Nasza Loteria

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw - Kolejność największych firm z regionu

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Laureaci XVI Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw
Laureaci XVI Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Wojciech Wojtkielewicz
Kolejne rankingi „Złotej 100” nieustannie budzą emocje. Wspinanie się ku górze na tej liście ma znaczenie głównie wizerunkowe, ale nie jest dziełem przypadku. Poszerzanie skali swojej działalności jest niewątpliwie procesem długofalowym - ciężką wieloletnią pracą nad rozwiazywaniem bieżących problemów i poszukiwaniem nowych szans a jednocześnie dowodem skuteczności w radzeniu sobie z powstającymi wyzwaniami. Tak komentuje wyniki XVI Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw doc. dr Anatoliusz Kopczuk, ekonomista i prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, ekspert i członek Kapituły rankingu od jego pierwszej edycji.

Znalezienie się na tej liście jest więc swego rodzaju nobilitacją – eksponuje i dowartościowuje kompetencje menedżerskie i wykonawcze oraz podkreśla siłę obecności przedsiębiorstwa na gospodarczej mapie województwa. Miejsce w rankingu ma też znaczenie dla postrzegania przedsiębiorstwa przez mieszkańców regionu. Im większa firma tym więcej miejsc pracy i źródeł dochodów pracowników. Rosnące firmy poprawiają dochody budżetów lokalnych, tworzą rynek dla kooperantów i zmieniają warunki rozwoju innych firm, tworzą nowe wyzwania rozwojowe dla obecnych i przyszłych pracowników.

DARIUSZ SAPIŃSKI

Bardzo stabilna „Złota 100”
Analizując nową „Złotą 100” zauważa się dużą jej stabilność, wskazującą na utrzymywanie przez obecne w niej przedsiębiorstwa ich pozycji rynkowej. Na liście 100 największych firm w ciągu ostatniego roku zaszły bowiem tylko niewielkie zmiany – aż 91 z nich było w tym rankingu także w roku 2017. Nowych w rankingu jest tylko 9 firm, z czego 5 jest w ostatniej dziesiątce. W miarę przesuwania się ku górze listy zmian jest coraz mniej.

W pierwszej 50-tce są tylko 2 firmy, których nie było w niej przed rokiem (były blisko niej – na poz.52 i 57) i najczęściej z niewielkimi przesunięciami zajmowanego miejsca. A już w pierwszej dziesiątce są tylko „starzy znajomi” - nie tylko nie ma nikogo nowego, ale w większości (7 firm) nie ma nawet zmiany zajmowanej pozycji. Oczywiście, nie zmienia się też struktura branżowa przedsiębiorstw. Według kodów PKD najwięcej z nich (46) jest z sektora przetwórstwa przemysłowego, nieco mniej (41) z sektora handlu, 9 z budownictwa.

- Pod tym względem mamy więc dużą powtarzalność rankingu. Nie ma bardzo spektakularnych awansów, ale nie ma też dużych spadków w dół rankingu. To, że przedsiębiorstwa utrzymują swoją pozycję dowodzi, że dobrze radzą sobie z warunkami rynkowymi i konkurencją. Przychody ze sprzedaży całej „Złotej 100” w okresie ostatnich 5 lat wzrosły o 42%. W roku 2018, w stosunku do roku poprzedniego, ta dynamika była mniej spektakularna i wyniosła 108,6%. W tym trendzie wzrostowym utrzymały się 83 firmy. W 17 firmach obroty zmniejszyły się, ale tylko w 6 z nich spadek ten był wyższy niż 10%. Najwyższa dynamika sprzedaży wystąpiła w przedsiębiorstwach handlowych (115,4%), a najniższa – w przetwórstwie przemysłowym (105,2%). Te wskaźniki są niższe, niż w ubiegłorocznym rankingu, ale z satysfakcją należy odnotować, że przewyższają tempo wzrostu PKB w kraju (5,1%) - stwierdza doc. dr Anatoliusz Kopczuk.

SYLWIA MAJEWICZ

Zadowalająca rentowność
Pod względem rentowności sytuacja „Złotej 100” jest mocno zróżnicowana. Łączny zysk brutto był wyższy o 6,6%, niż rok wcześniej, ale ten przyrost jest wolniejszy, niż dynamika obrotów. Nastąpiło więc zmniejszenie rentowności sprzedaży. Wprawdzie wynik ujemny wystąpił tylko w 5 przedsiębiorstwach, ale tylko połowa firm miała zysk większy niż przed rokiem. Dotyczy to także firm największych – w pierwszej dziesiątce wynik finansowy poprawiły tylko 2 z nich.
Skutkiem tego są nieco niższe niż w roku 2017, pozostałe wskaźniki rentowności. Rentowność sprzedaży spadła z 3,21% do 3,15% a rentowność kapitałów własnych – z 12,94% do 12,41%. Zmiany są więc stosunkowo niewielkie, ale dotknęły one większość przedsiębiorstw „Złotej 100” – tylko w 43 z nich nastąpił przyrost rentowności sprzedaży, a w 45 – przyrost rentowności kapitałów własnych.

Pod względem rentowności brutto sprzedaży rok 2018 był najlepszy dla sektora budowlanego (4,87%). Na drugim miejscu są przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego (3,35%), a trzecią pozycję zajęły firmy z sektora handlowego (2,16%). Ale już pod względem rentowności kapitału własnego budownictwo i handel są na zbliżonym poziomie (20,9% i 19,5%), znacznie przewyższającym ten wskaźnik z sektora przetwórstwa przemysłowego (10,3%). Jednocześnie w przetwórstwie przemysłowym swoje wskaźniki rentowności poprawiła połowa firm, podczas gdy w pozostałych sektorach poprawę uzyskało ok. 40% z nich.

JAROSŁAW JURAK

Działania rozwojowe
Z uznaniem należy przyjąć, że w zdecydowanej większości przedsiębiorstw „Złotej 100” w roku 2018 realizowane były zadania rozwojowe. Poza wskazanym już przyrostem sprzedaży, przedsiębiorstwa powiększyły swój majątek wyrażony wartością aktywów. Aktywa te wzrosły o 6,4%, przy czym największy ich przyrost był w sektorze przedsiębiorstw zajmujących się handlem hurtowym i detalicznym wraz z naprawą pojazdów samochodowych (9,5%), a najmniej – w budownictwie (3,7%). Ważne jest przy tym, że we wszystkich sektorach ten wzrost aktywów był większy w obszarze aktywów trwałych niż obrotowych. Aktywa trwałe zwiększyły się łącznie o 8,4%, co należy rozumieć jako reprodukcję rozszerzoną (ponad nakłady równoważące naliczoną amortyzację).

Zaangażowanie inwestycyjne wykazało 67 przedsiębiorstw, przy czym w tej liczbie najsilniej swój udział zaznaczają przedsiębiorstwa największe – z pierwszej dwudziestki rankingu tylko w 2 przedsiębiorstwach nie było przyrostu aktywów trwałych. Nie ma natomiast pod tym względem różnic między sektorami – udział przedsiębiorstw inwestujących jest nich zbliżony (nieco mniejszy w handlu).

WOJCIECH GROCHOWSKI

- Wraz ze zmianą aktywów zmieniała się również struktura zaangażowanych źródeł finansowania. Nastąpił znaczący przyrost kapitałów własnych – o 11,2% czyli znacznie powyżej wskaźników dynamiki aktywów (6,4%) i aktywów trwałych (8,4%). W przetwórstwie przemysłowym wskaźnik ten był najwyższy (12%), a w handlu najniższy (8,4%). Przedsiębiorstw, w których nie było zwiększenia wartości kapitału własnego, było tylko 13. W związku z zadaniami inwestycyjnymi zwiększyły się również o 8,2% zobowiązania długoterminowe, przy czym dotyczy to głownie budownictwa i przetwórstwa przemysłowego (w handlu – jest przyrost tylko o 1,5%) - zauważa doc. dr Anatoliusz Kopczuk.

Stabilność finansowa
Pod wpływem tych zmian inwestycyjnych i kapitałowych ukształtowały się parametry stabilności finansowej przedsiębiorstw „Złotej 100”. W stosunku do roku 2017 ich łączne zadłużenie bilansowe zmniejszyło się z 51,7% do 49,6%. Największa poprawa tego wskaźnika wystąpiła w sektorze przetwórstwa przemysłowego (spadek z 46,0% do 43,1%), podczas gdy w sektorze handlu nastąpił nieznaczny jego wzrost (z 62,2% do 62,6%). Na te wartości składają się jednak duże zróżnicowania sytuacji poszczególnych przedsiębiorstw. Faktycznie bowiem zmniejszenie udziału zadłużenia miało miejsce w 59 przedsiębiorstwach, przy równoczesnym jego wzroście w 41 pozostałych. Nie ma w tym zakresie różnic między sektorami – w około 40% przedsiębiorstw udział zadłużenia zwiększył się, co wskazuje na nienadążanie w nich dopływu kapitału własnego (mimo jego wzrostu) za poszerzaniem skali działalności oraz zwiększaniem składników majątkowych.

Zmiana struktury aktywów oraz źródeł finansowania przekłada się na ryzyko finansowe i płynność finansową przedsiębiorstw. Pod tym względem obraz przedsiębiorstw „Złotej 100” jest pozytywny. W 76 przedsiębiorstwach jest dodatni kapitał obrotowy, będący buforem bezpieczeństwa płynności finansowej. Wskaźnik bieżącej płynności finansowej w całej „Złotej 100” wyniósł 1,56, a więc osiągał poziom uznawany za bezpieczny. Był on najwyższy w sektorze przetwórstwa przemysłowego (1,66), a najniższy – w sektorze handlu (1,28), co jest zróżnicowaniem dla nich typowym w całej gospodarce narodowej. O podwyższonym ryzyku utraty płynności finansowej, na podstawie tych wskaźników, można mówić tylko w odniesieniu do 5 przedsiębiorstw.

MAREK OLBRYŚ

- Dodać też należy, że w stosunku do roku poprzedniego w ponad połowie przedsiębiorstw wskaźniki te wzrosły, co oznacza poprawę ich wypłacalności. Podsumowując należy więc stwierdzić, że przedsiębiorstwa „Złotej 100” to stabilni liderzy w gospodarce regionu. Przemawiają za tym nie tylko osiągany przez nie poziom sprzedaży, ale także podejmowane działania rozwojowe i utrzymywana stabilność finansowa. Ta stabilność finansowa przedsiębiorstw jest ich atutem rozwojowym i można oczekiwać, że będzie on właściwie wykorzystany. Szanse na to zwiększa wiedza, doświadczenie i autorytet ludzi, którzy te przedsiębiorstwa stworzyli i wciąż budują ich przewagę konkurencyjną - podkreśla ekspert Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw.

Wyniki firm prezentujemy w załącznikach do tekstu.

Patronat Honorowy nad Rankingiem Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw sprawowali: Ministerstwo Rozwoju, marszłek województwa podlaskiego i prezydent Białegostoku. Partnerem strategicznym był Rogowski Development. Partnerami merytorycznymi PwC i Bisnode, zaś partnerami: Wojewóztwo Podlaskie, Wschodzący Białystok, BGK, ŻagielAuto - autoryzowany dealer i serwis Skody oraz XEMI. Sponsorem wydarzenia było PZU.

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw - Kolejność największych firm z regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny