy wymordowali kilkudziesięciu polskich żołnierzy, tylko powiedziano - ,, napastnicy zamordowali kilkudziesięciu obrońców Zambrowa".

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3