Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia i archiwalne dokumenty z okresu stanu wojennego zebrano w publikacjach IPN i Archiwum Państwowego w Białymstoku

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowe w Białymstoku aktywnie włączył się w obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Instytucje przygotowały dwie wyjątkowe publikacje.

Równo 40 lat temu, 13 grudnia 1981 r. w Polsce wprowadzono stan wojenny. Tego dnia co roku w całej Polsce organizowane są uroczystości, mające na celu upamiętnienie tych niełatwych czasów.

Nie inaczej jest w Białymstoku. W tym roku w stolicy województwa podlaskiego jednym z punktów obchodów okrągłej rocznicy było spotkanie w Archiwum Państwowym. Odbyła się tam promocja publikacji o stanie wojennym.

Jedną z nich jest album "Podejrzane. Czas stanu wojennego oczami białostockich fotografów".

- Część z tych zdjęć została wykonana na wpół legalnie. Na przykład Mirosław Bujanowski robił je przy użyciu specjalnie zbudowanej w ty celu torby. Stąd też taki tytuł. Poza tym, dzięki tym fotografiom to młodsze pokolenie może też podejrzeć, jak wówczas wyglądało życie białostoczan - przyznaje Karolina Dobek, autorka publikacji.

Na 160 książki znajduje się ponad 150 fotografii wykonanych wykonanych od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r., czyli przez cały okres trwania stanu wojennego. Można zobaczyć tam, jak wyglądał w tamtych czasach Białystok, przyjrzeć się wszechobecnym wtedy kolejkom, czy poczytać, co widniało na afiszach i plakatach rozwieszanych w mieście.

W albumie zostały wykorzystane zdjęcia trzech białostockich fotografów - Mirosława Bujanowskiego, Jerzego Fedorowicza i Piotra Sawickiego

Kolejną zaprezentowaną w Archiwum Państwowym publikacją by zbiór "Stan wojenny na Białostocczyźnie w dokumentach archiwalnych" autorstwa dr Marka Kietlińskiego, dyrektora Archiwum.

- Przybywają nowe pokolenia i ta pamięć historyczna powinna być przekazywana. Coraz więcej świadków tamtych wydarzeń odchodzi, więc ważne jest, by takie relacje i opracowania były jak najszerzej dostępne - mówił obecny na spotkaniu Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

We współpracy z Pocztą Polską IPN wydał także pamiątkowe pocztówki.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny