MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS. Dodatkowe pieniądze dla podlaskich emerytów i rencistów, którzy skończyli 100 lat

Andrzej Matys
Andrzej Matys
pl.freepik.com
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku wypłaca świadczenie honorowe 82 osobom, które mają 100 lat i więcej. Najstarsza seniorka w styczniu tego roku skończyła 112 lat, najstarszy mężczyzna w Podlaskiem ma 105 lat i mieszka w Suwałkach.

W lipcu tego roku w naszym województwie było 73 stulatków, a we wrześniu zeszłego roku - 83.

Spis treści

Większość 100-latków to kobiety

Najstarsza podlaska beneficjentka świadczenia honorowego mieszka w powiecie sejneńskim. ZUS wypłacił jej już 154 razy dodatkową premię za długie życie. Nestorka w styczniu tego roku skończyła 112 lat i jest jedną z najdłużej żyjących osób w kraju.

Z kolei najstarszy Podlasianin, któremu ZUS wypłaca świadczenie honorowe, ma 105 lat i mieszka w Suwałkach.

Wśród stulatków jest zdecydowanie więcej kobiet, bo stanowią one 80 proc. osób cieszących się długowiecznością w naszym regionie.

Wniosek niepotrzebny, chyba że...

- Seniorzy, którzy skończyli 100 lat i którym ZUS wypłaca emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do świadczenia głównego. Premię za wiek mogą otrzymać również ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i dlatego nie otrzymują emerytury, ani renty. Tak jest np. w przypadku kobiet, które przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi. Jednak wtedy, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek tych osób lub wniosek ich pełnomocnika i składa się go w najbliższej placówce ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Co miesiąc świadczenie honorowe

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Jego wysokość zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Raz przyznane świadczenie nie zmienia się i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości.

  • Dla osób, które ukończyły 100 lat po 28 lutego 2023 roku, świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto.
  • Najstarszy mężczyzna w Podlaskiem, który ukończył 100 lat w 2018 roku, otrzymuje 3731,13 zł brutto.
  • Najstarsza kobieta w regionie otrzymuje niemal połowę obecnej kwoty, czyli 2822,66 zł, bowiem dodatkowa premia za wiek nie jest waloryzowana.

Czytaj również:

Jak przypomina Katarzyna Krupicka, ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe stulatkom. Specjalne dodatki dla swoich emerytów i rencistów wypłaca także KRUS i resortowe zakłady emerytalne (m.in. wojsko i policja).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny