Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 listopada - Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Bezpłatna konferencja

(luk)
Karol Halicki, ekspert, Specjalistyczna Publiczna Poradnia Psychologiczn-Pedagogiczna dla dzieci ze spektrum autyzmu w Białymstoku
Karol Halicki, ekspert, Specjalistyczna Publiczna Poradnia Psychologiczn-Pedagogiczna dla dzieci ze spektrum autyzmu w Białymstoku
17 listopada również Białystok będzie obchodził Międzynarodowy Dzień Wcześniaka

Urszula Ludwiczak: Co Pan sądzi o Międzynarodowym Dniu Wcześniaka? Czy jest nam potrzebny?

Karol Halicki, ekspert, Specjalistyczna Publiczna Poradnia Psychologiczn-Pedagogiczna dla dzieci ze spektrum autyzmu w Białymstoku: To niezwykle cenna inicjatywa, zapoczątkowana kilka lat temu w Europie, znana obecnie na całym świecie, a od tego roku także w Białymstoku. Promowanie pomocy dzieciom urodzonym przedwcześnie jest słuszne. Należy ze wszystkich sił i środków pomagać wcześniakom, bo one są niejako symbolem naszego rozwiniętego społeczeństwa. Dzięki specjalistycznej pomocy niesionej przez neonatologów, ginekologów, neurologów, pediatrów i położne dzieci te są w stanie przeżyć. Niestety borykają się niejednokrotnie z wieloma problemami zdrowotnymi przez całe dzieciństwo i życie dorosłe. Wszystkie wcześniaki należą do jednej z najwyższych grup ryzyka zachorowania na prawie każdą chorobę, czy schorzenie. Nieodzownym elementem prawidłowego rozwoju i stymulacji rozwojowej dzieci jest ich wsparcie. Niestety rodzice nie zawsze wiedzą gdzie należy szukać pomocy swoim dzieci. Taka akcja może przyczynić się do większej świadomości wśród mieszkańców Podlasia.

Czy zatem istnieją takie ośrodki, które „monitorują” prawidłowy rozwój wcześniaków?

Tak, oczywiście, że istnieją. Są to przede wszystkim różnego rodzaju poradnie specjalistyczne, ale także poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Nie każdy wie, ale w zasadzie każdemu wcześniakowi należy się bezpłatne wsparcie rozwojowe w ramach tzw. wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Jest to wsparcie udzielanie dziecku i rodzinie już od urodzenia do momentu rozpoczęcia przez nie nauki w szkole podstawowej. W ramach WWR specjaliści tacy jak: fizjoterapeuta, psycholog, pedagog oraz logopeda czy neurologopeda wspierają prawidłowy rozwój dziecka, niwelując tym samym liczne deficyty rozwojowe.

Dlaczego wasza instytucja objęła patronatem merytorycznym tegoroczny Międzynarodowy Dzień Wcześniaka obchodzony w Białymstoku? Zajmuje się przecież autyzmem...

Patronatem objęliśmy tą imprezę by wspomóc merytorycznie pracowników obu poradni we wczesnym wykrywaniu symptomów całościowych zaburzeń rozwojowych, które można zaobserwować tuż po urodzeniu dziecka. Przeszkoliliśmy wszystkich pracowników trzech poradni we wczesnej diagnozie ASD (autyzmu). Zależy nam na tym, żeby rodzice wcześniaków bacznie obserwowali rozwój społeczny i emocjonalny swoich przedwcześnie urodzonych dzieci, należą one bowiem do najwyższej grupy ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nasza placówka także włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Wcześniaka. W Poradni wiszą wszędzie małe skarpetki, które są symbolem wcześniaka.

Czy Pan również włączył się w akcję szycia skarpetek dla wcześniaków?

Jestem pełen podziwu ile nakładu pracy ponieśli koledzy i koleżanki z białostockich poradni psychologiczno-pedagogicznych w tegorocznych przygotowaniach do Międzynarodowego Dnia Wcześniaka. To prawda, że pracownice poradni szykowały się już od września do tego wydarzenia m.in. poprzez ręczne szycie małych skarpetek w bardzo małych rozmiarze. Wiem, że włożyły w tą akcje swój prywatny czas, duże poświecenie, a także serce. Ja także włączyłem się w akcje, ale niestety tylko poprzez zakup skarpetek – uśmiecha się Karol Halicki. Wiem, że koleżanki planują przekazać własnoręcznie zrobione skarpetki dzieciom najbardziej ich potrzebujących i mają to być wyłącznie wcześniaki.

Międzynarodowy Dzień Wcześniaka został ustanowiony przez Europejską Fundację na rzecz opieki nad noworodkami (EFCNI) w 2012 r. i od tego czasu jest obchodzony we wszystkich instytucjach zajmujących się pomocą dzieciom urodzonym przedwcześnie, tj. przed 37. tygodniem. Będzie on świętowany 17 listopada również w Białymstoku.

Tego dnia nie zabraknie wykładów, ponieważ w godz. 17.00–18.30 w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 obędzie się bezpłatna konferencja pt. "Wczesna, specjalistyczna diagnoza szansą na optymalny rozwój wcześniaka". Prelegenci będą mówili o tym, co z medycznego punktu widzenia zagraża wcześniakom. Poruszą także takie kwestie jak "wyrastanie" z wcześniactwa, logopedyczna ocena noworodka, skala Abgar i NBAS oraz prawidłowy rozwój narządu ruchu w pierwszych miesiącach życia.

Zaplanowano także dyskusję oraz porady i badania dzieci urodzonych przedwcześnie do 7. roku życia, które będą odbywały się od 18 do 30 listopada.

Wstęp na wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Wcześniaka jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej zapisać się. Można to zrobić dzwoniąc pod nr tel. 85 733 22 44.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny