Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 sposoby, jak nie przegapić zawodowej szansy

Redakcja
3 sposoby, jak nie przegapić zawodowej szansy
3 sposoby, jak nie przegapić zawodowej szansy
Obserwowanie sytuacji rynkowej w naszej specjalizacji, śledzenie aktualnych ofert pracy czy korzystanie z nowoczesnych narzędzi dotarcia do pracodawców, to sposoby, które mogą przyspieszyć rozwój naszej kariery. Pracuj.pl podpowiada, na co zwracać uwagę, aby nie przegapić zawodowej szansy.

Aż 86% pracujących Polaków uważa, że warto być na bieżąco z rynkiem pracy, nawet jeśli jest się aktualnie zatrudnionym – wynika z badania Pracuj.pl. Zaletami takiego podejścia są zdaniem prawie połowy badanych możliwość znalezienia lepszej pracy, a także poznanie kompetencji wymaganych przez pracodawców (24 proc.). Ponadto znajomość rynkowych aktualności, zdaniem blisko ¼ respondentów, umożliwia stały rozwój zawodowy. Co piąty badany dostrzega, że bieżące śledzenie sytuacji na rynku pracy pozwala na skorzystanie z oferty, która mogłaby nas ominąć (w zadanym pytaniu ankietowani mogli udzielić maksymalnie 3 odpowiedzi). Pracuj.pl radzi, co zrobić żeby wykorzystać zawodową szansę.

1. Obserwuj sytuację w swoim zawodzie

Jeśli będziemy bierni zawodowo, możemy przegapić okazje wspierające rozwój naszej kariery. Bardzo często nie wiemy co tracimy, a z czego moglibyśmy skorzystać. Jak wynika z raportu „Czas na zawodowe zmiany”, 39 proc. respondentów chce podnosić swoje kwalifikacje, ale w obecnej pracy ma ograniczone perspektywy rozwoju. Jednym ze sposobów na uwolnienie się z poczucia „bezperspektywizmu” jest poszukiwanie zawodowych możliwości i stałe pogłębianie wiedzy o aktualnych trendach dotyczących naszej specjalizacji. Aby to zrobić warto wybrać wiarygodne medium, w którym będziemy poszukiwać informacji. Obecnie 40 proc. respondentów, aby być na bieżąco z rynkiem pracy, śledzi informacje w Internecie. Dobrym źródłem wiedzy będzie także literatura branżowa czy raporty sektorowe. Nie mniej cenna jest znajomość eksperckich komentarzy liderów opinii czy specjalistycznych porad.

2. Śledź aktualne oferty pracy

Obok pogłębiania wiedzy rynkowej, warto również poświęcić kilka minut dziennie na zapoznanie się z dostępnymi ofertami pracy. Pracujący Polacy widzą korzyści płynące z ich bieżącego śledzenia. Ponad jedna czwarta ankietowanych twierdzi, że regularnie zapoznaje się z dostępnymi ogłoszeniami. Są one cennym źródłem informacji o oczekiwaniach pracodawców czy nowych wymaganiach stawianych przez rekruterów. Dzięki śledzeniu ofert na Pracuj.pl dowiemy się, na jakich specjalistów w naszej branży jest największe zapotrzebowanie. W serwisie znajdziemy także cenne porady specjalistów dotyczące aktualnie pożądanych przez pracodawców kwalifikacji. Przy sprawdzaniu ofert pracy, zwróćmy uwagę na opis stanowiska oraz wymagania, jakie firmy stawiają kandydatom. Będzie to dla nas wskazówka, jakie obszary powinniśmy rozwijać, aby sprostać ich oczekiwaniom. Co z kolei pozwoli podjąć działania zmierzające do podniesienia posiadanych kwalifikacji.

3. Korzystaj z nowoczesnych narzędzi

Aby być na bieżąco z rynkiem pracy warto skorzystać z nowoczesnych kanałów dotarcia do rekruterów i potencjalnych pracodawców. Pomoże nam w tym nowoczesne narzędzie, jakim jest Pracuj Select. Wystarczy, że osoby chcące być na bieżąco z rynkiem pracy, wypełnią profil zawodowy na Pracuj.pl
(w układzie zbliżonym do klasycznego CV) i włączą zgodę na polecanie tego profilu pracodawcom. Dodatkowo, po zalogowaniu do profilu, istnieje możliwość sprawdzenia, ilu pracodawców szuka obecnie kandydatów posiadających podobne do naszych kompetencje, co dodatkowo sprzyja znalezieniu zawodowej szansy. Warto pamiętać, że profile kandydatów nie są publicznie dostępne, a każda osoba ma możliwość dodatkowego ograniczenia widoczności swojego profilu dla firm, którym nie chce być polecana.

W najnowszej kampanii Pracuj.pl zachęca Polaków do przyglądania się swojej karierze, bycia na bieżąco
z trendami rynkowymi oraz analizy ofert pracy dostępnych w serwisie. Kampania jest oparta na zabawie słowotwórczej wykorzystującej takie słowa jak „bezperspektywizm”, „tumiwisizm” czy „rutynizm”. Niestandardowa forma przekazu ma zwracać uwagę na symptomy, które mogą być znakiem, że nadszedł czas na zmianę pracy.

*Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków (kwiecień 2016).

Źródło: Raport Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny