Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27 hektarów atrakcyjnych działek pójdzie na sprzedaż

Aneta Boruch
Białostocka podstrefa jest najmłodsza z tych, które wchodzą w skład Suwalskiej Strefy Ekonomicznej.
Białostocka podstrefa jest najmłodsza z tych, które wchodzą w skład Suwalskiej Strefy Ekonomicznej. Opr. graf. Jacek Żółkowski
Wkrótce będą robione wyceny i podziały gruntu, a w drugiej połowie roku chętni do ulokowania się w białostockiej podstrefie mogą szykować portfele.

Jesteśmy właśnie na etapie prac projektowych i szukania wykonawców - mówi Mirosław Żywicki, prezes firmy Masterpress. - A wiosną, gdy tylko pogoda pozwoli, chcemy rozpocząć prace budowlane, tak, by jesienią mogła ruszyć tam produkcja.

Zrobią dwanaście z ośmiu

Pierwsza firma już przygotowuje się do zbudowania zakładu w białostockiej podstrefie Specjalnej Suwalskiej Strefy Ekonomicznej. To produkujący etykiety i opakowania Masterpress. Jesienią firma kupiła dwie pierwsze i najmniejsze działki, każda o powierzchni około hektara.

Postawi na nich liczące kilka tysięcy metrów hale produkcyjne, wraz z częścią biurową i socjalną. Szczegóły właśnie są opracowywane.

W sumie miasto zarobiło na tej transakcji ponad 6,2 miliona złotych.
A teraz przygotowuje się do sprzedaży kolejnych działek. Na początek fachowiec oceni ich aktualną wartość.

- Będą ponownie wyceniane, bo poprzednie operaty już się przedawniły - mówi Maciej Łapuć, szef miejskiego departamentu skarbu. - I myślę, że w połowie roku trafią na przetargi.

Teren zostanie podzielony na 12 działek. W tej chwili jest ich tu osiem. W sumie do wzięcia będzie jeszcze ponad 27 hektarów. Na sprzedaż przeznaczona zostanie już całość gruntów białostockiej podstrefy SSSE.

Podstawowa sprawa - cena

Czy znajdą się chętni? Dla inwestorów najważniejsze będzie to, ile miasto zechce za działki.

- Dużo będzie zależało od ceny, jaką ustali rzeczoznawca - podkreśla Bernard Maciulewski, prezes zarządu SSSE. - Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach, można przypuszczać, że jeśli będą zbyt wysokie, to, niestety, mogą potencjalnych inwestorów zniechęcić.

Magistrat zapowiada, że nie będzie windować cen za działki w strefie.

- Nie chcemy na tym jakoś szczególnie zarobić - mówi Łapuć. - Najważniejsze, żeby znaleźli się inwestorzy.

Białostocka podstrefa jest najmłodsza z tych, które wchodzą w skład Suwalskiej Strefy Ekonomicznej. Powstała w końcu 2008 roku. Tworzą ją dwa większe obszary położone w południowo-wschodniej części miasta. To rejon ulic Mickiewicza, Borsuczej, Myśliwskiej i Solnickiej.

Miasto już buduje tu infrastrukturę i drogi, bo to drugi, obok ceny, warunek zachęcający inwestorów. Na te prace w sumie pójdzie 55 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny