Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce [ZDJĘCIA]

Adam Białous
Wojciech Wojtkielewicz
Pod pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki oraz przy tablicy poświęconej Solidarności w Białymstoku miały dziś miejsce główne uroczystości 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ten bezprawny akt zdrady narodowej kosztował życie około 100 osób a dziesiątki tysięcy Polaków było represjonowanych na różne sposoby.

Uroczystości pod pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki, męczennika czasu komunizmu, rozpoczęły się o godzinie 10.00.

Kwiaty i wieńce pod monumentem złożyli m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, IPN-u, NSZZ „Solidarność”, Lasów Państwowych, służb mundurowych, weterani Solidarności ze Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WiR” - 13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wypowiedziały wojnę dla całego narodu polskiego.

Kosztowało to Polaków bardzo wiele cierpień. Wielu zabito, internowano, prześladowano. Musimy o nich pamiętać, stąd te uroczystości – powiedział nam Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Ze względu na epidemię, nie było przemówień.

Później uczestnicy rocznicowych obchodów udali się na ulicę Suraską, gdzie na ścianie szczytowej budynku podlaskiego Zarządu NSZZ „Solidarność” ( Suraska 1) znajduje się pamiątkowa tablica, odsłonięta i poświęcona w ubiegłym roku. Napis na niej głosi "W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ Solidarność, w hołdzie tym, którzy swoją pracę, siły, zdrowie i życie poświęcili wielkiej idei Solidarności - Instytut Pamięci Narodowej i Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność". Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze.

Symbolicznie nad uczestnikami uroczystości, zgromadzonymi na ulicy Suraskiej, dominował, stojący na wzgórzu przy ulicy pułkownika Liniarskiego Pomnik Orła w koronie, z którego kolumn „świeciła” maksyma narodowa „Bóg Honor Ojczyzna”.

Przypomnijmy, iż inicjatorem i realizatorem umieszczenia tych miłych sercu każdego Polka słów był Tadeusz Waśniewski, wybitny działacz Solidarności. Był on wielokrotnie represjonowany przez komunistów za swój szczery patriotyzm. Zmarł w roku ubiegłym.

Uroczystości rocznicowe były czasem, w którym uczestnikom tamtych wydarzeń wracała na pamięć udręka stanu wojennego.

To był bardzo ciężki czas. Mnie zwolniono z pracy i żadnej innej nie mogłem dostać, dlatego że komuniści wystawili mi tzw. „wilczy bilet”. Żeby nie pomoc kolegów i koleżanek z Solidarności ja i moja rodzina nie mielibyśmy co jeść – powiedział nam Andrzej Fedorowicz działacz białostockiej Solidarności, drukarz i kolporter wydawnictw podziemnych, organizator punktów druku. Kilkukrotnie zatrzymywany przez SB i ciężko przesłuchiwany.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. - Jego ofiarom jesteśmy winni pamięć - mówi Józef Mozolewski, szef podlaskiej Solidarności

W dalszym programie obchodów 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Archiwum Państwowym w Białymstoku odbyła się promocja publikacji o stanie wojennym. Między innymi o dokumentach archiwalnych z tego czasu mówił dyrektor Archiwum dr Marek Kietliński. Natomiast o 18:00 w kościele Świętego Rocha rozpocznie się Msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej - około 19:15 - apel pamięci przy tablicy poświęconej ofiarom stanu wojennego (przy ul. Lipowej 20).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny