ZUS: Od września wcześniejsi emeryci i renciści będą mogli dorobić o kilkaset złotych mniej

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS
Emeryci i renciści, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, a cały czas pracują, muszą kontrolować limity jakie mogą zarobić przy swoich świadczeniach. Od 1 września 2021 roku ich kwota będzie niższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Jeśli zarobki nie przekroczą 3853,20 zł brutto miesięcznie, świadczenie można pobierać w całości. Jeśli jednak pensja była maksymalną kwotą dolnego limitu z ubiegłych miesięcy, od września będzie mniejsza o prawie 124 zł.

- Limity dotyczą tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna może dorabiać bez żadnych ograniczeń i nie ma to wpływu na pobierane przez niego świadczenie – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Pobierana emerytura lub renta może zostać zmniejszona lub prawo do niej można zwiesić - jeśli świadczeniobiorca osiągnie przychód większy niż określone limity dorabiania.
Zmniejszeniu podlegają świadczenia w przypadku osiągania przychodu brutto w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał, kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Zawieszeniu natomiast w razie osiągania przychodu brutto w kwocie wyższej niż 130 proc. ww. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Czytaj również: Obowiązują wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. Takie są nowe stawki

- Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2021 roku wyniosło 5504,52 zł i jest niższe o 177 zł miesięcznie niż w pierwszym kwartale. Dalego pracujący emeryci i renciści w kolejnych trzech miesiącach począwszy od września, mogą dorobić mniej – wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2021 r. wynosi 3853,20 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury czy też renty.
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ten kwartał wynosi 7155,90 zł, a jego przekroczenie oznacza zawieszenie świadczenia.

Limit przychodów nie dotyczy osób, które mają prawo do emerytury i ukończyły powszechny wiek emerytalny. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1250,88 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimum to, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do wysokości minimalnej.

Bez ograniczeń mogą dorabiać osoby pobierające:

  • emeryturę częściową,
  • renty inwalidy wojennego,
  • renty inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową,
  • członkowie rodzin pobierający renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – też może zarabiać bez ograniczeń.

Czytaj również: Średnia emerytura w Podlaskiem była w 2020 roku niższa, niż w Polsce [zdjęcia]

Jeżeli przychód osiągany przez pracującego emeryta, rencistę przekroczy 70 proc. średniej płacy, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnych zarobków, świadczenie pomniejsza się o kwotę przekroczenia. Gdy kwota przekroczenia jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia, to o kwotę:

  • 646,67 zł – emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 485,04 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 549,71 zł – renta rodzinna dla jednej osoby.

Zawieszone zostają emerytury i renty tych świadczeniobiorców, których przychód przekroczył 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

- Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Świadczenie to zostanie zawieszona już po przekroczeniu kwoty 3 853,20 zł przychodu - dodaje Katarzyna Krupicka.

Południowokoreańska oferta budowy elektrowni jądrowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie