Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Technicznych chce uczyć się po europejsku

(ab)
Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w ramach projektu Leonardo da Vinci ma szansę odbywać praktyki w firmach, w których ma styczność z pracami związanymi z jej kierunkiem kształcenia
Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w ramach projektu Leonardo da Vinci ma szansę odbywać praktyki w firmach, w których ma styczność z pracami związanymi z jej kierunkiem kształcenia
W ramach programu Leonardo da Vinci białostocki Zespół Szkół Technicznych we współpracy z partnerami zagranicznymi opracował techniczny słownik polsko-angielski.

Będą go wykorzystywać uczniowie branży mechanicznej w Polsce, Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Oprócz tego młodzież ZST ma okazję przekonać się jak wygląda praca w firmach, które w projekcie uczestniczą.

- Podstawowa wersja słownika już jest na stronie internetowej, z możliwością wydruku - mówi Mariola Rybińska, koordynatorka. - Korzystają z niego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.
- Dzięki temu znacznie poprawiło się nasze słownictwo techniczne - mówi Marcin Markowicz, uczeń ZST. - Słownik w przyszłości umożliwi mi porozumienie się w pracy z zagranicznymi kontrahentami.
Słownik obecnie zawiera już około tysiąca haseł. Ale ciągle pracują przy nim nauczyciele z branż technicznych. Dodają kolejne słówka, uaktualniają zawartość, bo procesy techniczne rozwijają się i zmieniają bardzo szybko. W ramach projektu powstaje też quiz interaktywny, składający się z 200 pytań w języku polskim i angielskim.

Kolejnym etapem projektu będzie stworzenie filmu, promującego naukę w szkole technicznej. Uczniowie nagrają go w przyszłym roku.

Ważną częścią projektu jest też współpraca z firmami. - Dążymy do tego, by była ona jak najbardziej efektywna. Bo problemem jest to, że w czasie praktyk uczniowie często nie mają styczności z pracami, związanymi ze swoim kierunkiem kształcenia - podkreśla Mariola Rybińska.
W trakcie projektu kilkudziesięciu uczniów wyjedzie zagranicę, by poznać warunki nauki i zakłady pracy. - Dzięki temu młodzież widzi, że europejski rynek pracy jest otwarty - mówi Renata Frankowska, wicedyrektorka ZST. - I że rzemieślnik z umiejętnościami językowymi jest na nim potrzebny. Dzięki temu ma nową motywację do tego, by się uczyć.
Projekt trwa dwa lata. Jego wartość to 22 tys. euro.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny