Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmniejsz swoje wydatki

Małgorzata Sawicka
Żyj ekonomicznie. Przyjrzyj się tzw. kosztom sztywnym własnego budżetu. Często można je ograniczyć i w ten sposób zaoszczędzić znaczące kwoty.

Nie wystarcza Ci pieniędzy na pokrycie wszystkich wydatków? Poszukaj oszczędności! Jeśli zaplanowałeś już swój budżet, czyli podliczyłeś przychody i wydatki - sprawa będzie łatwiejsza. Pożyczkę zawsze traktuj jako ostateczność.

Zapobiegaj sytuacjom, w których Twój budżet domowy "nie domyka się". Jednak nawet jeśli jesteś tym szczęśliwcem, który nie musi martwić się deficytem w swoim budżecie, to i tak warto poszukać oszczędności. Uzyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na przyjemności, np. wakacyjny wyjazd.

Budżet domowy, podobnie jak państwowy, ma swoje wydatki sztywne. Nie myśl, że nie można nimi manipulować. Po ich analizie okaże się, że ich ograniczenie nie jest skomplikowane.

Pytanie na dziś

Pytanie na dziś

Co to jest polecenie zapłaty?
Słuchaj dziś Radia Białystok o godz. 9.35.

Znajdź wydatki sztywne

Najpierw zastanów się, za co musisz płacić każdego miesiąca. W grupie tych płatności znajdą się na pewno: czynsz, abonamenty telefoniczny, radiowy, telewizyjny, rachunki za prąd i wodę, kieszonkowe dla dzieci.

- Trzeba umieć znaleźć elementy, bez których można się obyć - podkreśla Michał Macierzyński, analityk portalu Bankier.pl. - Zawsze też można poszukać tańszych alternatyw, np. niższego abonamentu za telefon.

Zacznijmy od wody. Istnieje wiele czynności, które - wykonywane odpowiednio - pozwolą Ci ją oszczędzić i w efekcie zapłacić mniejszy rachunek. Po pierwsze, nigdy nie wylewaj jej bez powodu. Nawet jeśli w danej chwili jest Ci niepotrzebna, może się przydać później, np. do podlewania kwiatów. Po drugie, nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą i nie zostawiaj jej odkręconej w trakcie mycia zębów. Zamiast kąpieli - weź prysznic. Napraw wszystkie cieknące krany. Zmywarki do naczyń i pralki używaj tylko wtedy, gdy są całkowicie napełnione. W innych sytuacjach ustawiaj programy oszczędnościowe.

Mniej prądu - niższe rachunki

Zaoszczędzić można też na rachunkach za energię elektryczną. Trudno byłoby wymienić cały sprzęt domowy na nowsze wersje, zużywające mniej prądu. Jednak przy zakupie nowych urządzeń wybieraj te energooszczędne. Są droższe, ale opłacalne dzięki tańszej eksploatacji. Podobnie z żarówkami - zastąp zwykłe energooszczędnymi w pomieszczeniach, w których możesz się obyć bez dobrego światła.

Pamiętaj, że sporo urządzeń czerpie energię elektryczną nawet wtedy, gdy są w stanie czuwania. To m.in. komputery, wieże stereo, kuchenki mikrofalowe, głośniki, drukarki, telewizory. Na noc wyłączaj je z kontaktów. Podobnie w czasie dnia, jeśli nikogo nie ma w domu. Racjonalne użytkowanie prądu pozwala zmniejszyć jego zużycie nawet o 20 procent.

Jeśli rzadko korzystasz z telefonu stacjonarnego, możesz wykupić tańszy abonament. To samo dotyczy internetu. Jeśli korzystasz z niego okazjonalnie, może lepiej płacić za przesyłanie danych, zamiast stałego miesięcznego abonamentu. Rachunki za Internet są proporcjonalne do jego "szybkości". Jeśli Ci na tym nie zależy, możesz zaoszczędzić, decydując się na wolniejszą wersję.

Rób zakupy racjonalnie. W wyborach nie kieruj się reklamą. Zanim pójdziesz do sklepu, zrób listę potrzebnych rzeczy i nie daj się skusić promocjom.

Rachunki z wygodą

Zastanów się też nad najodpowiedniejszym i najtańszym sposobem płacenia rachunków. Możesz oczywiście robić to osobiście w kasach danych instytucji lub za pośrednictwem banku. Wcześniej przeanalizuj tabelę opłat i prowizji. Zainteresuj się bankowością internetową - to forma wygodniejsza i tańsza od tradycyjnej.

Rachunki możesz opłacać za pomocą jednorazowych przelewów, poleceń zapłaty lub zleceń stałych. Jeśli w poszczególnych miesiącach różnią się one wysokością, możesz każdorazowo wydawać bankowi polecenie przelewu, czyli upoważnienia do przekazania na odpowiednie konto danej kwoty. Drugie rozwiązanie polega na udaniu się do firmy dostarczającej Ci wodę lub prąd, by zlecić wydawanie przez nią polecenia zapłaty. Będzie ona wystawiać je co miesiąc, a pieniądze na uregulowanie płatności pobrane zostaną z Twego konta.

Jeśli jakieś należności mają stałą wysokość co miesiąc, oszczędzisz czas i zyskasz na wygodzie wydając bankowi dyspozycję zlecenia stałego. Wówczas tego samego dnia każdego miesiąca będzie on przelewał określoną kwotę na odpowiednie konto.

Pamiętaj! Wszystkie te rozwiązania nie zwalniają Cię z konieczności obserwowania, co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na Twoim koncie. Sprawdzaj na bieżąco stan rachunku - wpłaty i wypłaty oraz czy realizowane są zlecenia stałe.

Artykuł w ramach akcji "Żyj ekonomicznie", organizowanej we współpracy z NBP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny