Znalezienie się na tej liście jest więc swego rodzaju nobilitacją – eksponuje i dowartościowuje kompetencje menedżerskie i wykonawcze oraz podkreśla siłę obecności przedsiębiorstwa na gospodarczej mapie województwa. Miejsce w rankingu ma też znaczenie dla postrzegania przedsiębiorstwa przez mieszkańców regionu. Im większa firma tym więcej miejsc pracy i źródeł dochodów pracowników. Rosnące firmy poprawiają dochody budżetów lokalnych, tworzą rynek dla kooperantów i zmieniają warunki rozwoju innych firm, tworzą nowe wyzwania rozwojowe dla obecnych i przyszłych pracowników.
DARIUSZ SAPIŃSKI
Bardzo stabilna „Złota 100”
Analizując nową „Złotą 100” zauważa się dużą jej stabilność, wskazującą na utrzymywanie przez obecne w niej przedsiębiorstwa ich pozycji rynkowej. Na liście 100 największych firm w ciągu ostatniego roku zaszły bowiem tylko niewielkie zmiany – aż 91 z nich było w tym rankingu także w roku 2017. Nowych w rankingu jest tylko 9 firm, z czego 5 jest w ostatniej dziesiątce. W miarę przesuwania się ku górze listy zmian jest coraz mniej.
W pierwszej 50-tce są tylko 2 firmy, których nie było w niej przed rokiem (były blisko niej – na poz.52 i 57) i najczęściej z niewielkimi przesunięciami zajmowanego miejsca. A już w pierwszej dziesiątce są tylko „starzy znajomi” - nie tylko nie ma nikogo nowego, ale w większości (7 firm) nie ma nawet zmiany zajmowanej pozycji. Oczywiście, nie zmienia się też struktura branżowa przedsiębiorstw. Według kodów PKD najwięcej z nich (46) jest z sektora przetwórstwa przemysłowego, nieco mniej (41) z sektora handlu, 9 z budownictwa.
- Pod tym względem mamy więc dużą powtarzalność rankingu. Nie ma bardzo spektakularnych awansów, ale nie ma też dużych spadków w dół rankingu. To, że przedsiębiorstwa utrzymują swoją pozycję dowodzi, że dobrze radzą sobie z warunkami rynkowymi i konkurencją. Przychody ze sprzedaży całej „Złotej 100” w okresie ostatnich 5 lat wzrosły o 42%. W roku 2018, w stosunku do roku poprzedniego, ta dynamika była mniej spektakularna i wyniosła 108,6%. W tym trendzie wzrostowym utrzymały się 83 firmy. W 17 firmach obroty zmniejszyły się, ale tylko w 6 z nich spadek ten był wyższy niż 10%. Najwyższa dynamika sprzedaży wystąpiła w przedsiębiorstwach handlowych (115,4%), a najniższa – w przetwórstwie przemysłowym (105,2%). Te wskaźniki są niższe, niż w ubiegłorocznym rankingu, ale z satysfakcją należy odnotować, że przewyższają tempo wzrostu PKB w kraju (5,1%) - stwierdza doc. dr Anatoliusz Kopczuk.
SYLWIA MAJEWICZ
Zadowalająca rentowność
Pod względem rentowności sytuacja „Złotej 100” jest mocno zróżnicowana. Łączny zysk brutto był wyższy o 6,6%, niż rok wcześniej, ale ten przyrost jest wolniejszy, niż dynamika obrotów. Nastąpiło więc zmniejszenie rentowności sprzedaży. Wprawdzie wynik ujemny wystąpił tylko w 5 przedsiębiorstwach, ale tylko połowa firm miała zysk większy niż przed rokiem. Dotyczy to także firm największych – w pierwszej dziesiątce wynik finansowy poprawiły tylko 2 z nich.
Skutkiem tego są nieco niższe niż w roku 2017, pozostałe wskaźniki rentowności. Rentowność sprzedaży spadła z 3,21% do 3,15% a rentowność kapitałów własnych – z 12,94% do 12,41%. Zmiany są więc stosunkowo niewielkie, ale dotknęły one większość przedsiębiorstw „Złotej 100” – tylko w 43 z nich nastąpił przyrost rentowności sprzedaży, a w 45 – przyrost rentowności kapitałów własnych.
Pod względem rentowności brutto sprzedaży rok 2018 był najlepszy dla sektora budowlanego (4,87%). Na drugim miejscu są przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego (3,35%), a trzecią pozycję zajęły firmy z sektora handlowego (2,16%). Ale już pod względem rentowności kapitału własnego budownictwo i handel są na zbliżonym poziomie (20,9% i 19,5%), znacznie przewyższającym ten wskaźnik z sektora przetwórstwa przemysłowego (10,3%). Jednocześnie w przetwórstwie przemysłowym swoje wskaźniki rentowności poprawiła połowa firm, podczas gdy w pozostałych sektorach poprawę uzyskało ok. 40% z nich.
JAROSŁAW JURAK
Działania rozwojowe
Z uznaniem należy przyjąć, że w zdecydowanej większości przedsiębiorstw „Złotej 100” w roku 2018 realizowane były zadania rozwojowe. Poza wskazanym już przyrostem sprzedaży, przedsiębiorstwa powiększyły swój majątek wyrażony wartością aktywów. Aktywa te wzrosły o 6,4%, przy czym największy ich przyrost był w sektorze przedsiębiorstw zajmujących się handlem hurtowym i detalicznym wraz z naprawą pojazdów samochodowych (9,5%), a najmniej – w budownictwie (3,7%). Ważne jest przy tym, że we wszystkich sektorach ten wzrost aktywów był większy w obszarze aktywów trwałych niż obrotowych. Aktywa trwałe zwiększyły się łącznie o 8,4%, co należy rozumieć jako reprodukcję rozszerzoną (ponad nakłady równoważące naliczoną amortyzację).
Zaangażowanie inwestycyjne wykazało 67 przedsiębiorstw, przy czym w tej liczbie najsilniej swój udział zaznaczają przedsiębiorstwa największe – z pierwszej dwudziestki rankingu tylko w 2 przedsiębiorstwach nie było przyrostu aktywów trwałych. Nie ma natomiast pod tym względem różnic między sektorami – udział przedsiębiorstw inwestujących jest nich zbliżony (nieco mniejszy w handlu).
WOJCIECH GROCHOWSKI
- Wraz ze zmianą aktywów zmieniała się również struktura zaangażowanych źródeł finansowania. Nastąpił znaczący przyrost kapitałów własnych – o 11,2% czyli znacznie powyżej wskaźników dynamiki aktywów (6,4%) i aktywów trwałych (8,4%). W przetwórstwie przemysłowym wskaźnik ten był najwyższy (12%), a w handlu najniższy (8,4%). Przedsiębiorstw, w których nie było zwiększenia wartości kapitału własnego, było tylko 13. W związku z zadaniami inwestycyjnymi zwiększyły się również o 8,2% zobowiązania długoterminowe, przy czym dotyczy to głownie budownictwa i przetwórstwa przemysłowego (w handlu – jest przyrost tylko o 1,5%) - zauważa doc. dr Anatoliusz Kopczuk.
Stabilność finansowa
Pod wpływem tych zmian inwestycyjnych i kapitałowych ukształtowały się parametry stabilności finansowej przedsiębiorstw „Złotej 100”. W stosunku do roku 2017 ich łączne zadłużenie bilansowe zmniejszyło się z 51,7% do 49,6%. Największa poprawa tego wskaźnika wystąpiła w sektorze przetwórstwa przemysłowego (spadek z 46,0% do 43,1%), podczas gdy w sektorze handlu nastąpił nieznaczny jego wzrost (z 62,2% do 62,6%). Na te wartości składają się jednak duże zróżnicowania sytuacji poszczególnych przedsiębiorstw. Faktycznie bowiem zmniejszenie udziału zadłużenia miało miejsce w 59 przedsiębiorstwach, przy równoczesnym jego wzroście w 41 pozostałych. Nie ma w tym zakresie różnic między sektorami – w około 40% przedsiębiorstw udział zadłużenia zwiększył się, co wskazuje na nienadążanie w nich dopływu kapitału własnego (mimo jego wzrostu) za poszerzaniem skali działalności oraz zwiększaniem składników majątkowych.
Zmiana struktury aktywów oraz źródeł finansowania przekłada się na ryzyko finansowe i płynność finansową przedsiębiorstw. Pod tym względem obraz przedsiębiorstw „Złotej 100” jest pozytywny. W 76 przedsiębiorstwach jest dodatni kapitał obrotowy, będący buforem bezpieczeństwa płynności finansowej. Wskaźnik bieżącej płynności finansowej w całej „Złotej 100” wyniósł 1,56, a więc osiągał poziom uznawany za bezpieczny. Był on najwyższy w sektorze przetwórstwa przemysłowego (1,66), a najniższy – w sektorze handlu (1,28), co jest zróżnicowaniem dla nich typowym w całej gospodarce narodowej. O podwyższonym ryzyku utraty płynności finansowej, na podstawie tych wskaźników, można mówić tylko w odniesieniu do 5 przedsiębiorstw.
MAREK OLBRYŚ
- Dodać też należy, że w stosunku do roku poprzedniego w ponad połowie przedsiębiorstw wskaźniki te wzrosły, co oznacza poprawę ich wypłacalności. Podsumowując należy więc stwierdzić, że przedsiębiorstwa „Złotej 100” to stabilni liderzy w gospodarce regionu. Przemawiają za tym nie tylko osiągany przez nie poziom sprzedaży, ale także podejmowane działania rozwojowe i utrzymywana stabilność finansowa. Ta stabilność finansowa przedsiębiorstw jest ich atutem rozwojowym i można oczekiwać, że będzie on właściwie wykorzystany. Szanse na to zwiększa wiedza, doświadczenie i autorytet ludzi, którzy te przedsiębiorstwa stworzyli i wciąż budują ich przewagę konkurencyjną - podkreśla ekspert Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw.
Wyniki firm prezentujemy w załącznikach do tekstu.
Patronat Honorowy nad Rankingiem Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw sprawowali: Ministerstwo Rozwoju, marszłek województwa podlaskiego i prezydent Białegostoku. Partnerem strategicznym był Rogowski Development. Partnerami merytorycznymi PwC i Bisnode, zaś partnerami: Wojewóztwo Podlaskie, Wschodzący Białystok, BGK, ŻagielAuto - autoryzowany dealer i serwis Skody oraz XEMI. Sponsorem wydarzenia było PZU.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Potworna śmierć młodej kobiety. Rekin zaatakował ją na oczach 5-letniej córki
- Zmarł Leontij Sandulak. Był współautorem Aktu Niepodległości Ukrainy z 1991 roku
- Skandal na COP28. Szef szczytu zanegował słuszność rezygnacji z paliw kopalnych
- Rozkładające się ciała dzieci w Gazie. Szokujące nagranie z opuszczonego szpitala