MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZSM: Trzy nowoczesne pracownie w mechaniaku (zdjęcia)

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Sylwester Łepkowski (z prawej) i Maciej Kosiński wybrali kierunek obrabiarki CNCi teraz będą mogli uczyć się na nowoczesnych maszynach. Wczoraj Zespół Szkół Mechanicznych zaprezentował nowe pracownie.
Sylwester Łepkowski (z prawej) i Maciej Kosiński wybrali kierunek obrabiarki CNCi teraz będą mogli uczyć się na nowoczesnych maszynach. Wczoraj Zespół Szkół Mechanicznych zaprezentował nowe pracownie. Andrzej Zgiet
Od wczoraj uczniowie białostockiego Zespołu Szkół Mechanicznych uczą się zawodu na nowych stanowiskach między innymi tokarskich i frezarskich. Placówka uroczyście oddała do użytku trzy doposażone pracownie. W sumie na sprzęt szkoła przeznaczyła 1,1 mln zł. To część dużego unijnego projektu.

[galeria_glowna]
Teraz jest nowocześnie, jak w zakładach pracy - mówił Maciej Kosiński, jeden z uczniów mechaniaka. - Widzieliśmy już takie stanowiska podczas odbywania praktyk zawodowych.

- Wybraliśmy właśnie kierunek obrabiarki CNC, bo chcieliśmy na takich pracować - dodawał jego kolega Sylwester Łepkowski.

Od wczoraj uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych uczą się pracować na nowoczesnych maszynach i urządzeniach. W pracowni obrabiarek CNC stanęły dwa stanowiska - tokarskie i frezarskie. W mechatronicznej jest z kolei nowe miejsce do nauki pneumatyki, hydrauliki, procesów przemysłowych. Uczniowie mają teraz do dyspozycji także dziewięć nowoczesnych stanowisk diagnostyki samochodowej. Dzięki temu opuszczą szkołę dobrze przygotowani do wykonywania zawodu. Bo na takich samych urządzeniach pracują najnowocześniejsze firmy.

Zakupy kosztowały ZSM 1,1 mln zł. Kierownictwo placówki jest bardzo dumne z tego nowoczesnego wyposażenia.

- Bo przede wszystkim musimy kształcić pod względem praktycznym - podkreśla Małgorzata Kiebała, dyrektorka ZSM.

Ale doposażenie trzech pracowni nauki zawodu to tylko część większego projektu unijnego, realizowanego przez tę placówkę. Potrwa do września 2014 roku.

Jego celem jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wzrost kompetencji uczniów. Obejmie 292 osoby. Przede wszystkim 256 uczniów i uczennic z technikum mechanicznego i zasadniczej szkoły zawodowej. W tym gronie znajdzie się także 36 nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Wspólnie z pracodawcami szkoła opracowała pięć programów kształcenia zawodowego dla kierunków: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych i technik mechatronik. 146 uczniów z kierunków: technik mechatronik, technik mechanik i technik pojazdów samochodowych odbędzie dodatkowe praktyki.

- Dużym powodzeniem cieszą się kursy zawodowe i zajęcia dodatkowe - dodaje dyrektor Kiebała.
Poza tym młodzież podczas grupowych i indywidualnych zajęć z doradztwa zawodowego dowie się jak planować karierę i poruszać się po rynku pracy.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny