ZNTK ma umowę z Emiratami Arabskimi. Z fabryki znów wyjadą wagony.

Fot. sxc
Jest szansa na reaktywację Łap
Jest szansa na reaktywację Łap Fot. sxc
Umowa została zawarta na okres trzech lat z możliwością jej przedłużenia.

Cały artykuł przeczytasz w Strefie Biznesu.

Wideo

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

hmmm!

Wniosek o wstrzymanie likwidacji masy upadłościowej ZNTK Łapy oddalony

Biuro Prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku poinformowało, że sędzia komisarz oddalił wniosek ZNTK Łapy o wstrzymanie likwidacji masy upadłościowej spółki.

Postępowanie upadłościowe Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach Spółki Akcyjnej jest w toku i obejmuje likwidację majątku upadłego. Do dnia dzisiejszego nie wpłynął wniosek w przedmiocie zmiany opcji likwidacyjnej na układową. Obecnie brak jest podstaw prawnych uzasadniających zmianę opcji toczącego się postępowania upadłościowego - podał białostocki sąd.

Zgodnie z treścią przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego po ogłoszeniu upadłości, syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji. W sprawach dotyczących masy upadłości syndyk, zarządca oraz nadzorca sądowy dokonują czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym ( art.160 ust.1 i art.173 puin ). W związku z powyższym jedynie syndyk jest podmiotem uprawnionym do skutecznego zawierania umów w imieniu upadłego - czytamy w komunikacie Sądu Rejonowego w Białymstoku.
(źródło: mg, Rynek Kolejowy, 18 stycznia 2010)

b
były pracownik

Dziś o 10 w TVN CNBC bedzie gościć prezez ZNTK

G
Gość
Sąd nie wstrzymał likwidacji ZNTK
Dodana: 16 stycznia 2010, 11:49
Zmodyfikowana: 16 stycznia 2010, 11:50

Sąd w Białymstoku oddalił wniosek o wstrzymanie likwidacji masy upadłości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach, złożony przez firmę - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Nowy zarząd będących w upadłości likwidacyjnej ZNTK w Łapach stara się o zmianę rodzaju upadłości na układową, by mieć szansę na ratowanie zakładu i wznowienie produkcji.

"Firma wnioskowała o wstrzymanie likwidacji, bo przygotowywany jest wniosek o zmianę rodzaju upadłości, a jest to rozległy materiał i bardzo wiele dokumentów do przygotowania" - powiedziała prezes ZNTK Łapy Agata Ciok. Wniosek nie został jednak uwzględniony. Uzasadnienia sądu Agata Ciok nie podała.

Nie został również uwzględniony wniosek składany do syndyka spółki o przesunięcie zaplanowanego na 19 stycznia przetargu na sprzedaż majątku firmy. Jak powiedziała Agata Ciok, syndyk Alina Sobolewska odpowiedziała, że nie ma takich uprawnień, leży to w gestii sądu albo rady wierzycieli spółki. "Ponowny wniosek w tej sprawie raczej nie będzie składany, bo nie ma już wystarczającego czasu, by miał szanse zostać rozpatrzony" - dodała Ciok.

Biuro sądu podkreśliło, że jak dotąd nie wpłynął wniosek o zmianę upadłości likwidacyjnej na układową, a to oznacza, że "postępowanie upadłościowe jest w toku i obejmuje likwidację majątku upadłego". We wcześniejszych rozmowach prezes Agata Ciok zapowiadała złożenie takiego wniosku w styczniu i w piątek to podtrzymała.

Sąd podkreślił także, że "obecnie brak jest podstaw prawnych uzasadniających zmianę opcji toczącego się postępowania upadłościowego". By taka zmiana mogła się dokonać, firma musi przedstawić w sądzie konkretną perspektywę i podstawy do podjęcia produkcji.

Agata Ciok poinformowała, że propozycje naprawcze będą omawiane szczegółowo podczas obrad rady wierzycieli 20 stycznia.

Z początkiem stycznia spółka z Łap poinformowała w oficjalnych komunikatach opublikowanych w związku z notowaniem jej na Giełdzie Papierów Wartościowych, że zawarła z kontrahentem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzyletni kontrakt na budowę cystern i tank-kontenerów. Jest to umowa warunkowa, która wejdzie w życie, jeśli zmieni się status prawny ZNTK - czyli jeśli sąd wyda zgodę na zmianę rodzaju upadłości na układową. Ze względu na ważny interes firmy, wartości kontraktu ani nazwy kontrahenta nie podano.

Sąd wyjaśnił dziś (15.01), że w obecnej sytuacji prawnej, zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, jedynie syndyk masy upadłości firmy "jest podmiotem uprawnionym do skutecznego zawierania umów w imieniu upadłego". Zwracała na to także uwagę kilka dni temu syndyk ZNTK Łapy Alina Sobolewska, która o umowie zawartej przez firmę dowiedziała się również z komunikatów giełdowych.

Pytana o tę kwestię prezes Ciok wyjaśniła, że umowa z firmą z Emiratów ma charakter umowy o współpracy, a nie umowy typowo biznesowej, więc zarząd "nie przekracza swoich kompetencji". Informację o kontrahencie, by - jak podkreśliła - uwiarygodnić firmę arabską, dostanie rada wierzycieli. Nie wiadomo, kiedy te informacje trafią do wiadomości publicznej, bo w umowie jest zawarta klauzula poufności.

Agata Ciok dodała, że jeśli zamiana rodzaju upadłości nie zostanie przeprowadzona, umowa z firmą z Emiratów "będzie nieważna, nie będzie wiążąca". Zaznaczyła też, że do współpracy nie dojdzie, jeśli nie zgodzi się na nią rada wierzycieli. Przypomniała także, że w umowie jest zapis o tym, że będzie ona nieważna, jeśli zmiana rodzaju upadłości nie dokona się w ciągu dwóch miesięcy od zawarcia tej umowy. Termin ten minie na początku marca.

19 stycznia ma się odbyć przetarg na sprzedaż majątku ZNTK Łapy. Dzień później zbierze się rada wierzycieli spółki, a na 21 stycznia zwołane jest nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy S.A. została oszacowana na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami - na ok. 45 mln zł. Pod koniec lipca ub.r. Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną ZNTK w Łapach. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo.

Pod koniec września syndyk ZNTK w Łapach przelał na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - w sumie to ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat.

Za: Radio Białystok
G
Gość
Po ostatniej wiadomości o kontrakcie z arabskim inwestorem (11 stycznia), notowania kurs notowań cen akcji na GPW skoczył z 3,44 do 5 zł. (o 45,4 proc.)

Wiadomo, że tylko o to chodzi. I nie zapomnijcie podziękować Ryśkowi i "związkowcom" za wszystko.
g
gość

Rozmowa z Aliną Sobolewską

Ewa Sokólska: Dlaczego to zarząd Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach podpisuje umowy z inwestorem, a nie syndyk?

Alina Sobolewska: - Nie wiem dlaczego. Jak wiadomo aktualnie prowadzona jest upadłość zakładów w wariancie likwidacyjnym. W związku z tym uprawnienia zarządu co do możliwości reprezentowania zakładów na zewnątrz są znikome, wręcz żadne. Dzisiaj reprezentantem zakładów jestem ja. I tylko ja mogę zawierać wiążące umowy. Zarząd jeżeli coś zawiera, to zawiera w imieniu własnym.

Co sądzi pani o umowie tajemniczym inwestorem z Emiratów Arabskich?

- Żeby chociaż został złożony w sądzie wniosek na zamianę tej upadłości z likwidacyjnej na układową, to jakoś próbowałabym to komentować. Ale w obecnej sytuacji, kiedy jeszcze zarząd podejmuje decyzje, do których nie jest uprawniony, to nie zamierzam tego robić. Naprawdę nie jestem negatywnie nastawiona do zarządu. Po prostu takie jest prawo i tryb postępowania podczas upadłości.

~łapiak~
CYTAT(były pracownik zakładu @ 16.01.2010, 16:47:39)
oj chyba coś się zaczyna dziac w tym zakładzie bo juz sa powiadamianui ludzie by szykowali sie do pracy nawet widziałem z mostu w piatek sporo ludzi szło do zakładów to chyba wybrani ale mijali budynek dyrekcyjny i szli gdzies chyba juz na swe stanowiska pracy oby ten zakład ruszył idzie wiosna czas prace zacząc


ONI SZLI NIE STANOWISKA tylko każdy kto ma akcje ZNTK ,może wyznaczyć sobie kawałek ziemi jaki mu się należy skoro ma akcje. Po licytacji będzie za póżno.Podobno taśmami każdy grodzi swoje
b
były pracownik zakładu
CYTAT(Gość @ 16.01.2010, 16:00:38)
I ma rację ! ! ! Teraz Pani prezes sie obejrzała kiedy jej pieniądze poszły się walić ??? To teraz czas na robienie kombinacji żeby odzyskać choć trochę kasy. Jak to się mówi - tonący brzytwy się chwyta - tak właśnie robi Pani prezes która nic nie znaczy na zakładach i ma krótko mówiąc kupa do gadania. Partyzantke może robić ale w sprawie zakładów i tak nic nie zrobi najlepszego. Jeśli coś robi to po to żeby odrobić troche pieniędzy - nic poza tym.

oj chyba coś się zaczyna dziac w tym zakładzie bo juz sa powiadamianui ludzie by szykowali sie do pracy nawet widziałem z mostu w piatek sporo ludzi szło do zakładów to chyba wybrani ale mijali budynek dyrekcyjny i szli gdzies chyba juz na swe stanowiska pracy oby ten zakład ruszył idzie wiosna czas prace zacząc
G
Gość

I ma rację ! ! ! Teraz Pani prezes sie obejrzała kiedy jej pieniądze poszły się walić ??? To teraz czas na robienie kombinacji żeby odzyskać choć trochę kasy. Jak to się mówi - tonący brzytwy się chwyta - tak właśnie robi Pani prezes która nic nie znaczy na zakładach i ma krótko mówiąc kupa do gadania. Partyzantke może robić ale w sprawie zakładów i tak nic nie zrobi najlepszego. Jeśli coś robi to po to żeby odrobić troche pieniędzy - nic poza tym.

b
były pracownik
CYTAT(Gość @ 15.01.2010, 22:51:09)
Po tym co piszesz widać że jesteś byłym pracownikiem ZNTK.. chłopie.. nie wiem czy sie orientujesz ale wszystko co zostaje teraz sprzedawane ma swoją wycenę podawaną przez rzeczoznawców i jest zinwentaryzowane także nic nie zginie i nic nie zostanie sprzedane poza jej plecami i bez wiedzy sądu. Na każde małe duperelstwo żeby sprzedać musi być zgoda sądu. Jak nie sprzeda całego zakładu w przetargu to będzie wyprzedawać na raty. Najpierw sprzęt.. później po kawałkach. Aż sprzeda wszystko albo zostaną puste ściany.


Nie chodzi mi o sprzęt ,a umowy zawierane poza plecami syndyka.Tu załączam słowa z wyroku sądu który zapadł wczoraj

Sąd wyjaśnił w piątek, że w obecnej sytuacji prawnej, zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, jedynie syndyk masy upadłości firmy "jest podmiotem uprawnionym do skutecznego zawierania umów w imieniu upadłego". Zwracała na to także uwagę kilka dni temu w rozmowie z PAP syndyk ZNTK Łapy Alina Sobolewska, która o umowie zawartej przez firmę dowiedziała się również z komunikatów giełdowych.

czyż nie można nazwać tego PARTYZANTKĄ? Ten zakład może uratować zgoda pomiędzy syndykie i prezesm .Widocznie syndyk nie chce robić nieczego co jest niezgodne zprawem.W końcu prawnik
G
Gość

Po tym co piszesz widać że jesteś byłym pracownikiem ZNTK.. chłopie.. nie wiem czy sie orientujesz ale wszystko co zostaje teraz sprzedawane ma swoją wycenę podawaną przez rzeczoznawców i jest zinwentaryzowane także nic nie zginie i nic nie zostanie sprzedane poza jej plecami i bez wiedzy sądu. Na każde małe duperelstwo żeby sprzedać musi być zgoda sądu. Jak nie sprzeda całego zakładu w przetargu to będzie wyprzedawać na raty. Najpierw sprzęt.. później po kawałkach. Aż sprzeda wszystko albo zostaną puste ściany.

b
były pracownik

Masz rację jedynym co ma teraz do powiedzenia jest syndyk.W razie nie sprzedania w przetargu ma prawo nawet pociąć ZNTK na kawałki i tak wyprzedawać majątek.To co się tam dzieje to PARTYZANTKA. Wszystko jest robione za jej plecami.

G
Gość

Jaki ring ??? Ludzie.. przecież teraz skoro zakład jest masą upadłościową to co tu pani prezes ma do gadania ??? Może jedynie się martwić o utopione pieniądze w akcjach. A druga sprawa - jak odzyskać te pieniądze ??? Najlepiej zrobić myk że się podpisuje umowę - puścić to w eter i akcje momentalnie skoczą w górę. Pierwszego dnia po ogłoszeniu o umowie akcje skoczyły o połowę w górę i już część pieniędzy się odzyskuje. Teraz tylko zrobić otoczkę tajemnicy i niewiedzy że to niby ruszy pełną parą już od lutego. Poczekać na wzrost akcji a później jak akcje osiągną pewną kwotę którą się zadowolą akcjonariusze to tylko sprzedać naiwniakom którzy zechcą wtopić swoje pieniądze w niewydarzoną inwestycję.

g
gość
CYTAT(były pracownik @ 15.01.2010, 18:35:54)
Wysłany: Pią, 15 Sty 2010, 15:52
15.01. Białystok (PAP) - Sąd w Białymstoku oddalił wniosek o wstrzymanie likwidacji masy upadłości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie), złożony przez firmę - poinformowało w piątek w komunikacie biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Nowy zarząd będących w upadłości likwidacyjnej ZNTK w Łapach stara się o zmianę rodzaju upadłości na układową, by mieć szansę na ratowanie zakładu i wznowienie produkcji. Z prezesem firmy Agatą Ciok nie udało się porozmawiać PAP w piątek ani w poprzednich dniach, mimo wielokrotnego umawiania się na rozmowę.

ALE BAL NIE ODWOŁANY!!!!!!!!!!


Zamiast balu pasował by ring walka SYNDYK --PREZES
b
były pracownik

Wysłany: Pią, 15 Sty 2010, 15:52
15.01. Białystok (PAP) - Sąd w Białymstoku oddalił wniosek o wstrzymanie likwidacji masy upadłości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie), złożony przez firmę - poinformowało w piątek w komunikacie biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Nowy zarząd będących w upadłości likwidacyjnej ZNTK w Łapach stara się o zmianę rodzaju upadłości na układową, by mieć szansę na ratowanie zakładu i wznowienie produkcji. Z prezesem firmy Agatą Ciok nie udało się porozmawiać PAP w piątek ani w poprzednich dniach, mimo wielokrotnego umawiania się na rozmowę.

ALE BAL NIE ODWOŁANY!!!!!!!!!!

b
były pracownik
środa, 13 Sty 2010, 22:24
Rozmowa z Aliną Sobolewską

Ewa Sokólska: Dlaczego to zarząd Zakładów Naprawczych Taboru
Kolejowego w Łapach podpisuje umowy z inwestorem, a nie syndyk?

Alina Sobolewska: - Nie wiem dlaczego. Jak wiadomo aktualnie
prowadzona jest upadłość zakładów w wariancie likwidacyjnym. W
związku z tym uprawnienia zarządu co do możliwości reprezentowania
zakładów na zewnątrz są znikome, wręcz żadne. Dzisiaj reprezentantem
zakładów jestem ja. I tylko ja mogę zawierać wiążące umowy. Zarząd
jeżeli coś zawiera, to zawiera w imieniu własnym.

Co sądzi pani o umowie z tajemniczym inwestorem z Emiratów
Arabskich?

- Żeby chociaż został złożony w sądzie wniosek na zamianę tej
upadłości z likwidacyjnej na układową, to jakoś próbowałabym to
komentować. Ale w obecnej sytuacji, kiedy jeszcze zarząd podejmuje
decyzje, do których nie jest uprawniony, to nie zamierzam tego
robić. Naprawdę nie jestem negatywnie nastawiona do zarządu. Po
prostu takie jest prawo i tryb postępowania podczas upadłości.

Co w takim razie zarząd ZNTK powinien zrobić, by móc wpłynąć na
zmianę wariantu upadłościowego?

- Powinien przede wszystkim wystąpić do sędziego komisarza z
wnioskiem o zamianę tej upadłości z likwidacyjnej na układową. Ale
prawda jest taka, że podstawy do takiego wystąpienia są żadne.
Sędzia komisarz również zauważył, że zarząd robi dziwne i
niekonwencjonalne ruchy, które nie znajdują oparcia w prawie
upadłościowym i naprawczym. Dlatego też postanowił na 20 stycznia
zwołać posiedzenie rady wierzycieli i być może po tej radzie coś się
wyjaśni. Może wierzyciele wydadzą jakąś opinie na temat postępowania
zarządu. Bo przypominam, że poza sędzią komisarzem także rada
wierzycieli ma dużo do powiedzenia w kwestii przyszłości zakładów.

Widziała pani tajemniczą umowę z inwestorem z Emiratów Arabskich?

- Widziałam, ale nie mogę jej komentować.

Czy według pani ta umowa i ten inwestor są rzeczywiście szansą na
uratowanie zakładów?

- Gdyby umowa była parafowana rok temu, to tak. Ale na dzień
dzisiejszy ten kontrakt nie pomoże zakładom, bo to wszystko już za
daleko zaszło.

Ile wynosi teraz zadłużenie ZNTK?

- Około 50 mln zł, ale część wierzytelności nie zostało przeze mnie
uznanych. Jeżeli sędzia komisarz zdecyduje je uznać, to kwota
zadłużenia wzrośnie. Za kilka dni organizuję przetarg na
nieruchomości ZNTK. Chcę sprzedać m.in. ośrodek wypoczynkowy w
Sianożętach, zakład z halami, maszynami i ruchomym mieniem oraz
działki niezabudowane na terenie Łap. Przetarg przeprowadzę 19
stycznia 2010 r. o godz. 11.
Dodaj ogłoszenie