Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziołowo nam

Agata Sawczenko
Pachnąca mięta jest świetna jako napój. Na zimę możemy ją nie tylko zasuszyc, ale też zamrozić
Pachnąca mięta jest świetna jako napój. Na zimę możemy ją nie tylko zasuszyc, ale też zamrozić
Są zwykle niepozorne, jednak ich zapach wynagradza wszelkie braki w urodzie. Pachnąca pietruszka, bazylia, tymianek, ale też odstraszająca komary i muchy lawenda czy mniej popularna lippia trójlistna, wydzielająca intensywny aromat cytryny są chętnie sadzone w przydomowych ogródkach.

Na szczęście świeżymi ziołami mogą się cieszyć nie tylko właściciele własnych domów. Z powodzeniem te pachnące ośliny możemy posadzić w balkonowych skrzynkach czy nawet zwykłych doniczkach pana kuchennym, parapecie.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczam własnego prawdziwego ogródka, na zioła wcale nie musimy poświęcać całego zagonu. Z powodzeniem możemy je posadzić pomiędzy bardziej reprezentacyjnymi, a o wiele słabiej pachnącymi roślinami. Możemy też oczywiście wydzielić na zioła mała rabatkę i tworzyć ziołowe kompozycje. Obok melisy i tymianku posadźmy lawendę i szałwię. Zioła nisko rosnące np. macierzanka lub delikatnie pachnące np. mięta dobrze jest posadzić wyspowo, wewnątrz utwardzonej nawierzchni. Powstrzyma to je przed ekspansją w głąb ogrodu. Jeżeli rabata jest w miejscu zacienionym, posadźmy tam: arcydzięgla, szczypiorek, pietruszkę, miętę. Większość ziół woli stanowiska słoneczne lub półcień. Podlewajmy je tylko wtedy, gdy gleba jest naprawdę sucha. Rośliny przyprawowe lubią podłoże przepuszczalne o odczynie obojętnym, a najlepiej lekko zasadowym. Dlatego w ich uprawie nie używamy kory, ziem liściowych ani torfu, które mają właściwości zakwaszające, lecz uniwersalną ziemię ogrodniczą z kompostem (w proporcji 2:1), do której możemy kruszyć trochę kredy lub połamanych skorupek jaj. Sadząc zioła do pojemników na ich dno wsypmy warstwę żwiru lub perlitu.

Ważne jest również zasilanie nawozem organicznym, w płynie mieszanym z wodą.

Posadzenie ziół w pobliżu miejsca wypoczynku daje nam przyjemny zapach, a kiedy przygotowujemy posiłek na powietrzu mamy świeże zioła jako przyprawę. Tworząc ziołowe kompozycje, trzeba upewnić się co do ich ostatecznych rozmiarów, czy koloru liści i form rozwojowych. Zastanów się, czy nawet w ogródku nie wolisz wstawić ziół w donicach. Gdy zrobi się chłodniej – bez problemu przeniesiesz je do domu.

 

Za pomoc dziękuję Małgorzacie Gwoździej z Egzolandu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny