Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka. Niewątpliwie atrybutem i wspólną cechą przemian w podlaskich firmach są ludzie - uważa dr Anatoliusz Kopczuk

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Anatoliusz Kopczuk (z prawej) podczas gali Złotej Setki 2018 miał trochę więcej niż pięć minut na analizę ówczesnego rankingu...
Anatoliusz Kopczuk (z prawej) podczas gali Złotej Setki 2018 miał trochę więcej niż pięć minut na analizę ówczesnego rankingu... Kurier Poranny/Archiwum
Dr Anatoliusz Kopczuk z Katedry Ekonomii i Finansów, prof. Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, który w kapitule Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw zasiada od pierwszej edycji rankingu, przeanalizował 18 jego dotychczasowych rozstrzygnięć. - Ranking pokazuje, że powstało wiele firm kształtowanych od podstaw, już w warunkach gospodarki rynkowej. Na szczególną uwagę zasługują przedsiębiorstwa, które rozwinęły się w kontrze do powszechnego przekonania o niskiej atrakcyjności inwestycyjnej regionu – podkreślił nasz etatowy ekspert.

Komentując dotychczasowe wyniki jakie prezentowaliśmy w kolejnych edycjach naszego rankingu, profesor białostockiej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania Anatoliusz Kopczuk napisał, że:

- Rozwój gospodarczy regionu jest pochodną działalności wszystkich przedsiębiorstw, nie tylko tych największych. Ale te największe mają dominujący wpływ na kształtowanie ekonomicznych warunków życia mieszkańców, dochody budżetów lokalnych, kreowanie nowych trendów rozwojowych w gospodarce. Wprawdzie wielkość przychodów ze sprzedaży nie jest wystarczającą miarą roli przedsiębiorstwa w rozwoju regionu, ale ma swoja wymowę fakt, iż np. w 2020 roku 38 057 mln zł sumy przychodów "Złotej 100" to aż 61,7 proc. sumy przychodów 1151 przedsiębiorstw niefinansowych z województwa podlaskiego, o liczbie pracujących 10 i więcej osób i prowadzących księgi rachunkowe - wskazał dr Kopczuk.

Czytaj również:

Pozytywnej oceny trendów rozwojowych podlaskich przedsiębiorstw nie zmienia fakt, iż w skali krajowej największe przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego wciąż pozostają daleko od czołowych pozycji. W publikowanym przez „Rzeczpospolitą” zestawieniu 2000 największych pod względem przychodów ze sprzedaży w 2020 roku przedsiębiorstw w Polsce największa w województwie podlaskim SM Mlekovita zajmuje dopiero 87 pozycję, a SM Mlekpol – 108.

Nie podważa to jednak faktu, iż w swojej branży SM Mlekovita jest liderem nie tylko w kraju, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Ważne jest też, że do grupy krajowych liderów w swoich branżach aspirują również inne przedsiębiorstwa z co najmniej pierwszej dziesiątki "Złotej 100".

Obecnie w regionie jest już niewielu firm, które były chlubą województwa w okresie przed polską transformacja systemową. Są wprawdzie przedsiębiorstwa, które rozwijały się na bazie potencjału „odziedziczonego” po poprzednim systemie (np. Mlekovita, Mlekpol, OSM Piątnica, PSS Białystok), ale już w niczym nie przypominają one swoich praprzodków. Ranking pokazuje, że powstało wiele firm nowych, kształtowanych od podstaw, już w warunkach gospodarki rynkowej. Na szczególną uwagę zasługują przedsiębiorstwa, które rozwinęły się niejako w kontrze do powszechnego przekonania o niskiej atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

- Spektakularnym przykładem jest producent maszyn rolniczych i komunalnych Pronar, przedsiębiorstwo powstałe w niewielkiej Narwi, z ograniczoną infrastrukturą komunikacyjną i energetyczną, z ubogim rynkiem pracy. Niezwykłe jest też powstanie w Bielsku Podlaskim Suempolu, jednego z największych przetwórców łososia na świecie. Również w Bielsku Podlaskim powstały i rozwinęły się znane nie tylko w kraju przedsiębiorstwa budowlane – Unibep i Danwood. Wyróżnia się również Adampol, przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe na rynkach europejskich i azjatyckich - uważa dr Anatoliusz Kopczuk.

Czytaj również:

Niewątpliwie atrybutem i wspólną cechą tych przemian są ludzie – podejmujący trudne wyzwania właściciele przedsiębiorstw, menedżerowie, zaangażowani i kompetentni pracownicy, bo to oni stworzyli przedsiębiorstwa "Złotej 100". To oni dowiedli, że w regionie, w którym zwykle wskazuje się na wiele barier rozwojowych, rozwijanie biznesu, także na większą skalę, wcale nie musi być niemożliwe. A ponadto ryzyko tego, że mogą oni przenieść swoje biznesy do innych regionów jest w ich przypadku - jako mieszkańców regionu – zwykle znacznie mniejsze, niż w przypadku właścicieli zewnętrznych, w tym zwłaszcza zagranicznych. I w tym kontekście ranking "Złotej Setki" – od 18 lat wyróżniający największe przedsiębiorstwa – warto postrzegać jako dobrze wpisujący się w upowszechnianie wiedzy o budowaniu potencjału gospodarczego województwa - podsumował Anatoliusz Kopczuk, prof. białostockiej WSFiZ.

* * *

W ciągu dotychczasowych 18 lat na listach „Złotej Setki” swoją obecność zaznaczyło ponad 200 przedsiębiorstw, z których tylko połowa (102) była pięć i więcej razy.

Tylko 10 firm znalazło się we wszystkich 18 rankingach i są to:
  • SM Mlekpol, SM Mlekovita, Barter Sp. z o.o., Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego, Pronar Sp. z o.o., PSS Społem w Białymstoku, Pepees SA, Unibep SA, Malow Sp. z o.o., Nibe-Biawar Sp. z o.o

.

UWAGA! - WAŻNY LINK DO ZŁOTEJ SETKI:
Aktualny Regulamin Złotej Setki

Złota Setka. Niewątpliwie atrybutem i wspólną cechą przemian w podlaskich firmach są ludzie - uważa dr Anatoliusz Kopczuk
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny